detector.media
10.03.2006 21:08
Чи вистачить на всіх ефіру?
Чи вистачить на всіх ефіру?
Огляд теленовин і телетижневиків 27 лютого – 5 березня 2006 року.
«Інтер», «1+1», Перший, ICTV, Новий канал, СТБ, 5 канал, НТН, «Україна», «Тоніс», К1. Оглядаються, перш за все, прайм-таймові випуски новин.

На цьому тижні політичні сили бомбардували ЗМІ величезною кількістю інформаційних приводів, серед яких непросто виокремити певні провідні теми. Природно, найбільше часу у новинах було присвячено виборам, що насуваються, але тепер до теми соцопитувань, правдивих і не дуже, політреклами з чорним піаром та особливостей агітаційної роботи додалась тема організації виборчого процесу. Переважно скептично згадували про коаліцію помаранчевих сил, у яку вже мало хто вірить, та про спроби Партії Регіонів та „Нашої України” притягти одна одну до відповідальності за спробу державного перевороту. Олег Рибачук намагався порятувати Крим від адмінресурсу та криміналітету. Час від часу випливали теми попереднього тижня – будівництва ядерних сховищ та кримського референдуму про мову. Повернулись до теми участі релігійних організацій у передвиборній агітації.
 
З'явились і великокаліберні передвиборчі провокації. У четвер усіх заінтригував Бакай, у п'ятницю це спробував повторити Сацюк.

Наприкінці тижня широкий резонанс мала заява Президента про остаточне припинення реприватизації. Серед скандальних тем, яким намагались надати політичного підтексту – будівництво в аеропорту Бориспіль. Багато говорилося про передвиборні події в Білорусі, які дехто асоціює з минулими, а дехто – з майбутніми українськими виборами.

27 лютого у програмі „Подробности” („Інтер”) після запеклої дискусії Кушнарьова з Порошенком у студії з'явилось дивне повідомлення. Дослівно: „Общественное объединение "Родина Восток" начинает акцию протеста против нового избирательного законодательства и пропорциональной системы выборов. Мобильные группы будут ездить по регионам и агитировать голосовать "против всех". Как считают лидеры объединения, большинство людей не понимают разницы между ранее существовавшей и новой системой выборов, а также почему нужно поддерживать ту или иную партию, а не конкретных людей. Общественный совет при Президенте предлагает Ющенко обратиться к руководству теле- и радиокомпаний с просьбой разместить в эфире бесплатные ролики, разъясняющие процедуру выборов”. Переглянувши програму згаданого об’єднання, можна пересвідчитись, що це – один із численних маргінальних передвиборних проектів, що виростають за місяць до голосування, мов гриби після дощу, аби діяти виборцям на нерви. До того ж, останнє речення повідомлення логічно пов'язане з попереднім, отже, може скластися враження, що громадська рада при Президенті керувалась заявами ГО „Родина Восток”. У подальшому дайджесті передвиборчих заяв було озвучено дві геть ненормальні: ідею КПУ націоналізувати промислові підприємства та ідею „Держави-Трудового союзу” роздавати прибутки держпідприємств громадянам. Зате для заяв Тимошенко ефірного часу не вистачило, тому дали лише одну коротеньку: що вона хотіла б не вступати в коаліції, а створити більшість одноосібно.

5 канал також вибрав із донецької прес-конференції Тимошенко те, що найбільше сподобалось: „Янукович спекулює на мовному питанні, - так вважає лідерка БЮТ… За її словами, обіймаючи посаду прем’єр-міністра, Янукович упродовж 2,5 років не міг вирішити мовного питання, а тепер використовує цю проблему для повернення до влади”. І лише ICTV та ТРК «Україна» звернули увагу на найцікавіше: Тимошенко змінила свою думку щодо депутатської недоторканності й визнала, що голосування „за” восени було помилкою. ICTV (студія): „Тимошенко каялася сьогодні в помилках своєї парламентської фракції. Вона обіцяє пікетувати трибуну парламенту, щоб скасувати закон про депутатську недоторканість”. У студії ТРК „Україна” про прес-конференцію розповіли найдокладніше, і, що головне, із синхроном: „…мы не разблокируем трибуну до тех пор, пока не проголосуют за отмену закона о неприкосновенности депутатов местных органов власти. И я не собираюсь в избирательной кампании заигрывать с депутатами, кандидатами в депутаты местных советов. Не нравится им наша позиция – пусть за нас не голосуют или меняют списки”. Різниця між «пікетувати» і «не розблокуємо» відчутна.

У сюжеті ТРК „Україна”, присвяченому соцопитуванням, наголосили на тому, що „загалом по Україні заявили, що візьмуть участь у виборах, 85,7%”. Джерелом цієї інформації був Сергій Таран, голова правління центру "Соціовимір”. І далі: „Уяву політичних експертів вражає позиція сходу країни. Там брати участь у голосуванні готові більше 90% громадян. Тож розподіл сил на політичній арені залишається стійким”. Чи не готують східноукраїнського виборця до чергових „104% за”?

Результатам того ж опитування присвятили сюжет і у випуску ТСН („1+1”), однак оцінили їх реалістично й не забули згадати при початку, що „науковим керівником центру "Соціовимір" є Володимир Полохало, який одночасно посідає 50-е місце у передвиборчому списку БЮТ.” Знаючи це, вже не дивуєшся тому, що „чверть опитаних "Соціовиміром" вважають, що після виборів прем’єром стане Тимошенко. Кандидатуру Януковича підтримують майже 20%, тоді як шанси на успіх у Єханурова удвічі менші – лише 9,5%... Дослідження партійної популярності у "Соціовиміру" також виходять неординарні. Після першого місця Партії Регіонів на другому блок БЮТ, який на 3% випереджає "Нашу Україну" Віктора Ющенка (sic!). Хоча ще два тижні тому результати попередніх досліджень говорили: блок Президента випереджає БЮТ на 4%”. Далі в сюжеті виявляється, що Тимошенко й сама не вірить соцопитуванням: „Я просто хочу вспомнить выборы 2002 года, когда все социологические агентства единогласно давали "зеленым", "Женщинам за будущее", "Озимому поколению" где-то в районе 8%. Нам давали 1,5. Поэтому мне кажется, что нужно к этой манипуляции относиться с очень маленькой степенью доверия”. 

Провокація в Сумах 26 лютого, де побились на мітингу прихильники та опоненти Вітренко, потрапила у випуск новин НТН о 19:00 у вигляді спростування: „Ніяких масових бійок у Сумах під час виступу лідерки блоку "Народна опозиція" не було. Про це заявила речниця сумських правоохоронців Ельвіра Вагілова. За її словами, на мітингу вдалося не допустити грубих порушень громадського ладу.” Повідомлення Нового каналу не відрізнялось особливою пошаною до головної героїні: „Дісталося лідерці "Народної опозиції" у Сумах, на зустрічі із потенційними виборцями. Їх було близько тисячі, і більшість із них не була налаштована голосувати за Вітренко. Більш того, із криками "Відьма!" сумчани кидали на сцену мітли та підпалювали прапори "Народної опозиції"". За версією Вітренко, провокаторів була аж ніяк не більшість. На 5-му обмежились чотирма реченнями, й почали з того, що „Блок Наталії Вітренко просить Президента Ющенка та міністра МВС Луценка дати правову оцінку подіям, які стались напередодні в Сумах”. (Отже, визнає Луценка, проти якого чи не найактивніше виступає, і Ющенка, якого називає прислужником США, арбітрами у конфлікті). Інші канали цій події уваги не приділили, незважаючи на шалену активність прес-служби Вітренко, що поширювала прес-релізи та відеозаписи.

27 лютог, понеділок

Канал

1

Інтер

1+1

Новий

ICTV

Теми сюжетів або партія (політик)- ньюзмейкер

- Ющенко не реагуватиме на закиди ПР

- Кінах про корупцію

- недозволені прийоми агітації у виборчій кампанії

- Кушнарьов, Порошенко (у студії)

- „Родина-Восток” проти виборів

- Янукович ні з ким не підписував угод

- Тимошенко не хоче створювати коаліцію

- КПУ за націоналізацію

- „Держава-трудовий союз” за інвентаризацію держмайна

- майже половина українців хоче жити в СРСР

- соціологічні опитування та ставлення до них лідерів політичних сил

- соціологія: Янукович і Тимошенко – найвірогідніші кандидатури на посаду ПМ

- Литвин: ВР не розпустять

- Вітренко закидали яйцями

- Держава-трудовий союз за роздачу прибутків від держмайна

- Київ-Європ. столиця презентував програму

- Литвин не вірить, що у ВР буде ефективна коаліція

- Тимошенко покаялась і виступила проти недоторканності

- Вибори мера Запоріжжя

СТБ

ТРКУ

5

НТН

К1

Тоніс

- Кушнарьов вимагає поновити справу за фактом революції

- політики відмовляються від коаліції

- кримська прокуратура перевіряє судимості кандидатів

- Вітренко не довіряє найбільше українців

- Кучма не повернеться до великої політики

- на виборах прогнозують рекордну активність (до 85%), соціологія

- до парламенту пройде не більше 6 партій (соціологія)

- Тимошенко проти недоторканності

- ПР не підписуватиме коаліційних угод до виборів

- Богатирьова (ПР) критикує ставлення Європи до України

- Симоненко прогнозує технологічний колапс

- порушення прав виборців

Ігор Когут, член Гром.  Ради забезпечення чесних виборів (у студії)

- Блок Вітренко просить Луценка і МВС дати оцінку подіям у Сумах

- Тимошенко: Янукович спекулює на мовному питанні

- Зварич обіцяє продовження переговорів про коаліцію

- репортаж про будинок Медведчука

- УМВС Сумщини спростовує інформацію про побиття вітренківців

- Ігор Попов: зірвати вибори буде легше, ніж їх провести

- Мешканець Тернополя продає  свій голос

- Кінах (у студії)

- побиття лідера львівської ПЗУ

- на виборах працюватиме близько 10 тис міжнародних спостерігачів

 

„Інтер” 28 лютого знову здивував малоінформативністю деяких повідомлень у тій частині „Подробностей”, що являє собою передвиборчий дайджест. Ось, наприклад: „Елена Лукаш, которая баллотируется по списку Партии Регионов и является адвокатом Виктора Тихонова, проходящего по делу о сепаратизме, заявила сегодня: "Правового "шабаша" в Луганске не было". На сессии облсовета говорили о политических репрессиях, которым подвергся Тихонов. Тогда депутаты не дали согласия на привлечение его к уголовной ответственности. В заявлении, размещенном на сайте ПР, Лукаш обвиняет "оранжевых" демократов в том, что они перекручивают нормы закона и создают надуманные основания”. Що таке „правовий шабаш”, і звідки взялася дискусія про його наявність або відсутність у Луганську? Хто такі «оранжеві демократи»? Або ось – від Юрія Бойка: „Строительство нефтепровода через территорию Беларуси и Литвы к Балтийскому морю один из лидеров оппозиционного блока "Не Так!" Юрий Бойко считает нереальным. Он заявил: "Нужно понимать, что придется конкурировать с российской "Транснефтью", которая заполняет белорусский трубопровод своим топливом и таким образом контролирует его”. Звідки взявся цей нафтопровід? Ані в цьому, ані в попередньому випуску „Подробностей” про нього не йшлося. Намагаючись розібратись, дізнаємося: це була реакція Бойка на „заяву Єханурова” (інтерв'ю „Газеті виборчій” 16 лютого: Якщо поляки не погодяться добудовувати нафтопровід до Плоцька, я намагатимусь відкрити шлях для каспійської нафти через Білорусь і далі через Литву до Балтійського узбережжя… Ми вже почали переговори з Мінськом”).

Журналістка СТБ Ольга Червакова дослідила проблему теледебатів, про які багато говорять, але бажаючих організовувати їх, а головне – брати в них участь, чомусь обмаль. У сюжеті згадуються проекти теледебатів 5 каналу та „одного з загальнонаціональних каналів”, у якому можна вгадати „1+1”. Авторка доходить невтішного висновку, і підсумовує: „Політики ж обмінюються взаємними закидами через формат теленовин, і поки, скидається, це їх цілком влаштовує”.  Дуже точно підмічено, треба лише додати: а телевізійники створюють їм для цього всі умови.

Ось як, наприклад, канал НТН  «зміксував» повідомлення у короткому передвиборчому огляді. Тимошенко: „Російська не буде другою державною в Україні, жоден політик за це не проголосує попри всі виборчі обіцянки. Так лідерка БЮТу, яка мандрує Україною, розкритикувала чи не найголовніший передвиборчий козир Януковича та Вітренко. Натомість сама пропонує запровадити спеціальний мовний режим у російськомовних регіонах держави”.  Янукович: „Економіка України наближається до катастрофи головне через несприятливі газові тарифи з Росією. Таку заяву зробив Янукович в Одесі. Винним у цій ситуації він називає нинішній уряд, який не вніс свіжого струменя в роботу нової влади”. Литвин: „Найбільшою втратою в державі після помаранчевої революції Литвин вважає тотальну заміну кадрів та зруйнування відносин з Росією. На його думку така необґрунтована кадрова ротація вже призвела до кризи в управлінні і незабаром може перерости у кризу у державі”. Мало того, що дібрано лише опонентів чинної влади, хоча заяв провладних політичних сил у цей день також не бракувало. Те, що їх об'єднує  - фактор російської мови або „зруйнованих” відносин із Росією; теза Литвина ніби підтверджує заяву Януковича, а категорична заява Тимошенко „російська мова не буде другою державною” – протиставляє її лідеру ПР.

Зате НТН найоперативніше повідомив про вбивство начальника охорони відставного ректора Податкової Академії. При цьому на інших каналах ця інформація з'явилась наступного дня.  НТН у версію правоохоронців про самогубство не повірив: „… рідні та знайомі загиблого запевняють, що це не самогубство, а Романа саме вбили. Петро Мельник та керівник охоронної фірми, де працював загиблий, теж заявляють, що Романа Лотюка вбили і причин самогубства у нього не було”. Про штурм академії, в якому брала участь охоронна фірма „Пересвіт”, не згадали, як і про те, що він керував охороною Київської обласної організації Партії Регіонів. Численні недомовки лише змушують глядача задуматись: на які гроші, а головне – навіщо ректор утримує кілька охоронців?

На чергову відчайдушну спробу Партії Зелених України привернути до себе увагу ЗМІ відреагували лише два канали – „Інтер” та „Тоніс”. Презентації програми розвитку Києва Віталія Кличка приділили увагу Новий канал і ICTV, але останній повідомив про дві презентації – Кличка й Томенка, при цьому давши синхрон Томенка: „За риторикою і за програмою ця команда близька до нас, але я думаю, що ми повинні чути і від неї дуже чітко і зрозуміло пояснення, як вона тут буде діяти, тому що нас непокоїть те, що Віталій Кличко постійно говорить про те, що він і любить Омельченка, і з корупцією буде боротися”. Томенко з'явився в цьому сюжеті лише для того, аби прокоментувати Кличка, а про його власну акцію не було сказано нічого.

Події в Криму, де почала роботу спеціальна президентська комісія на чолі з Олегом Рибачуком, були висвітлені переважно адекватно. Лише ТРК „Україна” перевела проблему кримінальної атаки на законодавчі органи у площину суб'єктивної думки Рибачука: Він вважає серйозною проблемою те, що до влади рветься криміналітет. За його словами, на 100 місць парламенту Криму претендує 116 людей, у яких у минулому були серйозні проблеми з законом.” За версією „1+1”, усе трохи не так: „у кримському парламенті серед інших претендентів 116 тих, які раніше мали проблеми з законом. Ще понад півтисячі кандидатів із кримінальним минулим прагнуть здобути недоторканність у сільських, місцевих та районних радах, і це при тому, що ці списки правоохоронці перевірили ще не повністю. Це інформація, яку оприлюднила сьогодні прокуратура Автономії на зустрічі із Рибачуком”. Однак, у тій чи іншій формі, інформація про судимих кандидатів була поширена.

28 лютого, вівторок 

Канал

1

Інтер

1+1

Новий

ICTV

Теми сюжетів або партія (політик)- ньюзмейкер

- уряд розбирається з незаконно виданими ліцензіями на видобуток газу

- Рибачук закликав очистити списки від криміналітету

- ПЗУ заблокувала Мінпаливенерго

- третина дільничних виборчих комісій досі не сформована

- Жванія і Зварич звернулись до ГПУ з проханням дати оцінку висловлюванням Кушнарьова

- Олена Лукаш (ПР): шабашу в Луганській облраді не було

- Тимошенко проти сепаратизму

- Бойко (Не Так!) про нафтопровід

- соцопитування (ІСД і Соціальний моніторинг)

- 116 кандидатів до ВР Криму мали проблеми з законом

- Кличко презентував план розвитку Києва

- Тимошенко проти другої державної мови і недоторканності

- Литвин вивчав проблеми Сумщини

- Кличко і Томенко провели презентації

- У Макіївці зустріли пікетами Семенюк

СТБ

ТРКУ

5

НТН

К1

Тоніс

- проблема з організацією теледебатів

- Президентська комісія переймається владою в Криму (Рибачук про криміналітет)

- Макіївський комбінат не буде реприватизованл

- Ігор Шкіря (ПР)

- Янукович не проти дебатів із Єхануровим

- Нашоукраїнці готові до дебатів із Януковичем

- Тимошенко хоче очистити владу

- займатись агітацією вигідно (заробітки на виборах)

- ГПУ закрила кримінальну справу проти Кушнарьова

- Кримські силовики занепокоєні прагненням кримі

detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY