detector.media
22.02.2006 11:08
Рінат Ахметов – лідер України?
Рінат Ахметов – лідер України?
Cьогодні вже марно намагатися реставрувати те, чим саме займався Ахметов з 1983 року (час закінчення школи) аж по 1996-й

Влітку 2002-го мені довелося спілкуватися з багатьма людьми на Донеччині. Серед моїх співрозмовників був і один з керівників ОДА. Відносно молодий, добре освічений і прагматичний, він давав  нищівні оцінки постатям тодішнього істеблішменту – як місцевого, так і київського. Прізвища Кучми і Януковича (тоді ще – донецького губернатора) лунали на його вустах без жодного пієтету.

Й тільки коли в розмові виникло одне ім’я, я відчув, що моєму співрозмовникові (дарма, що зустріч наша відбувалася “в чотири ока”) хочеться виструнчитися й защепнутися на всі ґудзики. Це ім’я було “Рінат Леонідович”...

Відчувши стан мого візаві, я наважився на провокаційне запитання: “Але ж хто він, цей пан Ахметов? Офіційно ж він – усього тільки президент футбольного клубу “Шахтар””. Відповідь пролунала холодно й чітко, наче для невидимого диктофону: “Він – лідер регіону. Цього досить. А всі ці депутатства йому не потрібні”. І я зрозумів – таких слів на вітер не кидають.

В авторитетних довідкових виданнях відомості про Ріната Леонідовича Ахметова украй скупі. У найповнішому на сьогодні томі “Хто є хто в Україні” (К.І.С., 2004) йому присвячено чотири рядочки: підприємець, президент ФК “Шахтар”, народився 21 вересня 1966 року в Донецьку, одружений, двоє синів. Освіта – Донецький держуніверситет, економіст. Заслужений працівник фізичної культури і спорту.

“Енциклопедія сучасної України” подає ще й дату закінчення ДГУ (2001). А також додатково повідомляє: голова наглядової ради Донгірбанку, займається благодійною діяльністю, надає матеріальну та іншу допомогу ветеранам війни, дітям-інвалідам, ветеранам футболу. Кавалер ордену “За заслуги” 3 ступеня (1999).

Негусто як на лідера найбільшого регіону України. Це – при тому, що довідки про діячів далеко меншого калібру рясніють переліками державних та громадських посад, наукових ступенів і нагород – від “Героя України” до Кавалера ордена Святого Станіслава.

Звідси – очевидний висновок: на сучасній політичній сцені України Рінат Ахметов унікальний бодай тому, що досі для нього важили лише реальна влада й реальний вплив на перебіг подій. При цьому він, на відміну від інших, був байдужий до зовнішньої мішури, що може цю владу і цей вплив супроводжувати. І до певного часу уникав усілякої публічності.

Проте часи міняються. Нині Рінат Ахметов – кандидат у народні депутати від Партії регіонів. І мало хто наважився б сперечатися з тим, що його сьомий номер у списку – чи не найвагоміший.

У неділю 19 лютого Рінат Ахметов зустрівся з виборцями Донецька. Дійство в переповненому Муздрамтеатрі транслювала ТРК “Україна”.  Публіку складали й політичні “важковики” рівня Юхима Звягільського, Олександра Лук’янченка й Бориса Колесникова, що приїхали на розкішних лімузинах, і екзальтовані активісти Партії регіонів, які прийшли пішки. В ролі конферансьє виступила сама Раїса Богатирьова. Появі на сцені самого Ахметова передував ретельно продуманий фільм, в якому чорно-білі кадри розрухи початку 1990-х змінюють кольорові картини щасливого сьогодення Донбасу, де люди отримали роботу і впевненість у завтрашньому дні.

...Ахметов з’явився на сцені в стильному і водночас строгому чорному костюмі з червоною краваткою. Тримався він природно і впевнено, на запитання відповідав чітко і переконливо. І нехай навіть ці запитання були підготовлені заздалегідь – але Донецьк досі пам’ятає, як один високопоставлений пошукач докторського ступеня переплутав на захисті порядок написаних для нього на папірці відповідей. Щоправда, в протоколі захисту все вже було гаразд...

Натомість Рінат Ахметов упевнено презентував на сцені донецького Муздрамтеатру місцевий варіант “української мрії” – образ людини, яка від халупи на двадцять квадратних метрів без водогону й каналізації пройшла шлях до керівника компанії СКМ, яка дає роботу 160 тисячам працівників, і президента футбольного клубу, який став першим в Україні (і обов’язково буде першим у Європі!)
Його месиджі були чіткими й зрозумілими: Україна має здобути Кубок кращої європейської держави, й для цього уряд професіоналів повинен працювати 24 години на добу. Не треба боротися з багатими, - то уряд разом із багатими повинен побороти бідність. Я – не олігарх, а бізнесмен, бо олігархи  - “корови на льоду”, які присмокталися до бюджету, а я роблю бізнес і допомагаю людям жити. Україна повинна ні від кого не залежати. Я – за російську мову, бо звик нею думати, як і весь Донецьк. Я – за європейський вибір, але проти безплідної балаканини на ці теми. Я бажаю Західній Україні того ж, що й Східній – добробуту й процвітання, бо Україна в нас – одна.

Остання фраза прозвучала чи то тонкою насмішкою над технологами “Нашої України”, чи то сигналом: я готовий до переговорів. Чи то першим і другим водночас. (Симптоматично, що конфронтаційних ноток у виступі було обмаль, натомість багато зі сказаного Ахметовим могло б бути сприйняте людьми з цілком іншими політичними симпатіями).

...За день до зустрічі Ахметова з виборцями Донецька в “Дзеркалі тижня” з’явилося резонансне інтерв’ю однієї з помітних постатей “помаранчевої команди” Давида Жванії, що називалося: “Я починаю боятися за незалежність”. Жванія переконував: за величиною ставки і рівнем залучених ресурсів ці українські вибори для Москви важать більше, аніж президентські вибори півтора року тому (тоді ж бо йшлося про порівняно легке – як здавалося з “білокам’яної” – збереження позицій, а сьогодні ці позиції потрібно відвойовувати).

Опонуючи інтерв’юерці, непомильній і всезнаючій Юлії Мостовій, яка взялася заперечувати – мовляв, той самий Ахметов не захоче віддавати активи росіянам за безцінь – Жванія відрубав: Ахметов уже продав 50% свого бізнесу росіянам, і вони вже є співвласниками СКМ...
Я не беруся підтверджувати чи спростовувати останнє твердження колишнього міністра надзвичайних ситуацій. Але в тому, що Москва грає сьогодні в Україні надзвичайно велику гру (і в тому, що її технологи врахували досвід позаторішніх помилок) – не сумніваюся ні краплі.

Очевидно, Рінат Ахметов цілком видається на одну з перших ролей у цій грі. І даремно в “помаранчевих” газетах досі малюють карикатури на хлопчика в футбольних шортах, який веде жваву розмову з громилом в арештантській робі.

Боюся, що сьогодні вже марно намагатися реставрувати те, чим саме займався Ахметов з 1983 року (час закінчення школи) аж по 1996-й (вступ на посаду президента ФК “Шахтар”), і якою саме була його роль у команді (зовсім не футбольній) Ріхатя Брагіна (він же – Алік Грек), убитого вибухом на стадіоні. Це можна було робити ще на початку 2005-го, але тепер – час безповоротно згаяно. Народний депутат Рінат Ахметов уже не полетить на терміновий відпочинок за кордон, і не прийде на чай до міністра внутрішніх справ...

Натомість дуже цікаво інше: хто саме займається сьогодні формуванням іміджу Ахметова? Хто готує для нього промови й аналітичні матеріали? З ким Ахметов радиться, ухвалюючи рішення? Київські експерти, з якими я спілкувався, не мали однозначних відповідей на ці запитання – дарма що могли перелічити усіх спічрайтерів Ющенка, Тимошенко й Литвина. А тим часом саме від цих людей багато що залежатиме ближчим часом на українській політичній сцені...

Після зустрічі, перетнувшись із журналістами, Ахметов послав ще один месидж: він не хоче бути прем’єром. І це цілком відповідає його дотеперішньому стилеві: його не цікавлять формальні посади. Важливо лишень, щоб люди, які обіймають ці посади, поводилися належним чином. Напевно, чергова мета лідера регіону (чи вже - регіонів?) тепер дуже проста: стати лідером України.
І лишень українські виборці 26 березня покажуть, наскільки близький чи далекий Ахметов до реалізації цієї мети.

Максим Стріха, керівник наукових програм Інституту відкритої політики

detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY