detector.media
20.08.2012 11:36
Журналісти не можуть бути співучасниками у справі проти Femen – юрист
Журналісти можуть бути залучені до кримінальної справи лише в якості свідків, вважає юрист НМПУ

Юрист Незалежної медіа-профспілки Ігор Ворон вважає, що журналісти, які знімали акцію Femen - спиляння хреста жертвам політичних репресій коло Жовтневого палацу, можуть бути залучені до кримінальної справи лише в якості свідків.

 

На думку юриста, журналісти не можуть розглядатися як співучасники у злочині.

 

«Важливою об'єктивною ознакою співучасті є спільність дій для досягнення загального злочинного результату і наявність причинного зв'язку між діями кожного із співучасників і єдиним злочинним результатом. Довести в даній ситуації спільність дій не представляється можливим, оскільки співучасть припускає собою активну дію. Також неможливо довести і причинно-наслідковий зв'язок між дією і результатом, адже в нашій ситуації мала місце бездіяльність», - зазначив Ігор Ворон.

 

За його словами, відповідно до статті 27 Кримінального кодексу України співучасниками злочинів є: організатор (організовує і управляє злочином), підбурювач (підбурює іншу особу до вчинення злочину умовлянням, загрозою тощо), пособник (сприяє вчиненню злочину порадами, вказівками, наданням інформації, засобів і знаряддя, або усуває перешкоди для вчинення злочину). Усі ці форми передбачають активну дію, звертає увагу юрист.

 

Натомість у чинному Кримінальному кодексі не передбачена кримінальна відповідальність за спостереження за злочином. Таким чином, як наголошує пан Ворон, усі очевидці набувають процесуальний статус свідків.

 

«Важливий сам по собі і факт наявності в активістки Femen у руках холодної зброї, на який завжди можна послатися як на стримуючий фактор. Можна говорити про те, що журналісти не володіли спеціальними засобами самозахисту, тому об'єктивно не могли попередити злочин без ризику для власного здоров'я. Все, що робили журналісти, - це всього лише реалізовували своє право на вільний збір інформації про подію (в порядку ст. 5, ст. 25 Закону України "Про інформацію"), з тим, щоб висвітлити надалі дані факти в суспільстві і надати матеріали для правоохоронних органів. Що стосується такого поняття як потурання злочину, то на даний момент такий термін застосовується лише в науці кримінального права До того ж Кримінальний кодекс України не містить ні загальних, ні спеціальних норм про відповідальність за потурання злочину», - зазначив Ігор Ворон.

 

Нагадаємо, 17 серпня активістки жіночого руху Femen спиляли бензопилою і повалили хрест жертвам політичних репресій коло Жовтневого палацу. Проти активісток жіночого руху порушено кримінальну справу за ч. 2 ст. 296 (хуліганство, здійснене групою осіб, що передбачає покарання у вигляді обмеження волі на строк до 5 років чи до 4 років ув'язнення).

 

Пам'ятний хрест жертвам політичних репресій часів Сталіна встановлений на пагорбі над майданом Незалежності біля Жовтневого палацу в Києві.

 

«Детектор медіа»

detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY