detector.media
13.11.2013 12:38
Верховній Раді пропонують прирівняти до журналістів телеведучих і операторів
Верховній Раді пропонують прирівняти до журналістів телеведучих і операторів

У Верховній Раді України зареєстрований проект закону, яким пропонується вдосконалити перелік прирівняних до журналістів працівників засобів масової інформації. Про це пише Інститут масової інформації (ІМІ), аналізуючи проекту Закону №3577 про внесення змін до Закону України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів» (щодо уточнення поняття «працівники засобів масової інформації прирівняні до журналістів» та усунення протиріч між окремими законодавчими актами України).

 

Законопроект №3577 зареєстрований у парламенті 7 листопада народними депутатами Юрієм Стецем, Петром Порошенком, Оленою Бондаренко та Олександром Голубом.

 

Метою законопроекту є посилення соціального захисту працівників ЗМІ, зокрема, шляхом визначення вичерпного переліку професій, які мають бути прирівняні до журналістів, і до якого пропонується включити ведучих, кореспондентів, оглядачів, редакторів, членів редакцій та редакційних колегій, операторів фото, відео, монтажного устаткування.

 

Як зазначає Інститут Медіа Права (ІМП), чинний закон передбачає, що до журналістів прирівнюються кіно- і телеоператори, режисери та інші працівники ЗМІ, якщо вони за необхідності входять до складу відряджених творчих групп телеканалів. Сам термін «журналіст» включає в себе ведучих, кореспондентів, оглядачів, редакторів, членів редакцій та редакційних колегій. Це не зовсім узгоджується з державною класифікацією професій, яка розмежовує відповідні види діяльності. Тому проект має узгодити невідповідності між законом та класифікатором професій, а також посилити соціальний захист операторів, прирівнявши їх до працівників творчої, а не суто технічної професії.

 

Медіаюрист Інституту масової інформації Роман Головенко вважає, що цим законопроектом термін «журналіст» розширюється, але не факт, що напади на осіб, «прирівняних до журналістів», даватимуть підстави інкримінувати нападникам ст. 171 (перешкоджання журналістській діяльності) Кримінального Кодексу України.

 

«Як зазначено в пояснювальній записці до законопроекту №3577, його завданням є "удосконалення законодавчої бази... в галузі соціального захисту працівників ЗМІ". Але дуже важливо звернути увагу на зв'язок визначення терміну "журналіст" і безкарністю нападників на журналістів: найпоширенішим поясненням правоохоронців, чому справи проти нападників не порушують по ст. 171 КК є те, що формально оператори, інтернет-журналісти не підпадають під законодавче визначення журналіста. Цим законопроектом визначення ніби розширюється, але не факт, що напади на осіб "прирівняних до журналістів" даватимуть підстави інкримінувати нападникам ст. 171 КК. Адже адвокат нападника, ймовірно, займатиме позицію, що особа, прирівняна до журналіста, все ж не є повноцінним журналістом, а тому ст. 171 не може застосовуватися. Нагадаю, що в кримінальному провадженні всі сумніви тлумачаться на користь підсудного», - зазначив пан Головенко.

 

«Детектор медіа»

detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY