detector.media
Наталя Соколенко
для «Детектор медіа»
19.03.2013 08:42
Узаконена джинса. Аналізуємо новий закон «Про всеукраїнський референдум»
Узаконена джинса. Аналізуємо новий закон «Про всеукраїнський референдум»
Закон ставить над журналістами «замовника» інформації про референдум – ініціативну групу з проведення референдуму

Джинса, за визначенням медіаекспертів, - це реклама без позначки «реклама». Додам, що джинса - це також грубе порушення низки законів, що регулюють роботу ЗМІ. Власне, всі наші профільні закони забороняють джинсувати. Не можна бізнесменам чи кандидатам у депутати платити за новини, не можна політикам чи посадовцям вказувати кореспондентам, що знімати, а редакторам - що ставити в новини. Джинса в ефірі новин чи на шпальтах газет - це результат грубого порушення українських законів, включно з Податковим кодексом (розрахунки за розміщення джинси, як правило, роблять готівкою без сплати податків).

 

Мета джинси для замовника - не тільки самореклама. Для політичної джинси головне - донести тільки власну, як правило, прикрашену позицію - без балансу у вигляді думки політичного конкурента чи експерта.

 

Ви здивуєтеся, але Закон України «Про всеукраїнський референдум» джинсу дозволяє. Закон ставить над журналістами «замовника» інформації про референдум - ініціативну групу з проведення референдуму. Ця група має укласти угоду зі ЗМІ, і лише після цього ЗМІ отримає право щось там писати про референдум. Власне, не щось, а агітацію! (Стаття 74). Важко уявити, що ініціатори референдуму будуть ділитися критичними думками щодо власного проекту. Відтак журналістам залишиться передавати лише «оди радості» з приводу перебігу референдуму.

 

А якщо угоду не буде укладено? До речі, як це технічно можливо - укласти угоди із тисячами ЗМІ, що працюють в Україні? Як гадаєте, чи встигне ініціативна група укласти угоду з сайтом «Детектор медіа», телеканалом ТВі чи «Радіо Свобода»? :) До речі, тексту угоди немає ні в самому законі, ні в підзаконних актах.

 

Якщо нічого не робити з цим законом, у телеефірі й газетах під час референдуму буде суцільна - узаконена - джинса від організаторів опитування - без натяку на іншу точку зору самих журналістів, експертів, опозиції та міжнародних спостерігачів на організацію й організаторів референдуму, формування дільничних комісій і підрахунок голосів.

 

А що закон про референдум наказує робити з тими, хто захоче висвітлювати перипетії референдуму за професійними стандартами, зокрема балансу думок і точок зору та повноти представленої інформації? Закон наказує позбавляти такі журналістські колективи ліцензії на мовлення і забороняти друк видання (Стаття 76, п. 9).

 

Влада активно готується провести референдум найближчим часом, можливо, вже влітку. Тому журналістам треба діяти швидко. Зараз НМПУ, «Стоп цензурі!» готують заяву з вимогою до народних депутатів негайно скасувати статті ЗУ «Про всеукраїнський референдум», що суперечать іншим законам про ЗМІ та журналістським стандартам. Медійники планують звернутися і до міжнародної спільноти - дипломатичного корпусу, представництв ПАРЄ, Єврокомісії та європейських депутатів, Міжнародної федерації журналістів та «Репортерів без кордонів» - із проханням дати свою оцінку згаданим нормам закону «Про всеукраїнський референдум».

 

Колеги! Торік нам вдалося відбити закон про наклеп. На черзі - видалити узаконену джинсу із ЗУ «Про всеукраїнський референдум». Приєднуйтеся, пишіть сюди: fair.referendum@gmail.com, створимо гугл-групу і почнемо діяти.

 

Фото - Korrespondent.net

detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY