detector.media
15.08.2007 11:05
Теледебати догори дриґом
Теледебати догори дриґом
Ні телеканали, ні політики не хочуть публічних дискусій.

Шоу не буде. Від традиційних теледебатів, з елементами політичного шоу і дискусією довкола актуальних проблем найрейтинговіші канали України вирішили відмовитися. Втім це не означає, що перед виборами політики не світитимуться на екранах телевізорів. Декотрі канали вирішили запустити свій - модифікований формат дебатів, більш схожий на суспільні програми.

 

Винятком став лише 5 канал, який 24 серпня запускає проект під назвою «Теледебати. Парламентські вибори-2007», який виходитиме до 21 вересня у вечірній прайм-тайм – з 19.00 до 21.00. 5 канал вже встиг повідомити, що проводитиме проект за власні кошти. Передбачається, що діалог вестиметься не лише між суперниками виборчих перегонів, а й з незалежними експертами. Цього разу обличчям проекту стане ведучий програми «Час» Святослав Цеголко. Щодо учасників, дебатуватимуть лише ті політичні сили, які на день старту передвиборчої кампанії за результатами соціологічних досліджень долають 3% бар´єр. Кожна програма буде присвячена одній темі. Загалом, за кількістю виходів визначено п´ять тем теледебатів – зовнішня політика, внутрішня безпека, соціальна політика, економічна політика, політичний устрій країни.  

 

Від дебатів перед достроковими виборами вирішив взагалі відмовитися найрейтинговіший телеканал «Інтер». Замість цього глядачі каналу зможуть побачити нове політичне ток-шоу з Савіком Шустером.

 

У видозміненому форматі теледебати запускає телеканал «1+1». Під умовною назвою «Свідомий вибір» на початку вересня на каналі стартує цикл передач, які фінансує міжнародний фонд «Відродження». Вартість двотижневого проекту – 175 тисяч доларів. Ведучий програми - Віталій Гайдукевич. До участі в дебатах планують запросити також п´ять-шість політичних партій.

 

- Спільно з фондом «Відродження» ми робимо передачу, де будемо обговорювати програми політичних партій, - розповів «Газеті...» генеральний продюсер «ТСН» Володимир Карташков, - За законами жанру, така телепередача не є дебатами. Учасниками програми будуть експерти фонду «Відродження», які й визначатимуть те, які партії будуть брати участь в дискусії.

 

За словами Володимира Карташкова, основна ідея такої телепередачі – боротьба з популізмом, на який українські політики традиційно перетворюють теледебати. До речі, фонд «Відродження» проводив внутрішній тендер на проведення передвиборчих теледебатів між трьома каналами – ICTV, «1+1» та 5 каналом.

 

Як розповів «Газеті...» заступник шеф-редактора «Детектор медіа» Отар Довженко, на даний час ще вирішується питання щодо проведення на каналі «1+1» також і платних теледебатів, як це було минулого року.

 

Стосовно ж інших, відомо, що традиційних теледебатів не буде на жодному з каналів. На ICTV вважають, що глядачам каналу вистачає і «Свободи слова». Передвиборчий проект планує запустити також канал «Україна», проте він також буде далекий від формату теледебатів.

Янукович не захоче

Між тим, у зриві дебатного формату винні не стільки канали, скільки самі політики. На думку експертів, ні Віктор Янукович, ні Олександр Мороз не погодиться на публічну дискусію з Юлією Тимошенко, яка була фактичним ініціатором розпуску Верховної Ради.

 

«Це штучні вибори. Тому лідери парламентських фракцій в результаті невдалих теледебатів бояться втратити 1-2% голосів. Ніхто не застрахований від того, що може дати невдалу відповідь, може спітніти у невідповідний момент чи просто вдягнути таку саму краватку, як і його опонент», - зазначив «Газеті…» політолог Віктор Небоженко.

 

Окрім того, знаючи амбіції Віктора Януковича, на іншого опонента у дебатах, ніж Віктор Ющенко він не погодиться. Єдиний політик, який на 100% готовий до нинішніх дебатів – це лідер БЮТ. Проте у Януковича вважають, що Тимошенко йому не рівня. Супроти неї «регіонали» готові виставити хіба що Анну Герман чи Інну Богословську, які в змозі перекричати опозиціонерку. З тих самих амбітних причин фактично зірвалися дебати на минулих парламентських виборах - навесні 2006-го року, коли основні лідери перегонів - Юлія Тимошенко, Юрій Єхануров та Віктор Янукович - навідріз відмовилися дискутувати. Колишній, діючий та майбутній прем’єр-міністри вдалися до хитрощів. Юлія Тимошенко викликала на дебати двох супротивників як на дуель. Тим часом чоловіки-прем´єри їй відмовили. «Мені нецiкаво сперечатися з Тимошенко. Тема газу пiшла, а iнших тем для дискусiї у мене з нею немає», - зазначив тоді Єхануров. Лідер ПР відмовив завуальовано – спочатку його не влаштовували канали 1+1, «5 канал» та ICTV, які запрошували на дебати. Потім у нього через щільний графік не вистачало часу.

 

Тому публічні дискусії звелися до «п´ятірок» партійних яструбів. У подібному форматі будуть виступати і нинішні дебати. За словами старт-продюсера «5 каналу» Дарки Чепак, в проекті їхнього телеканалу братиме участь по одному представнику від кожної політичної сили, яка долає 3% бар´єр. «Згідно з результатами соціологічних досліджень, в день старту передвиборчої кампанії цей бар´єр долають Партія регіонів, БЮТ, НУ-НС і КПУ. Ми вже надіслали запрошення партіям. Наразі тривають переговори стосовно того, хто саме з політиків представлятиме ту чи іншу політичну силу на теледебатах. Особисто ми хотіли б бачити людей з перших десяток. Дуже сподіваємося побачити одним з учасників дебатів Віктора Януковича», – зазначила Дарка Чепак. Подібна політика підбору учасників й на інших каналах. Тобто в дискусію останніх п´яти тижнів включаться кілька найбільш горластих представників від партій, та й то тих, що тільки вийшли з парламенту. Пробитися до скупої дискусії решті політиків, які пробують пройти в Верховну Раду - нереально.  

 

Проте ні прес-служба Партії регіонів, ні помічники того чи іншого політика не отримували запрошення. Натомість, один з найбільш язикатих «регіоналів» Тарас Чорновіл зізнався «Газеті…», що він один з претендентів, яких партія буде відряджати на дебати.

 

Нічого не чули про запрошення і в прес-службі Юлії Тимошенко та Юрія Луценка. Як запевнили там «Газету…», у лідера списку НУ-НС Юрія Луценка розплановано тури по Україні включно до 28 вересня. Тому він навряд, чи виділить час на дебати.

 

Українські теледебати - нецікаві

Наталія Лигачова, шеф-редактор інтернет-видання «Детектор медіа»:

Теледебати повинні стосуватися, перш за все, соціальних тем – важливих для будь-якого мешканця країни. Не потрібно дискутувати з приводу того, чи потрібна депутатська недоторканність, чи не потрібна. Якщо вже дискутувати про це, то, наприклад, в такому ключі: як депутатську доторканність зробити реальною? Яка реформа для цього потрібна – судова чи реформа прокуратури? Потрібно, щоб політичні сили не популізмом займалися, а дебатували з приводу того, ЯК щось зробити. Було б набагато цікавіше, якби дебати відбувалися не між представниками політичних сил, а між експертами і якоюсь партією. Представникам політичних партій мало ставити питання, необхдна експертна оцінка тому, що політики пропонують. Загалом цьогорічні дебати будуть нецікавими для виборця, який хоче реально розібратися в ситуації. Як на мене, потрібно шукати якісь нові обличчя, які б могли політиків під час теледебатів ставити на місце.

 

«Газета по-киевски»

detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY