detector.media
16.05.2005 18:53
Ігор Куляс: "В очах у людей з'явилася надія і бажання працювати, вони розправили плечі"
Ігор Куляс: "В очах у людей з'явилася надія і бажання працювати, вони розправили плечі"
Автор методики, новинний тренер МГО "Інтерньюз-Україна" – про деталі тестування журналістів на НТКУ в ексклюзивному інтерв’ю "Телекритиці".
Сьогодні, 16 травня, як вже повідомляла «ТК», розпочалося тестування журналістів редакції новин НТКУ.

Протягом 14-15 травня відбулася презентація проекту та інтенсивний тренінг для тих журналістів компанії, які виявили бажання детально ознайомитися з умовами тестування. Їх провели тренери-експерти Міжнародної Громадської Організації "Інтерньюз-Україна" Ігор Куляс та Олександр Макаренко у присутності незалежних експертів, яким відводиться роль "третейських суддів".

Під час презентації між представниками керівництва НТКУ – президентом компанії Тарасом Стецьківим, віце-президентом Андрієм Шевченком, директором ТВО «Новини» Василем Самохваловим, представниками трьох профспілок, які працюють у компанії та журналістами новинної редакції були погоджені критерії, за якими проходитиме тестування. Були також з’ясовані всі питання щодо юридичних наслідків тестування.

Більш детально про тестування працівників Першого національного - безпрецедентну подію в інформаційному просторі країни - «Детектор медіа» розмовляє з Ігорем Кулясом, автором методики, новинним тренером, екс-шеф редактором Нового каналу.

- Ігоре, як пройшла презентація тестування – на твою думку? Які враження у тебе – як у головного експерта і новинного тренера?


- Мої враження – надзвичайно позитивні. Я побачив велику кількість людей, які можуть і хочуть працювати, і які готові боротися за найвищі цілі. Перша ціль, поставлена новим керівництвом НТКУ - у стислі строки увійти до трійки телеканалів-лідерів на ринку. Переконаний, що цієї цілі колектив досягне і поставить перед собою ще більш амбітні цілі.

Презентація тестування і одноденний тренінг зі стандартів новинної журналістики, за словами багатьох журналістів, переконали їх у тому, що їхнє майбутнє – у їхніх руках.

- Як відомо, тестуванню передував досить гучний скандал. Чи вдалося, на твою думку, розсіяти всі непорозуміння з журналістами? Якою була в цьому роль профспілок?

- Я переконаний, що цей скандал був інспірований з нічого. Як привід була використана недобросовісна інтерпретація цілком коректного висловлювання Андрія Шевченка (в інтерв’ю «Газете по-киевски». – «ТК») Дехто з журналістів просто показав зразкове вміння "чорнопіарників". Цей скандал чинили окремі люди, які мають свої корисливі інтереси, і які не бажають жодних змін для Першого національного. Мені надзвичайно шкода одного: що задля цього було використано профспілковий бренд. Я нагадаю, що сам свого часу був одним з "батьків"-засновників першої сучасної журналістської профспілки і доклав до цього дуже багато зусиль. Але в ці дні я з болем побачив, як профспілка може грати абсолютно реакційну для розвитку професії та захисту журналістів роль. Якщо замислитися, ті люди, які повірили риториці організаторів цього скандалу, і не прийшли на презентацію тестування та на тренінг, завдяки деяким профспілковим босам були позбавлені дуже важливих речей. По-перше, вони так і не змогли довідатися про суть і способи тестування, по-друге, втратили можливість швидко отримати нові навички і знання, яких їм бракуватиме у майбутній роботі. Це моя особиста оцінка ситуації, яку я знаю дуже добре.

З іншого боку, дві з трьох профспілок, що діють нині на Першому національному, цілком підтримали захід, і більшість ньюзруму все ж таки показали своє бажання працювати і вчитися.

- Наскільки журналісти, які прийшли на презентацію тестування, виявилися готовими до сприйняття критеріїв, за якими будуть оцінювати їхню роботу?

- Гадаю, ми не відкривали для них якихось великих таємниць. З усім цим вони всі мали справу у своїй попередній роботі. Наше завдання було – лише систематизувати ці вимоги. Кожний - з запропонованих нами - критеріїв якості ми розбирали і пояснювали доти, доки у журналістів не залишалося жодного запитання. Переконаний, що всі, хто був на презентації і особливо і на презентації, і на тренінгу, сьогодні повністю розуміють суть кожного критерія і стандарту.

- Наскільки неупередженими є ви, експерти-тренери, які будуть оцінювати роботу журналістів НТКУ?

- По-перше, ми не маємо жодного грошового чи майнового інтересу. Ми не працюємо на НТКУ, не маємо акцій НТКУ. Для нас з Олександром Макаренком – це вже 16-та українська компанія, якій ми, тренери "Інтерньюз-Україна", допомагаємо поліпшити свою роботу. Зверніть увагу на те, що за 2,5 роки нашої роботи з українськими компаніями в публічній площині не було жодного негативу, навпаки, всі ці компанії продовжують замовляти нам консультації, тренінги, звертаються і по іншу допомогу. І нам надзвичайно цікаво працювати з ними усіма, це наші добрі друзі і партнери. Тепер ми збагатилися і партнерством з Першим національним.

Ми не є упередженими ще й із тієї причини, що майже ні з ким зі співробітників новинної служби Першого національного до позавчорашнього дня не були особисто знайомі.

Сама система тестування є настільки прозорою і контрольованою з боку самих співробітників компанії, що практично виключає будь-які упереджені оцінки.

Ну, і найголовніше, - для нас, співробітників МГО "Інтерньюз-Україна", найважливішою цінністю є наша професійна репутація і репутація нашої організації. Тому будь-яка наша упередженість у такій справі, сама розумієш, була б ляпасом самим собі. Я розумію, що хтось може назвати цю позицію пафосною, але я особисто таку свою життєву позицію висловлював завжди і завжди підтверджував.

- Розкажи про основні критерії тестування – адже деякі з них, як відомо, ви вважаєте обов’язковими для володіння, деякі – так би мовити, «уточнюючими». З чого, перш за все, ви виходили?

- Критеріїв так багато (33 для оцінки сюжетів і 13 – для оцінки випусків у цілому), оскільки оцінити необхідно всі численні складові якості сюжетів та випусків. Я не буду розписувати їх детально, тим більше, що це є частиною нашої оригінальної методики діагностування телекомпаній, але там є все, що описує справді якісний продукт. Основними ми вважаємо саме ті критерії якості, які описують дотримання стандартів новинної журналістики: відмова від оцінок та коментарів, чітке зазначення джерел фактажної інформації і джерел суб'єктивної думки, дотримання балансу думок, повнота інформації, простота її подачі, точність і достовірність.

Ми прекрасно розуміємо, що людина, наприклад, може не вміти робити геніальні стендапи, або творчо використовувати інтершум. Це – не біда. Цього можна навчитися і ми завжди раді допомогти у цьому. Але дотримання стандартів є усвідомленим вибором. Досі всі попередні керівники НТКУ і служби новин таких вимог своїм співробітникам не пред'являли, сьогодні цей час настав. До речі, щойно мені Андрій Шевченко сказав, що вже завтра, у вівторок, будуть підписані і оприлюднені і засади редакційної політики, і угода про взаєморозуміння між НТКУ і Кабміном, як засновником компанії, в якій ключовим є пункт про невтручання виконавчої влади в роботу редакцій.

В основу редакційного кодексу покладено той документ, який розробляв я з допомогою кращих фахівців, що об'єдналися свого часу в Коаліцію "Суспільне мовлення". Отже, критерії атестації повністю співпадають з тими редакційними вимогами, які вже з завтрашнього дня стануть внутрішнім законом для кожного співробітника НТКУ.

- Яку мету ставили перед вами керівники НТКУ? Зрозуміло, що для них результати тестування будуть вагомим чинником в оцінці того, хто саме з журналістів, які працюють на НТКУ, зможуть залишитися у новій команді новин. В той же час, ніяких юридичних наслідків тестування не має. Чи немає тут протиріччя?

- Протиріччя, певно, виникає тоді, коли змішують докупи непов'язані речі і відключають формальну логіку. Ми вже це декларували не одного разу на різних рівнях і продовжуємо декларувати: тестування і реорганізація служби новин НТКУ – це окремі речі, які не мають одна до одної прямого відношення. Вони, звісно, пов'язані логікою процесу, але тестування не є і не може бути підставою для будь-яких звільнень! Така позиція була з самого початку чітко артикульована і узгоджена між МГО "Інтерньюз-Україна", ОБСЄ, який є донором цього проекту, керівництвом НТКУ і всіми трьома профспілками.

Якби було навпаки, ми б точно і однозначно не бралися за цю роботу. За законом, задля скорочення штату слід проводити атестацію персоналу, а це окрема велика історія, яка, до речі, повністю може контролюватися тими ж профспілками. Про можливі терміни, способи атестації і про те, хто її проводитиме, поки що мова не йде. Керівництво НТКУ лише заявляє про свій цілком логічний намір у майбутньому проводити реорганізацію компанії, яка, звісно, включатиме і скорочення надмірно роздутих штатів (надмірно, - це навіть не те слово!).

Нинішнє тестування є лише діагностикою стану служби новин. І, до речі, лише частиною необхідної діагностики. Для того, щоб лікувати хворого, треба поставити точний діагноз. Ось це зараз і робиться, адже навряд чи хто мені зможе заперечити, що НТКУ поки що нездужає.

Схожу діагностику, як я казав, ми проводили вже на 15-ти українських компаніях. І, вибач, жодну людину за результатами нашої діагностики там не було звільнено, навпаки, компанії спонукали своїх людей вчитися професії.

Навіщо це тестування? Не для того, щоб виявити слабких, а для того, щоб виявити точно сильних. Людей, на яких вже найближчим часом керівництво зможе цілком спиратися у досягненні амбітних цілей. Людей, які вже незабаром, працюючи в нових умовах і за новими стандартами, зможуть робити набагато кращий продукт, ніж робили до цього через політичні причини і через нездарність своїх попередніх керівників.

Інші, ті, хто за результатами тестування покажуть слабкий результат, матимуть всі змоги до того, щоб вчитися і долучитися до кращих. На конкурентній основі, а як же! Керівники НТКУ висловлюють твердий намір продовжувати інтенсивне навчання для всіх бажаючих. Ми готові і вважаємо за честь для себе допомогти компанії і людям у цьому. Зокрема, МГО "Інтерньюз-Україна" вже у червні – липні планує взяти на тренінги і на школу редакторів перспективних журналістів з Першого національного. Все це – вповні відповідає місії нашої організації.

З іншого боку, і це важливо розуміти і профспілкам, і всім співробітникам служби новин НТКУ, результати тестування для кожного з них можуть стати гарним засобом у разі, якщо, не приведи Господь, керівники в майбутньому захочуть когось волюнтаристськи звільнити. Вдало пройдене тестування стане тоді для журналіста прекрасним аргументом для захисту в такій ситуації!

- Яку роль гратимуть незалежні експерти в цьому тестуванні?

- Незалежні експерти насправді відіграють дуже важливу роль третейських суддів на той випадок, якщо виникнуть суперечливі ситуації. Після проведення моніторингу випусків (це триватиме тиждень – з понеділка 16 травня до неділі 22 травня включно), працівники служби новин матимуть можливість опротестувати будь-яку оцінку своєї роботи, з якою вони не погоджуватимуться. Саме у цей момент ключову роль гратимуть експерти, за якими і буде останнє слово після вислуховування всіх аргументів. Вважаю дуже важливим те, що в експертній раді, крім досвідчених журналістів-телевізійників Кирила Лукеренка та Олега Панюти, є головний телекритик країни Наталія Лігачова і профспілковий лідер Сергій Гузь. Мені здається, що дотримано всі можливі інтереси.

- В чому сам ти бачиш унікальність цього проекту? Які він може мати наслідки для всієї телевізійної новинної журналістики України?

- Унікальність у тому, що ніхто ніколи не проводив подібного тестування на Першому національному каналі. Унікальність у тому, що наша методика (як, утім, практично всі наші методики) є унікальною. Унікальність у тому, що чи не вперше вдалося знайти достатнє порозуміння між владою, керівництвом державної телекомпанії та профспілками.

Наслідки будуть різними.

По-перше, гадаю, досить швидко новини Першого національного стануть змінюватися на краще. По-друге, всьому телевізійному товариству буде показано відмінний приклад того, що знання і дотримання стандартів професії є кращим захистом проти зовнішнього тиску, зокрема тиску з боку влади. І для мене особисто є дуже важливим, що цей приклад показуватиме Перший національний – поки що державний канал, але, сподіваюся, в перспективі – канал громадського телебачення. Ну і дуже важливий наслідок для людей, які працюють на НТКУ, вони, нарешті, зможуть гідно оцінити свої сили. Досі в колективі панувала зневіра в усе. І це можна зрозуміти. Скільки керівників обіцяли їм зміни на краще, а нічого не змінювалося. Моє особисте вчорашнє відчуття: в очах у людей з'явилася надія і бажання працювати, вони розправили плечі.

- Якою була попередня ваша оцінка рівня журналістів НТКУ - з того, що ви бачили в ефірі? В чому головна причина низьких рейтингів їх новин – в менеджерському непрофесіоналізмі, низькому рівні підготовки самих журналістів, в тому, що до цього перед менеджерами та журналістами ставили зовсім інші цілі, ніж робота за критеріями професійності? Або в чомусь іншому?

- Оцінка якості попереднього рівня, звісно, була низькою. І це було очевидно. Хоча, навіть в тих умовах періодично траплялися яскраві і цікаві сюжети. Гадаю, вони робилися переважно на ентузіазмі окремих журналістів і були лише епізодами в суцільному сірому тлі. Безумовно, менеджмент досі був критично непрофесійний. Це я можу точно сказати, оскільки спеціально вчора з'ясовував для себе, яким чином відбувається планування і хто за що відповідає в ньюзрумі. Діє просто завідомо неефективна схема, у якій маса "сірих" зон, у яких відповідальність або не лежить ні на кому, або на кількох людях водночас. Крім того, сама кількість функціональних посад, за моєю оцінкою, приблизно в 2 рази більша, ніж потрібно для нормальної роботи. Багато журналістів і справді мали низький рівень підготовки, але питання – хто їх і для цього вчив? Ну і головне, звісно, це статус "кишенькової" компанії режиму Кучми, а отже – виробництво не новин, а низькоякісного пропагандистського продукту.

Сьогодні я бачу всі можливості до того, щоб швидко змінити ситуацію, робота над цим вже почалася. Вірю, буде час, коли Перший національний стане справді першим!

Читайте також:

МГО "Інтерньюз-Україна" та НТКУ проведуть тестування журналістів Першого національного

Служба новин, яку треба лише розбудити

Чому Нова профспілка проти? Вона - за!

Тестування служби новин НТКУ завершилося
detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY