Ведучий: Добрий вечір. Я, Данило Яневський, сердечно вітаю всіх, хто прийшов на Майдан. Угода, досягнута в ніч проти 27 травня, вкотре засвідчила, Святий Дух діє там і тоді, де, і коли забажає. Діє він, Святий Дух, і через тих, кого забажає обрати. Не відкрию вам таємницю, якщо скажу, що в Україні мало хто має сумніви щодо інтелектуальних та духовних здібностей провідників, обраних людьми цією країною керувати. Засвідчую повагу всім, хто прийшов сьогодні на Майдан. Зокрема, народним депутатам п'ятого скликання Володимиру Зубанову та Владиславу Лук'янову. Пан Лук'янов долучиться до нашої розмови за декілька хвилин. Ксінії Ляпіній, "Наша Україна", Святославу Олійнику, блок Юлії Тимошенко, шановним радникам: президента України Миколі Полудьоному та раднику прем'єр-міністра Володимиру Семиноженко. Інших гостей програми я представлю трохи згодом. З великою приємністю представляю партнера програми - компанію "Імпульс". "Імпульс" - це провідний виробник меблів на вітчизняному ринку. "Імпульс" - яскравий зразок сучасної епохи. Сьогодні ми на Майдані спробуємо розібратись, чи задовольняє політиків та суспільство угода від 27 травня. Чи зможуть вони, тобто політики, ті, хто підписали насамперед цю угоду, дотриматись домовленостей, яких вони досягнули. І, нарешті, чи здатні такі, або інші домовленості подолати генетичні протиріччя, які розділяють Україну. І чи не перетвориться вона, врешті решт в державу подібну до Кореї, отже розділена колючим дротом на Південь та Північ. Вас прошу висловитись, хто, якщо це станеться, очевидно, першим порушить домовленості 27 травня, Президент - 89001145001, якщо ви думаєте, що цією людиною буде прем'єр-міністр, то 89001145002 ваш номер телефону. І, нарешті, якщо ви підозрюєте в цих намірах спікера, то ваш номер 89001145003. Всі охочі громадяни України, охочі висловитись з цього питання вже зібралися на Хрещатику, їх модерує Яна Конотоп. Я буду молитись, щоб дощ не перервав нашу розмову і буду молитись за те, щоб вони шанували і дотримувались Конституції і законів України, норм і правил суспільної поведінки, поважали своїх опонентів та говорили лаконічно і по заявленій нами темі. Нагадую, що у протилежному випадку я буду просити режисерів відмикати людей, які говорять від ефіру. Хронологію подій останніх днів відтворила моя колега Тетяна Пушнова.
Тетяна Пушнова: Справжню бурю у склянці узвару спричинила зміна генерального прокурора Президентом. Величезні черги бажаючих врятувати Піскуна вишукувалися перед будівлею Генпрокуратури. Народні депутати, біло-блакитні вболівальники і навіть Міністр внутрішніх справ з "Беркутом". На гребені слави Святослав Михайлович вкотре повертається у втрачене крісло.
Репліки з сюжету: Генерального пропустите.
Репліки з сюжету: Здесь генеральный.
Репліки з сюжету: Есть генеральный, все. Генеральный прокурор есть на месте, открывайте дверь Генеральному прокурору.
Репліки з сюжету: Я не знаю, я же не имею права.
Репліки з сюжету: Так, давай. У нас много сил.
Репліки з сюжету: Алле, та прокурора же пропустите.
Репліки з сюжету: Не провоцируйте, потому что вы провокаторами выступаете своими заявлениями. Уберите провокатора!
Тетяна Пушнова: Ситуація виходить з-під контролю, це стає зрозуміло після того, як Президент негайно скликає силовиків, Прем'єр негайно повертається з самміту голів урядів голів СНД, а спікер ігнорує поїздку в Словаччину. Голова держави підпорядковує собі внутрішні війська, а в Уряді згадують тему громадянської війни.
Віктор Янукович: І запевняю вас, дорогі співвітчизники, Уряд не допустить анархії в Україні, не допустить громадянської війни. Наша країна буде жити в стабільності та в благополуччі. В нас є достатньо сил та повноважень, щоб забезпечити народові життя у мирі та добробуті.
Віктор Ющенко: Шановні колеги, шановні офіцери, шановні солдати, іде повзучий захват влади, іде тихий державний переворот. Вихід із нинішнього стану є один - це політичні домовленості.
Репліки із сюжету: Не трогай народного депутата руками. Не трогай!
Репліки з сюжету: Коридор дайте! Коридор, сказал, дайте депутатам, бараны!
Репліки з сюжету: Пропустите народного депутата!
Репліки з сюжету: Так, и теперь встаньте здесь. В коридор встаньте все!
Репліки з сюжету: Осторожно, все обходите все, обходите туда! Не трогайте народных депутатов!
Тетяна Пушнова: В суботу країну накриває політична істерика на фоні абсолютної байдужості розжарених сонцем громадян. СБУ порушує справу проти міністра Цушка, Президент скликає на Київ беззбройні внутрішні війська, а ДАЇ та "Партія регіонів" блокують їх по дорозі. Українці в цей час загоряють на пляжах та готуються до Зелених Свят.
Ведучий: Отже, сьогодні на Майдані обговорюємо весь комплекс проблем, який виник після підписання домовленостей 27 травня. Вас прошу висловитись з питання, якщо ви думаєте, що хтось порушить ці домовленості, хто може бути такою людиною, якщо Президент - 89001145001, якщо ви думаєте, що цією людиною буде прем'єр-міністр, то 89001145002 ваш номер телефону. І, нарешті, якщо ви підозрюєте в цих намірах спікера, то ваш номер 89001145003. Запрошуючи шановних гостей до дискусії, вітаючи пана Лук'янова, який до нас приєднався, крім озвучених питань хочу вас запитати про таке. Ці імпрези, які ми спостерігали впродовж останніх декількох тижнів, якщо не сказати місяців, на кого вони розраховані, ці імпрези, маю на увазі? Імпрези з призначенням та звільненням Піскуна, імпрези з... А може, це і не імпрези, з призначенням та звільненням Секретаря ради нацбезпеки та оборони, віце-прем'єра по силовому блоку, керівника управління державної охорони, суддів Конституційного суда, вибиванням дверей, конфліктом поміж бійцями спецпідрозділу УМВС, Управління державної охорони та народними депутатами. Воно розраховане на зовнішній світ, це спосіб тиску на політичних опонентів, спосіб створити інформаційний привід, щоб привернути увагу медії чи врешті-решт, це просто дурість і безвідповідальність українських політиків поза тим, під якими прапорами вони стоять? Будь ласка.
Володимир Семиноженко: З кого починаємо?
Ведучий: З Вас, якщо Ви не проти.
Володимир Семиноженко: Я думаю, що треба подивитись, яка головна причина, що це все сталось. Головна причина в тому, що ми розбудовуємо демократію, вона у нас ще не досконала, але ми вже навчились проводити демократичні вибори, наприклад, до парламенту. Але ми ще не навчились погоджуватись з результатами цих виборів. І завжди в демократіях буває сторона, яка виграла вибори, і вона повинна виконувати ту програму, з якою вона йшла до виборців, і виграла ці вибори. І є сторона, яка програла, і вона повинна змиритись, а потім критикувати, контролювати, готуватись до інших виборів. Але в нашому випадку є сторона, яка не хоче жити по законам України, по Конституції, не хоче погоджуватись з результатами виборів, і хоче завжди провокувати нестабільність, хаос в нашій державі. Це наші опоненти, які радикально налаштовані, ми всі їх знаємо, ось це причина. Далі, щоб виходити зі складного становища, що треба робити, треба брати Конституцію, треба брати закони і йти тільки по законах, по Конституції. І причина загострення ситуації, вона відбулася в тому, що одна сторона йшла по Конституції, а інша сторона, наші опоненти, і "Наша Україна" і БЮТ, вони хотіли йти, просто право сили використовувати, поза Конституцією і зробили все, щоб Конституційний суд не діяв, потім хотіли зробити, щоб прокуратура не діяла, потім хотіли зробити, щоб суди не діяли. Тобто, безлад такий правовий зробити, щоб силовим методом прийти до влади, хоча владу народ віддав зовсім іншим силам в 2006 році. Тому це головна причина, щоб її не було, треба жити по законам.
Ведучий: Нагадаю. Чи задовольняє політиків, з Вашої точки зору, ваших виборців, задовольнить ця угода, чи сторони зможуть дотримуватись? Це спеціально для пана Лук'янова, він не мав можливості це почути. І чи здатні ці домовленості, чи будь-які домовленості, подолати генетичні протиріччя в країні.
Володимир Семиноженко: Треба подивитися конкретно, що там буде наступного часу, 29-30-го. Потрібно, щоб було голосування в Верховній Раді...
Ведучий: Це у вівторок-середу.
Володимир Семиноженко: Вівторок, середа. Ще не працювала робоча група. До цього, десь з ранку 29-го Президент повинен відмінити свій указ, щоб Верховна рада працювала, була повністю легітимна, щоб ні у кого не виникало питань. Далі, коли 30-го, приймаються всі закони, які напрацьовані. Далі, "Наша Україна" і БЮТ повинні подати свої заяви на скасування своїх мандатів депутатських до Верховної ради. І вона ввечері 30-го повинна проголосувати за те, що скільки там буде, 160 депутатів, чи 170, щоб скасувати їх мандати, тоді Верховна рада не легітимна, дійсно, там теж є питання, але будемо вважати, що компромісно легітимна, і за 30 днів у Президента є можливість 30-го липня видати новий указ і 30 вересня будуть нові вибори, позачергові. Якщо опозиція не погодиться покласти мандати, а є така у них така думка зараз, бо вони ж бачать, що програють, і от це буде перше скасування домовленостей, які були. От це буде перший натяк на те, що домовленості вони скасовують, бо не захочуть скласти свої мандати. Ось це буде.
Ведучий: Дякую сердечно. Пані, Ксенія.
Ксенія Ляпіна: (сміється) Я не можу не відреагувати, це якась зовсім нова версія вчорашніх домовленостей. Але я хочу...
Ведучий: Так, але тут пані, Ксенія, є ще один момент.
Володимир Семиноженко: Давайте спочатку, 82 стаття Конституції, це тільки одна можливість, коли "Наша Україна" і БЮТ кладуть мандати.
Ведучий: Пане Володимире, пане Ксенія, говорять всі, і я в тому числі, ми свято в цьому переконані, що треба дотримуватись Конституції та законів, але угода Президента, прем'єра і спікера підписана поза всякою Конституцією, поза всякими законами, якщо я помиляюсь, то попрошу мене виправити.
Ксенія Ляпіна: По-перше, я також повернусь до перших джерел і хочу сказати, що дійсно, наша демократія молода, і дійсно, в нас є деякі політичні сили, які хочуть по-старому змінювати конфігурацію політичних сил не шляхом виборів, а шляхом перекупання певних депутатів. І президент с самого початку прагнув тільки одного - відобразити реальний вибір народу. І власне, можна було не скасувати всі ці проблеми, які були, а з самого початку йти на вибори з другого квітня. Але тим не менше...
Ведучий: Але ці всі імпрези, вони, на кого розраховані? Чи людина справді вірила, що?..
Ксенія Ляпіна: Власне кажучи, кожна сторона розраховувала на щось своє. Я можу прокоментувати так, що сторона президента робила всі послідовні конституційні кроки з однією метою - зреалізувати указ президента, який мав привести нас не до узурпації влади, а до виборів, а це єдине джерело, як відомо влади - народ, який може тільки шляхом виборів визначити, кому він віддає владу. І це власне наше основне кредо. Що робили наші опоненти? Ми це спостерігали, я навіть це коментувати не хочу, тому що ці кадри, вони красномовніші за слова.
Ведучий: А це серйозно було з Вашого боку і з боку президента, внутрішні війська, перепідпорядкування?
Ксенія Ляпіна: Перепідпорядкування внутрішніх військ було викликано спочатку діями Цушка, який виявився людиною абсолютно ненадійною, на яку просто в такому емоційному стані не можна покладати керування озброєною фактично внутрішньою армією. Це ж зрозуміло після тих кадрів, які ми бачили.
Ведучий: І Ви будете домагатися подовження кримінальної справи проти пана Цушка?
Ксенія Ляпіна: Особисто я вважаю, що порушення закону мають бути покарані. І це є, в принципі, головний принцип, на якому базуються всі правові системи світу. Я думаю, що краще про це прокоментують правники. Але я хочу сказати щодо домовленості і щодо підписання цього.
Ведучий: У нас буде Леонід Грач в другій частині програми, і якщо можна власне про домовленості ми трішки згодом?
Ксенія Ляпіна: Добре.
Ведучий: Панія Ксенія. Пане Лук'янов, ми домовилися про те, що оскільки у нас буде представлена позиція комуністичної партії, її представить Леонід Грач. Він долучиться до нашої розмови приблизно за 20 хвилин. В цій частині програми ми поговоримо про те, наскільки серйозними були ці виклики, якщо можна їх так назвати, наскільки серйозно, наскільки далеко були готові зайти ваша сторона, сторона президента у цьому силовому, якщо можна так сказати, протистоянні. Будь ласка.
Владислав Лук’янов: Вы знаете, если мне сейчас начать комментировать высказывания моего оппонента - Ксении Ляпиной, то это приведёт сейчас к конфликту, к шуму и мы потеряем и смысл, и суть, просто возникнет базар. То есть, мы не настроены на такую работу. Для нас главное конструктив, логичность, прозрачность и понятность решений. Что мы имеем сегодня, вот базовые моменты, первое - правительство работает эффективно. В Украине, все признают, есть экономический рост.
Ведучий: Наскільки далеко Ви були готові зайти в цьому?
Владислав Лук’янов: Вы сейчас услышите, куда... Просто просьба, немножко терпения взять и выслушать.
Ведучий: У мене час, пане Лук'янов є. Я би просив...
Владислав Лук’янов: Який регламент тоді, скажіть.
Ведучий: У нас регламент досить простий. О 24 хвилині ми ідемо на...
Владислав Лук’янов: Я маю дві хвилини?
Ведучий: Дві хвилини, будь ласка, і якщо можна, про силове протистояння.
Владислав Лук’янов: Так вот, я продолжаю свою мысль. Я буду говорить на русском языке.
Ведучий: Будь ласка.
Владислав Лук’янов: Потому что... Не буду даже комментировать. Вот мы стабильный экономический рост и успешную экономическую работу правительства. Во всем мире это главный критерий успешности развития общества. Мы строим бедное общество или богатое?
Ведучий: Протистояння, будь ласка. Ми розуміємо, що "Партія регіонів" є європейське орієнтована партія, що вона...
Владислав Лук’янов: У меня есть... Нет, у меня есть две минуты, я прошу меня не перебивать.
Ведучий: По темі, будь ласка.
Владислав Лук’янов: Дайте мне высказаться. Поэтому мы имеем позитивные результаты работы правительства. Понятно, оппозицию это не устраивает, и она понимает, что, достигнув позитивных результатов, особенно ощутимых, а мы уже сегодня приняли законы о тройном повышении заработной платы в этом году. То оппозиция теряет всякие шансы вернуться во власть. Поэтому мы возвращаемся к противостоянию. Оппозиции остается только одно - нагнетать атмосферу, эмоции, конфликт. И, к сожалению, вот Вы как журналист, тоже не пытаетесь найти выход из сложной ситуации, а пытаетесь, как бы, поднять эмоции.
Ведучий: Пане Лук'янов, не треба мені виписувати рецепти. Я ставлю просте питання, ставлю проте питання.
Владислав Лук’янов: Может быть, это повысит рейтинг вашей программы среди ваших сторонников, но...
Ведучий: Як далеко, з Вашої точки зору, сторона Президента і ваша сторона готова зайти в цьому силовому протистоянні? Це все, що я питаю. Якщо Ви вважаєте, що з їхнього боку це була просто демонстрація, так і скажіть. Якщо це все не серйозно, так і скажіть. Якщо ви мирна партія, так і скажіть, ми мирна партія, ми і в голові не мали такого.
Владислав Лук’янов: Мы законопослушная политическая сила, и мы будем защищать и отстаивать Конституцию и демократию в Украине. Мы будем защищать и отстаивать достойный уровень жителей Украины. И буквально один, два месяца, которые до выборов, люди уже лично на себе почувствуют позитивные экономические изменения.
Ведучий: Як далеко ви готові були зайти в цьому протистоянні? Чи я щось... Може, по-російськи запитати? Как далеко вы были готовы зайти, если были готовы зайти, в защите Конституции, в нашей Конституции прямо записано, что люди в случае нарушения Конституции могут даже использовать вооруженную силу для того, чтобы защитить свои права и свободы. Или я ошибаюсь?
Владислав Лук’янов: Вы знаете, отвечаю конкретно и так же по-русски на Ваш вопрос, как Вы мне его задали. Мы готовы выполнять все вопросы до гражданского столкновения, до гражданского противостояния мы не будем...
Ведучий: Не прийнятно.
Владислав Лук’янов: И не поддерживаем это, мы против применения войск, и против силовых конфликтов.
Ведучий: Прошу.
Голос із залу: Одне речення. Ми могли зайти так далеко, наскільки, от "Партія регіонів", наскільки нам це дозволяла Конституція і законодавство нашої держави.
Ведучий: Дякую. Пане Олійник.
Святослав Олійник: Я хочу почати з того, що як людині, як людині мені дуже сподобалась ваша остання версія, яку ви сказали, що це було свідчення дурості політиків. Як людина, я виключно так це і сприймаю. Це, дійсно, це свідчення і дурості, і неадекватності. Тому що в телевізорі іде картинка зовсім, ну, ненормальна, якихось неадекватних дій, коли і народні депутати, і ще якісь поважні посадовці раптом перетворилися на гладіаторів і якось свою силу, розум і все решта показують через зруйнування дверей, через якісь такі сумбурні дії, які не мають нічого спільного, до речі, ні з Конституцією, ні з правовим полем, ні з чим решта. І тому це, дійсно, була, якщо простою людською мовою говорити, це була дурість політиків. Якщо говорити тепер з точки зору політиків, власне кажучи. Це серйозний момент, наша країна переживає реально серйозні моменти. В чому цікавість моменту? Суспільство значно швидше розвивається, ніж політики українські. І тому, дійсно, люди відпочивають на пляжі і дивляться телевізор, а політики демонструють один одному площину про те, що є, наприклад, я і є мій опонент. І оці тези розвитку взагалі політикуму, да, коли, наприклад, хтось говорить: "Я кращий за мого опонента". Це застарілі тези, застарілі. Сьогодні в країні реально відбулася дуже і дуже серйозна подія, коли вийшли три ключових особи в державі і в преамбулі свого звернення сказали, що вони усвідомлюють всю повноту відповідальності за ситуацію в державі.
Ведучий: За Вашої ласки, при всій повазі, про зміст угод в наступній частині програми. Скажіть коротко, це було серйозно чи гра на нервах?
Святослав Олійник: Я ніколи не сприймав це серйозно, ніколи.
Ведучий: Дякую. Пане Семиноженко, прошу Вас до слова. Будь ласка, в цій частині Ви досвідчена людина, Ви 15 років, всю добу незалежності, в уряді, в політиці, в усіх справах, крім поставлених питань, якби зарядив в писок офіцеру управління державної охорони, що б зі мною зробили? А якщо народний депутат дозволяє собі захищати Конституцію за допомогою кулака в писок бійцю спецпідрозділу "Беркут", наприклад, що це таке?
Володимир Семиноженко: На жаль, це, ми бачимо, не тільки відбувалося цими днями. Давайте згадаємо і президентські вибори, і парламентські вибори, і сцени в ЦВК, і що тільки ми не бачили за цю всю історію. Тому головне, головний зміст - це не розпалювати зараз, як два депутати намагались уже пікіровку влаштовувати, може, природно ще відійти. А все ж таки піти по тому шляху, який запропонували три перших особи держави: давайте не будемо згадувати, навіть аналізувати, хто проявив дурість із політиків, хто підписував, який указ, хто приймав яку постанову Верховної Ради, хто як висловлювався і вів себе через членів Кабміну. Тому що, дивіться, зараз, умовно, не буде того сценарію, скажімо, що сказали, здадуть всі, 154, скажемо, свідоцтво своє депутатське, за рішенням Конституційного Суду парламенту немає, відбуваються вибори. А що далі? Одному знову не сподобається, що в нього мало повноважень, другому не сподобається, що в нього немає представників в Конституційному Суді і пішли.
Ведучий: То серйозно чи не серйозно все?
Володимир Семиноженко: А, дійсно, це було дуже серйозно. Тому що зараз приходиться не в парламенті працювати все більше, а саме спілкуватися, в тому числі і з вищими експертами України. І ви спостерігали, що український форум робив дуже, абсолютно відкриті, навіть прямі трансляції мас-медіа, обговорення, як треба вийти з цієї кризи. Тому що суспільство було, дійсно, налякане.
Ведучий: Дякую. Дякую сердечно. Ще за хвилину встигнемо послухати точку зору президентську. Микола Полудьоний, будь ласка, за хвилину, якщо можна. Це було серйозно чи не серйозно все?
Микола Полудьоний: Я думаю, що відповідь у вигляді указу про підпорядкування внутрішніх військ - це був досить серйозний акцент з боку Президента, оскільки Президент завжди у всіх цих подіях, він вимушений робити якісь кроки для того, щоб усунути загрози. Ми бачили, що відбувалося в Генеральній прокуратурі. В Генеральній прокуратурі відбувалася дуже проста ситуація - започаткування з боку політиків, які представляють коаліцію, як раз силового варіанту. Хто ввів туди силові підрозділи? Зрозуміло, що це є Міністр внутрішніх справ, який належить до коаліції. Отже, результатом того було рішення Президента, до речі, конституційне рішення Президента, оскільки закон прийнятий до прийняття Конституції, закон "Про внутрішні війська", а Конституція встановлює, що Президент є верховний головнокомандуючий. Тобто, це була адекватна відповідь. Але вона не була спрямована на ескалацію напруги, вона була спрямована на те, щоби забезпечити нормальні умови для подальших переговорів.
Ведучий: Президент серйозно був готовий йти на ескалацію, так би сказати?
Микола Полудьоний: Я думаю, що ні. Але Президент показав, що він є главою держави.
Ведучий: Держави і головнокомандуючим збройних сил. Дякую сердечно. Ми продовжимо дискусію за хвилину, другу. Зараз ще встигну сказати, що з двох тисяч людей, які до нас подзвонили, 22 відсотки вважають, що у випадку, якщо домовленості 27 травня будуть порушені, ініціатором стане Президент. 50 відсотків покладає цю гіпотетичну можливість чи відповідальність за цю гіпотетичну можливість на Прем'єр-міністра. І нарешті 28 - за спікера. Реклама.
Ведучий: Вітаю всіх, хто приєднався щойно до Майдану, до дискусії. Ми сьогодні намагаємося обговорити перспективи, які утворилися в Україні після підписання домовленості 27 травня поміж Президентом, Прем'єром та Головою Верхової Ради. Вас питаємо, якщо станеться така ситуація гіпотетично, що ці домовленості будуть порушені, хто виступить ініціатором цього порушення? Якщо Президент - 89001145001, Прем'єр - останні дві цифри 02, спікер - 03. Співвідношення голосів на цю хвилину 22 відсотки, 50 на 28. Для того, щоб ви могли краще визначитись, в цій частині програми поговоримо про букву і дух домовленостей досягнутих цієї ночі.
Цитата: "Перше - з метою створення належних умов для реалізації Конституційних прав громадян і забезпечити недопущення будь-яких спроб нагнітання протистоянь у суспільстві та упередити усі можливі дії щодо провокування силового розвитку подій. Друге - провести позачергові вибори до Верховної Ради 30 вересня 2007 року. Третє - визнати, що позачергові вибори до Верховної Ради проводяться згідно Указу Президента на підставі Конституції України. Четверте - для законодавчого забезпечення позачергових виборів до Верховної Ради ініціювати проведення з 29 травня пленарних засідань Верховної Ради. П'яти - Кабміну, разом із ЦВК, забезпечити виконання закону України "Про державний реєстр виборця". Шосте - із метою забезпечення чесних, прозорих і демократичних виборів внести зміни до персонального складу ЦВК на засадах домовленостей, досягнутих робочою групою уповноважених представників Президента, Кабміну, парламентської коаліції та парламентської опозиції. Сьоме - сторони беруть зобов'язання не допускати поза межами своєї компетенції втручання у діяльність органів судової влади та правоохоронних органів".
Ведучий: До нашої дискусії приєднався один із лідерів українських комуністів Леонід Іванович Грач, він в Сімферополі знаходиться. Я дякую йому за можливість поговорити у прямому ефірі, за те, що Леонід Іванович знайшов можливість поговорити і звернутися до вас. Доброго вечора, пане Грач. Сьогодні лідер Компартії Петро Симоненко оприлюднив заяву. Наскільки ми зрозуміли, це офіційна позиція Комуністичної партії України. Якщо коротко, вона зводиться до трьох, принаймні, пунктів. Перше - він вважає не можливим проведення законних виборів на підставі домовленостей Президента, Прем'єра та Голови Верховної Ради. Друге - пан Симоненко сказав, що правові підстави для проведення виборів досить суперечливі і потребують висновків Конституційного Суду. І третє - він піддав критиці ключові пункти сепаратних домовленостей, які, як сказав пан Симоненко, не враховують інтереси простих громадян України і створюють небезпечних прецедент. Що це є, чи можна так розуміти, що Компартія не буде брати участі у виборах, чи треба це розуміти так, що Компартія як раз намагається відірвати частину виборців від "Партії регіонів", апелюючи до найбільш, так би сказати, фундаменталістського крила електорату цієї провідної політичної сили в Україні. Прошу, Леоніде Івановичу.
Леонід Грач: Даниил, добрый вечер, и добрый вечер всем в студии, и тем, кем называет Чайка и умными, и красивыми. Я абсолютно разделяю позицию, высказанную, и Вами процитированную, Петром Николаевичем Симоненко. Тем более, он ее еще и высказал только-только полтора часа назад на соответствующем митинге участников коалиции. И я прошу вас две минуты мне дать для того, чтобы я мог дать свою оценку в развитие того, о чем сказал Петр Николаевич, чтобы было понятна наша четкая позиция. Я задаю сам себе вопрос, как и все украинцы, что же случилось с нами после успешно завершенной, осуществленной операции олигархического пируэта, что подчеркиваю, противостояния под названием "А-ля досрочные выборы". Первое - на наш взгляд произошел публичный отказ от демократической системы управления государством. Решения судьбоносного для каждого господина, общества и в целом страны вопроса, принятого не с помощью конституционных процедур, а путем личной договоренности практически за спиной народа. Это все случилось ночью. Более того, Ющенко публично заявил, что другого пути он не видит. Я считаю, что это есть верх цинизма. Второе - произошла тотальная дискредитация органов государственной власти, прежде всего, института президентства, Кабинета Министров, парламента, Конституционного Суда, Генеральной прокуратуры, Министерства внутренних дел и практически всех органов власти. Причем, агрессивная, негативная, по эффективности высоко использована деятельность президентской стороны убедила общество, что сегодня ни одному институту власти гражданин Украины верить не может. Третье - произошла капитуляция или, считай, договоренность одних олигархических структур перед другими. Поэтому власть окончательно оторвалась от народа, показав свою зависимость от крупного прозападного капитала, или по-другому, кризис по-украински показал, чтобы принимать важнейшие решения для страны, правящей украинской верхушке мнения, настроения народа не важны. Четвертое - окончательно стало ясным, что выборы не являются для верхушки средством узнать и выполнить волю избирателей, а является механизмом манипуляции. Не устроили кого-либо результаты прошедших выборов, будем устраивать другие, что становиться, в принципе, для нас системой. Все прекрасно понимают изобретение третьего тура президентских выборов, а сейчас досрочных парламентских выборов. И последнее, пятое, моя оценка личная. Искусственно созданный кризис не прекращен, он вступил в новую стадию, более жесткую, если не сказать, жестокую, и всеобщую по своему содержанию. Поскольку доверия общества к государственной политической системе подорвано на мой взгляд окончательно, а власть придерживающиеся пытаются отказаться от демократических конституционных процедур в рамках законодательного поля, заменив их закулисными договорами, заговором, и как хотите. Вот это и есть смысл всего того, к чему мы сегодня пришли в результате вот это двухмесячного практически противостояния. Но самое главное, к чему мы, собственно говоря, придем, если мы сойдем полностью с рельсов законодательного поля, если мы не дадим возможности Конституционному Суду восстановить истину, как истину первой инстанции, тогда мы, естественно, будем порождать ком таких внеочередных выборов и мы дискредитацию сделаем всему тому, что бы мы уже могли сделать по отношению к государственным органам власти, Конституции и, самое главное, разуверим своих граждан во всем. Спасибо за то, что дали возможность мне высказаться.
Ведучий: Леоніде Івановичу, я Вам дякую насамперед за лаконічно висловлену позицію. Отже, я зрозумів так, що олігарх Зубанов капітулював перед олігархом Ляпіном, чи навпаки, олігархи із БЮТ капітулювали перед олігархом Семиноженком. Ви хочете прокоментувати, поговорити з паном Грачем? Будь ласка, прошу.
Володимир Семиноженко: Я хочу сказати, як член "Партії регіонів", що "Партія регіонів" доволі дуже потужна політична сила, і від неї залежить багато в чого в цій державі. І щоб ми могли собі дозволити такі радикальні якісь заклики або вислови, ми не можемо собі цього дозволити, тому діємо виважено, в інтересах нашої держави. Ми хочемо знайти шляхи порозуміння між іншими різними регіонами нашої держави і між політичними силами. Комуністи, я так дивлюся, що вони можуть собі дозволити радикальні вислови. Ми такого не можемо зробити. У мене таке відчуття, зараз відчуття, що комуністи вже втягнулися в виборчу кампанію, вони її вже почали і тому зараз ось такі радикальні вислови з'явилися.
Ведучий: Тобто, візьмуть участь у виборах. Прошу, пане Олійник.
Святослав Олійник: Дуже коротке питання до комуністів. Скажіть, як так може бути, що сьогодні вийшли три вищі посадові особи, Президент, Прем'єр і Спікер. Знайшли сили, попри всі ідеологічні розбіжності, потиснути один одному руки, проголосити мирний, виключно мирний шлях розвитку своєї політичної кризи. А як можна бути проти цього проти? Як можна заперечувати? Оце у мене запитання до пана Грача, якщо він може відповісти, щоб ми знали і всі почули.
Ведучий: Дякую. Дмитро Осідченко, політтехнолог, прошу.
Дмитро Осідченко: У меня вопрос к товарищу Грачу. Раз Коммунистическая партия считает выборы опереттой, которая разыгрывается на деньги западного капитала, собирается ли коммунистическая партия быть актером в этой оперетте или нет?
Ведучий: Дякую, ще маємо одне... Да, я знаю, що зараз запитання Грачу, прошу на мене не кричати. Пан Семиноженко у нас тут є. Прошу, Ваша думка, і Ваше запитання.
Володимир Семиноженко: Що хотілось головне і позитивне, ми цього дня чекали, я ще раз хочу згадати український форум, який закликав до цього. Більш того, в суботу я особисто обійшов і зустрічався з Балогою. Були запрошення Морозу і іншим для того, щоб всі три особи в прямому ефірі відкритому провели цю дискусію і домовились все ж таки, коли будуть вибори, і зняти питання. Що тут позитивного, все ж таки, шановний Леонід Івановичу, хотів би сказати, в цих результатах. В решті решт всі визнали, що Верховна Рада зараз є, вона працює, і більш того, вона буде приймати рішення. Коли хто-небудь ще не знав, що її начебто немає, це вже ставиться тут крапка, і не може представницька демократія хоч на одну хвилину бути ліквідована в державі. Слава Богу, всі розуміли, що демократична країна. Далі, зрозуміло, що втручання в судову реформу, в судову владу і в силовиків не можна цього робити. Сьогодні ж невідомо, хто... Два прокурори и двом особам підпорядковані внутрішні війська. А питання я хотів би, дійсно, задати. Скажіть, будь ласка, все ж таки, чому у вас є сумніви, що можна вже зараз конституційно, враховуючи, що є рішення конституційного суду, яке дозволяє, скажімо, відмовитись від депутатського мандату, провести юридично-коректно, все ж таки, вибори 30 вересня?
Ведучий: Дякую сердечно. Зараз послухаємо пана Грача. Після того, пане Юсиф, Ваша черга. Леонід Іванович, отже, запитання пролунали, прошу Вас ласкаво дати відповідь нам .
Леонід Грач: Я попытаюсь дать ответ по всем трём ответам. Первое - политические выводи и оценки, если они кому-то не нравятся, это это не значит, что они радикальные, они правдивые и говорят о многом, в том числе о том, к чему мы сегодня пришли. Второе - что касается участия в выборах, да, к огромному сожалению, понимая, что опереточное противостояние приводит к анти-законному принятию решения о досрочных выборах и коммунисты будут вынуждены участвовать, чтобы не дать возможность окончательно установить двухпартийную буржуазную систему в Украине. И третье - ну, скажите, пожалуйста, ну, если вам разрешили на два д