detector.media
29.03.2006 17:02
Закордонна преса : "Соляріс" Лема так само важливий, як і "Фауст"
Закордонна преса : "Соляріс" Лема так само важливий, як і "Фауст"
Водночас автори відзначають, що Лем оцінював свої численні таланти зі скромністю та гумором.

Німецька преса підкреслює виняткове місце Станіслава Лема у світоввій літературі.
"Der Tagesspiegel"  вважає, що у світовій  фантастично-науковій літературі повість Лема "Соляріс" має  значення, яке можна порівняти з "Фаустом" Гете.

"Der Tagesspiegel"  нагадав філософську думку "Соляріс", що людина має шукати моральних засад не у кодексах, а у собі самій нести відповідальність за те, що робить.

"Berliner Morgenpost"  надрукував  спогади про  померлого під назвою: "Передбачення доброзичливого песиміста". Aвтор охарактеризував Лема  як сатирика і філософа, який завжди дещо випереджає своїх читачів.   Газета пише, що Лем був найзнаменитішим, а може й найінтелігентнішим польським письменником XX- го століття.  Подумки будував  констркукції, яким однаковою мірою притаманні шаленство та краса.  "Berliner Zeitung"   характеризує Лема як скептичного провидця.   Ця щоденна газета вважає, що письменник приділяв велику увагу не технічному прогресові, а моральним засадам людського існування.

Чільні американські щоденні газети  "New York Times" i "Washington Post"  також  пишуть про померлого польського письменника Станіслава Лема.

"Лем був гігантом літератури  science fiction  другої половини   XX   століття поруч з   такими письменниками, як  Arthur C. Clarke, Isaac Asimov   та  Philip K. Dick" -   підкреслює  "New York Times".

Газета звертає увагу, що Лем  підіймав ту ж тематику,  що й вона: " Значення людського життя серед суперінтелігентних машин,   втрачені надії на контакт з прибульцями з іншої планети,   дуже мала  ймовірність того, що людина може зрозуміти всесвіт, де вона є нічим іншим, як пилом".

"Здивування його колег - письменників  викликала інтенсивність, з якою  досліджував обмеження, яким підлягає людина" -  додає "NYT".

"Washington Post"  пише,  що Лем   оцінював свої численні таланти  зі скромністю та гумором.

Газета нагадує слова самого письменника: "Якщо й був вундеркіндом, то лише в очах  схибнутих на мені тіток.  На четвертому році життя навчився писати, але не мав чогось  видатного  до написання".

Обидві щоденні газети наводять біографію Станіслава Лема та його письменницький доробок. 

Також практично всі російські газети прощаються зі Станіславуом Лемом, підкреслюючи велику популярність, яку той мав у СРСР та Росії.  

"Ізвєстія"   характеризують померлого письменник як   "легендарного фантаста,  філософа та футуролога".

"Лем був національним скарбом Польщі  та ідолом для багатьох поколінь читачів за її межами.  В Росії рання і не любима самим письменником повість  “Туманність Магеллана” (що розповідає про те, як посланці Землі насаджували комунізм серед мешканців інших планет)   не лише припала до смаку номенклатурі, а й також була помічена вибагливими любителями фантастики.  “Оповідання про пілота Піркса”   майже на пам'ять знав кожен другий учень, a “Соляріс”   став культовою книжкою радянської інтелігенції" -  пише газета.

"Коммерсант"   підкреслює, що в Росії польського автора  "було оточено особливою шаною іще з радянських часів", a "його особистим  know-how   було поєднання сатири,  філософії та фантастики". " Станіславу Лему дається характеристика як одному з найкращих письменників-фантастів XX   століття.   Інколи робиться застереження:  неангломовних.   У його випадку російські читачі ніколи не сприймали  жодних того роду застережень" -  констатує газета.

"У нас Лем -    то культовий автор,  якого читали у  60-і роки  минулогог століття і якого читають зараз.  Навіть ті, хто не є любителями фантастики, знають Лема завдячуючи фільму Андрєя Тарковського  “Соляріс”.  Рімейк образу, знятий  Steven Soderbergh  вже цього століття,  також свідчить про актуальність повісті" -   стверджує "Koммерсант".

У свою чергу  " Газєта"   зазначає,  що  "Лем був одним з тих письменників, з якими асоціюється література science fiction XX  століття". "У випадку його творів – “Соляріс”,    “Кіберіада”,    “Оповідання про пілота Ріркса” -   не зовсім прийнятним є застосування холодного визначення   "світова класика", адже   наші читачі знають і цінять її так само, як  творчість братів Стругацьких" -  додає газета.

Натомість  " Врємя Новостєй"   публікує  інтерв'ю  найпопулярнішого нині російського письменника Сєргєя Лук'яненка,  який зауважив, що  "Лем завжди був над модою і течіями.  Це така велика постать,  що не належить до конкретного часу.  Навіть до цілої історії" -   сказав російський письменник.  Як вважає Лук'яненко, Лем "пропонував виключно інтригуючі моделі розвитку світу, цивілізації, які не могли застаріти, поки людство буде жити й еволюціонувати".

detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY