detector.media
10.07.2011 12:39
В Україні відбувається деградація інтелекту суспільства – Почепцов
В Україні відбувається деградація інтелекту суспільства – Почепцов

Розвиток нових видів ЗМІ та Інтернету спричинив значні культурні зміни у всьому світі. Здатність копіювати культурні зразки за допомогою сучасної техніки та швидко їх переміщувати в просторі призвели до небаченого розвитку масової культури споживання суспільства. Поряд з тим, технічний прогрес містить в собі й значні небезпеки.

 

Георгій Почепцов, доктор філологічних наук, професор (Маріупольській державний університет і Національна академія державного управління при Президентові України), 62 роки.

 

- В Україні існує елітарна культура, як її поширювати?

- Вона є, і особистісно її намагаються проштовхувати. Але елітарна культура за визначенням не може виконувати багато завдань, які лежать на культурі масовій. Побудову ідентичності не можна покласти на елітарні потоки. І ще - елітарна культура не повинна бути національною. Тут можна користуватися чужим надбанням. Це не так страшно. Коли ж наша масова культура є іноземною, то це якраз становить загрозу. Ми дивимося американський чи російський «боєвик», хоча вже не так часто новини російських каналів, бо багатьох особистостей ми вже не знаємо так, як це було в 1991-му. Тобто художня реальність у нас чужа: там ходять якісь поліцейські, олігархи пливуть на яхтах. Інформаційна реальність частково своя, але досить часто наші новини - це теж розповідь про Нью-Йорк чи Париж.

 

- Які ваші книжки очікуються найближчим часом?

- У видавництві «Факт» готуються зараз декілька книжок. Перша присвячена новим медіафеноменам, друга - новим варіантам впливу на людину. До речі, тут виникає цікавий феномен. Останні мої книжки (в 2010 р. їх вийшло чотири) виходили накладом в 300 примірників, а от книжки перекладів естонською (дві) вийшли накладом тисяча примірників. Але Естонія, мабуть, в десять разів менша.

 

- Чому склалась така ситуація?

- Можна зробити простий висновок, що там книжки читають. Відповідно можна зрозуміти, що працює і інша інфраструктура - наука і освіта, якщо функціонують книжки. Це при тому, що на пострадянському просторі вони перші по охопленню Інтернетом населення, отже ми не можемо казати, що в нас Інтернет забрав людей від книжок. На жаль, відповідь буде простішою. Іде деградація інтелектуального компоненту суспільства, бо він не потрібен. І дійсно - для чого він сьогодні? Ми не самі виробляємо мобільні телефони, комп'ютери чи телевізори, а просто привозимо їх. Нам потрібні не творці, а продавці. І це відображає тренд деградації інтелекту. Коли немає завдань, зникає і потреба.

 

Олександр Куриленко, «Газета по-українськи»

detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY