detector.media
29.09.2013 11:48
Зникнення журналіста
Зникнення журналіста
За що в Узбекистані можуть заарештувати опозиційних працівників ЗМІ

Узбекистан вкотре продемонстрував нетерпимість до журналістів. На початку цього тижня по російськомовному сегменту інтернету ходила новина про зникнення журналіста Сергія Наумова, який, як пізніше з'ясувалося, був заарештований міліцією в Хорезмській області. Про своє затримання колегам повідомив сам Наумов, проте зв'язок із ним одразу ж обірвався.

 

Днями стало відомо, що Наумова затримали на 12 діб адміністративного арешту. Йому закидають «дрібне хуліганство» (ст. 183 Кодексу РУз про адміністративну відповідальність).Як повідомила «Фергана», Наумова звинувачують у домаганнях до якоїсь Д. Матякубової. «Він почав до неї чіплятися, хапати її за груди й ображати нецензурною лайкою. Нібито вчинені Наумовим дії суд кваліфікує як «дрібне хуліганство і порушення громадського порядку» (ст. 183 Адміністративного кодексу Узбекистану)», - повідомляє агентство. Наумов не визнав своєї провини і заявив, що Матякубова сама спровокувала конфлікт.

 

На захист Сергія Наумова висловилися міжнародні журналістські й правозахисні організації. Так міжнародний Комітет із захисту журналістів (КЗЖ) закликав владу Узбекистану «негайно звільнити Сергія Наумова і відмовитися від необґрунтованих звинувачень на його адресу». Інститут з висвітлення війни і миру опублікував заяву, в якій висловив побоювання про можливий намір влади Узбекистану «висунути Наумову серйозніші звинувачення, щоб довше утримати його у в'язниці», - повідомив «Голос Америки».

 

Головний редактор сайту «Фергана» Данило Кислов також вважає, що звинувачення проти Наумова мотивовані іншими причинами, це «вже точно не кримінал». «Його професійна журналістська діяльність. Зокрема й те, що він писав про примусову працю на збиранні бавовни. Цей ганебний факт влада Узбекистану будь-що хоче приховати від міжнародної громадськості. А тут саме в республіку повинна приїхати делегація МОП (Міжнародна організація праці. - Ред.) ...Загалом, Сергій з його прямотою і незалежністю виявився зайвим у такому розкладі», - розповідає пан Кислов «Дню».

 

- Чи можна назвати випадок зникнення Наумова безпрецедентним для узбецької журналістики?

- Ні, це типовий випадок, коли журналісти зникають, потім їх знаходять у СІЗО, під слідством за сфальсифікованими звинуваченнями. А потім саджають на 5-10 років. Дуже сподіваюся, що з Сергієм такого не трапиться.

 

- Як поставилися журналісти до його зникнення та затримання? Були якісь акції солідарності?

- В Узбекистані залишилося не так багато чесних журналістів, які й самі перебувають під постійним пресингом влади і загрозою арешту. Практично на кожного заведено кримінальні справи. Кілька років тому десяти найбільш норовливим журналістам навіть показали ці пухкі папки, кожної з яких вистачило б на «серйозне» обвинувачення. Тому всі поки виступають тільки в Мережі і на Фейсбуці. Але ми в Москві готуємо акцію протесту біля посольства Узбекистану.

 

- Як, на вашу думку, журналісти можуть попередити подібні дії з боку влади і правоохоронців?

- В Узбекистані - ніяк. Влада відчуває повну безкарність. Особливо в умовах, коли ні Європа, ні США, ні тим більше Росія більше не критикують Іслама Карімова (президент Узбекистану. - Ред.) за його тоталітарний режим. Але ми можемо протистояти такому тиску. У цьому допоможе міжнародна журналістська солідарність. Щоб Сергія хоча б випустили з-під арешту. Потім йому все одно доведеться залишати країну, як це зробили десятки інших узбецьких журналістів.

 

***

 

На сайті КЗЖ зазначається, що свобода преси в Узбекистані, згідно з дослідженнями організації, залишається в жахливому стані, а достовірна інформація про події в країні, зокрема про порушення свободи преси та прав людини, приходить із ризиком для тих, хто її повідомляє. В Узбекистані немає незалежних новинних агентств, що критикують владу, а кілька місцевих журналістів і правозахисників, які залишилися, ведуть роботу під величезним тиском уряду. Це показав і випадок зі зникненням і затриманням Сергія Наумова. На це вказує й індекс «Свободи преси», складений недержавною міжнародною організацією «Репортери без кордонів», яка поставила Узбекистан на 164 місце 2013 року. А в попередньому, 2012-му, Узбекистан був визнаний ворогом інтернету.

 

Ігор Самокиш, «День»

Фото - http://www.day.kiev.ua


detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY