Із моменту появи телевізії людина добровільно, зауважте, віддала себе у повне його користування. Нам лише здається, що це ми користувачі, а насправді все навпаки. Телебачення використовує не тільки наші сповнені надій ранки та дорогоцінні вечори, воно давно зазіхає на володіння нашими думками, смаками, грошима тощо… Що далі відходить епоха «книжників», то швидше утверджується доба бездумних.
Ось ти лишень відкрив очі, ще навіть отак одразу й не скажеш, як тебе звати, а вже чуєш: «Доброго ранку, Україно». Ти ще не отямився від зустрічі з похмурим ранком, а тебе вже запрошують на «Сніданок з “1+1”» або по-піонерськи вигукують: «Підйом!». Усі ці ранки-сніданки схожі між собою, мов комеді-клаби – незалежно, на якому каналі вони «клабають».
Коло ранкових тем скрізь однакове, різні лише назви рубрик. Твердження легко перевіряється за допомогою звичайного пульта. Всі канали одночасно вчать, як знімати стрес, як позбутися целюліту, запору та покращити зір. Далі йдуть поради автомобілістам і пішоходам. Усі готують якісь кумедні страви, вчать витрачати неіснуючі заощадження, робити гімнастику, танцювати бальні танці. А ще розповідають «цікавинки» з Інтернету. Чоловіки передають слово чарівним (постійний епітет) панночкам, а ті, у свою чергу, – ведучим новин, а ті – спортивним коментаторам, які теж передають слово погодним віщунам. До речі, останнім важким інтелектуальним телепластом із успіхом оволодівають чоловіки, що додає прогнозам особливо незрозумілого значення. Уся ця ранкова бурда подається радісно, в ритмі темпо-темпо і з посмішкою. Тож двічі дивно, що саме з цими, такими безневинними в усіх сенсах ранками, постійно відбуваються якісь пертурбації. Керівництво каналів, наче по таємній змові, тасує й перетасовує ведучих, хоча якість від подібних маніпуляцій все одно не кращає.
Так склалося історично, що про канал «1+1» говорять виключно позитив або просто мовчать. Я, звісно, теж не бажаю бути порушником цієї гарної традиції, та все ж дозволю собі висловити кілька суб’єктивних міркувань.
Гадаю, що всі помітили оновлення «Сніданку на “1+1”». Виникає природне запитання: а в чому фішка? Побільшало креативу? З’явилися нові оригінальні рубрики? Можливо, ведучі вразили дотепністю, артистизмом та винахідливістю? Відповідь – ні! Правда, одна зміна, досить суттєва, таки відбулася – ранки на «1+1», що мали донедавна власне обличчя такого собі міського мудрагеля, перетворились у звичайнісіньке заповнення ефіру легким «базаром» про все. І насамкінець: якось дивно виглядають ведучі за своєрідним напівприлавком із пакетом соку з двома склянками. Що-що, а подібний «декор» абсолютно не личить такому естету, як «1+1». Припускаю, що я помиляюся: найголовніше, аби народові «наравилося».
Порівнюючи ранкові програми, ще раз утвердився в думці, що найяскравіший ранок залишається на Новому каналі. Все світло, не перевантажено, трошки наївно, саме так, як і має бути о такій порі.
Своєрідний ранок і на каналі «Cіті». Приємно відчувати, що тут намагаються тримати руку на пульсі великого міста, що доречно відповідає назві каналу. Все оперативно, лаконічно і зрозуміло. Незрозуміло лише, чому на «Cіті» Київ називають мегаполісом, яким він не є. Мегаполіс на теренах Східної Європи один – Москва. Це просто уточнення, за істинність якого відповідаю.
А загалом, усі канали діють за принципом: дивись те, що показують. На щастя, в наших руках залишається пульт, що інколи стає чарівною паличкою.