detector.media
05.11.2004 12:00
Хочеш Президентом стати – гарно вмій дебатувати
Хочеш Президентом стати – гарно вмій дебатувати
Якщо кандидат у президенти Віктор Янукович таки не побоїться взяти участь у публічних теледебатах, то на незалежному майданчику вони відбудуться вже 13 листопада. Про формат цього проекту розповідає один з його авторів Костянтин Квурт. Якщо кандидат у президенти Віктор Янукович таки не побоїться взяти участь у публічних теледебатах, то на незалежному майданчику вони відбудуться вже 13 листопада о 18 годині.
Офіційно участь у проекті беруть три загальнонаціональні телеканали „Тоніс”, „5”-ий та ICTV. Розглядають можливість їх трансляції - Новий та СТБ.

Про ідею організації теледебатів та її перспективи журналіст Владислав Журба говорить з одним із авторів цього проекту, виконавчим директором Інтерньюз Україна паном Костянтином Квуртом.



- Пане Костянтине, наскільки новою для України є ідея проведення президентських теледебатів між кандидатами в президенти і чи було щось подібне в нас раніше?

- Ця ідея не є повністю новою, адже ми також маємо свою невеличку передісторію і свій маленький досвід - 1994 року відбулися єдині в нас публічні дискусії між тодішнім президентом Леонідом Кравчуком і кандидатом на цей пост Леонідом Кучмою.

- Чия це була ідея і як її сприйняла українська громадськість?


- Це була ідея колишнього міністра інформації, згодом - головного редактора журналу ”ПІК” та радника Прем’єр-міністра України Зиновія Кулика. Варто зазначити, що ті дебати мали значний вплив на волевиявлення виборців – великою мірою саме завдяки ним кандидат в президенти Леонід Кучма і переміг на виборах свого опонента.

- Розкажіть, будь ласка, про проект проведення теледебатів під час третіх президентських виборів: кому і коли це спало на думку, як розвивалися події після цього?


- У нас, в МГО „Інтерньюз-Україна”, ця ідея зародилася в лютому, задовго до початку передвиборчої кампанії. Тоді ми почали працювати над концепцією й шукати для неї опорні пункти. За взірець була взята американська модель через її близькість до наших обставин політичних та кількість телеканалів. Правда, тоді ми ще поняття не мали, що в нас буде 26 кандидатів! Десь у березні проект був майже готовий. Тоді ж ми почали пошук грошей і підписали меморандум про співпрацю з коаліцією „Свобода вибору”, взялись за „розкрутку” проекту.



- Пане Костянтине, розкажіть докладніше про ваше бачення самих теледебатів.


- Ми одразу вирішили, що відбуватися це мусить лише на незалежному майданчику. Звичайно, в цьому випадку технічний бік справи виглядає складніше, та нам передусім ішлося про символи: оскільки в нашій країні кожен канал має певне політичне забарвлення, певну репутацію, то в такому випадку недовго чекати й порушення у висвітленні перебігу дебатів, упередженого ставлення до деяких кандидатів тощо. Я б не хотів звинуватити жодного зі своїх колег-телевізійників, але ми б хотіли зробити цілком незалежний проект, однаково дистанційований від усіх – як провладних, так і опозиційних інформаційних структур. Отже, усі учасники дебатів мали б відчувати довіру до команди організаторів і до того місця, де це має бути проведене - щоб нікому не могли закинути якоїсь упередженості. В ідеалі трансляцію б мали проводити всі канали, але якщо наші переговори з Центральною виборчою комісією закінчаться успішно, це може бути і на УТ1.

- Як поставилася ЦВК до вашої ініціативи?


- Центрвиборчком підтримує наш проект.

- Коли можна очікувати реалізації вашого проекту? Іншими словами, коли наші громадяни матимуть змогу побачити теледебати на своїх екранах?


- 13 листопада, о 18 годині на екранах щонайменше трьох каналів – „Тонісу”, „5”-го та ICTV.

- Який формат майбутніх теледебатів обрано?


- Наш формат багато в чому подібний до американського і це цілком прийнятно, оскільки і в нас, і в них, незважаючи на кількість претендентів, всього два реальні кандидати на пост президента, котрий і в Україні, і в США має досить широкі повноваження. Стосовно формату, то він виглядає так: дискусія триватиме 60 хвилин, у яких роль ведучого як модератора в студії зведена до мінімуму - він лише ставить питання й передає слово кандидатам.

- Скажіть, які гарантії того, що тут не буде політичних перекручень на користь одного з учасників?


- Наша команда гарантує, що можливість всіляких маніпуляцій при постановці питань, аби когось показати в більш вигідному світлі, буде зведено до мінімуму. Для цього ми пропонуємо не заангажованого в чийсь бік ведучого й обираємо незалежний майданчик. Ми маємо, за даними опитувань, теми, що найбільше цікавлять виборців, звичайних людей. А, в свою чергу, ми пропонуємо кандидатам самим вибрати з них ті, на які вони хочуть виступати, в яких вони відчувають своїх сильні місця - це як обрати страви з меню в ресторані. Таким чином, в пошуках слабких місць одне одного відкривається широке поле для цікавої взаємної дискусії. Отже, ніхто – ні власники каналів, ні голова ЦВК, ніякі провладні чи проопозиційні структури – не можуть нав’язати учасникам свої питання. Як бачите, наша модель цілком прозора, чесна, консервативна і нейтральна.

- Хто відповідатиме за організацію теледебатів?


- Це Робоча група, директорат, куди входять представники МГО „Інтерньюз-Україна” та телеканалів, які транслюватимуть дебати. Спостерігати за дотриманням правил та законів буде Наглядова рада, яку буде створено спеціально для контролю за організацією дебатів. До Наглядової ради увійдуть визначні й шановані в нашій країні люди, до думки яких мають довіру пересічні українські громадяни. Як бачите, наша справа – це лише організація діалогу між різними силами.

- А які неурядові структури на цей час уже підтримали проект?


- Ми вже заручилися підтримкою двох потужних коаліцій громадських організацій „Новий вибір” і „Свобода вибору”. Фінансову підтримку ми теж знайшли.

- Пане Костянтине, чим, на вашу думку, для нашої країни можуть стати майбутні теледебати?


- Такі теледебати – це, безперечно, великий шанс показати всім і в першу чергу самим собі, що, незважаючи на все те, що зараз відбувається в зв’язку з виборами, є проект, який може нас усіх згуртувати - українську політичну еліту та українське суспільство загалом.
detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY