detector.media
Світлана Остапа
08.07.2011 19:54
Хто рано встав, того й капці
Хто рано встав, того й капці
Під час довгоочікуваної прес-конференції Янукович так і не відповів на гострі запитання по суті, а між журналістами і Даркою Чепак спалахнув конфлікт

Журналісти вже давно чекали на прес-конференцію Віктора Януковича, яка відбулася 8 липня - через 13 місяців після першої (Януковича як президента).

 

На жаль, останній рік засвідчив бажання нашої влади рухатися у спілкуванні зі ЗМІ за російським сценарієм. Якщо президент розмовляв із країною, то за заздалегідь зрежисованими запитаннями і зі студії, і з регіонів. Якщо виконував обіцянку запросити журналістів у гості до Межигір'я, то лише за участі кількох обраних, яким показали тільки те, що треба. «Я думаю, що ви не зайдете президента, який би запрошував до себе у спальню», - з гордістю виклав Янукович присутнім на прес-конференції свій козир у відповідь на критичне запитання щодо формату інтерв'ю в Межигір'ї.

 

Сьогоднішня прес-конференція могла або продовжити «генеральну лінію», або зламати її. На жаль, сталося перше.

 

 

Кілька хвилин до початку прес-конференції

 

 

 Охоронці УДО на заході були з бейджиками і спеціальними значками

 

 

Крісло чекає на свого президента

 

Конкретно не про все

 

На відміну від свого попередника, Янукович протягом півтори години встиг відповісти на 20 запитань (торік - на 16). Для Ющенка, який відповідав розлого, по півгодини на одне запитання, це був би недосяжний рекорд. Але на небажані запитання  Янукович або відповідав одним реченням, або взагалі «з'їжджав із теми».

 

Зокрема, на конкретне запитання кореспондента «Української правди» Мустафи Найєма про те, чи покаже президент колись ту частину Межигір'я, де розташовані клубний будинок, вертолітний майданчик, ангар, тенісний корт, і чи скаже, кому вони належать, Янукович відповів, що для кожної людини дім - це святе, і нікому не хотілося б, щоби хтось до нього торкався. «Я такий, як і всі. Я також жива людина», - заявив Янукович.

 

 

Мустафа Найєм побачив знайомих дівчат із «Савік Шустер студії» 

 

Незважаючи на те, що президент перед тим довго розповідав, як він боротиметься з корупцією, він так і не сказав, на кого оформлено ту частину Межигір'я, якої він не показав. «А якщо вам треба господарі - то пошукайте їх. Переконаний, що вони знайдуться. Вони інколи приїжджають в Україну», - запевнив він.

 

Президент не відповів на прохання вплинути на свого молодшого сина, депутата Верховної Ради Віктора, який, порушуючи Конституцію, голосує картками інших нардепів. Відповідаючи на це запитання-прохання кореспондента СТБ Наталі Соколенко, він сказав: «У вас є діти? Я бажаю, щоб у вас було багато дітей... Коли ви станете матір'ю, ви зрозумієте, що таке дитина. Коли чіпають дітей - це зовсім інше. Я вас запевняю, що мені не соромно за моїх дітей і онуків. Я хочу, щоб ваші діти були не гірші, ніж мої. Коли дітей втягують у той бруд, у який ви намагаєтесь втягнути моїх дітей, мою сім'ю. Ви ще зачепіть онуків, старшому онуку 11 років, давайте, поганяйтеся ще за ними».

 

На теми, яких торкалися регіональні журналісти, особливо з різних обласних державних ТРК (Чернівецька, Кіровоградська, Хмельницька, Миколаївська), президент говорив розлогіше і по суті. Вочевидь, був більше до них готовий.

 

 

Регіони приїхали з подарунками для президента

 

Янукович і «Стоп цензурі!»

 

Було помітно неозброєним оком, що у президента погіршилося ставлення до руху «Стоп цензурі!». Якщо на попередній прес-конференції Янукович і заяву взяв, і доручив розібратися з нею главі СБУ Валерію Хорошковському, то цього разу пішов, залишивши звернення СЦ на столі. Хоча через кілька годин прес-служба президента поширила повідомлення про те, що лист зареєстровано в АП. Нагадаємо:  листа від руху «Стоп цензурі!», в якому викладено список останніх фактів утисків ЗМІ, а також пропозиції щодо покращення цієї ситуації, передала Януковичу Наталка Соколенко (СТБ).

 

Також торік Янукович пообіцяв звозити журналістів у Межигір'я, а цього разу вже пояснив, чому він не хоче бачити учасників руху «Стоп цензурі!». Він, вочевидь, не в курсі, що рух об'єднує кілька сотень журналістів. «Я хочу сказати, чому я вам так інколи відповідаю. Я ніколи не буду терпіти язика ультиматумів, яким ви зі мною розмовляєте», - заявив Янукович Мустафі Найєму.

 

Він висловив обурення тим, що журналісти відмовилися брати в День журналіста торт замість спілкування з президентом. Президент дорікнув учасникам руху «Стоп цензурі!»: «І навіть у вас вистачило, ну... на ваше свято образити вашу колегу», - маючи на увазі Дарку Чепак. Він запитав у свого прес-секретаря, чи вона вийшла зі «Стоп цензурі!», на що та відповіла, що її звідти виключили.

 

Втім, насправді адресу Дарки відключили від групової електронної розсилки, яку отримували  близько 60 учасників «Стоп цензурі!». Ніяких заяв щодо виключення самої Чепак із руху не було. Рух - це не формалізована структура, як, приміром, громадська організація, тому офіційної процедури прийому (з членськими квитками чи внесками) або виключення не існує. Хочеш до руху - став свій підпис під установчою заявою, не хочеш - відкликай його. Дарка свого підпису не відкликала. Та не знаємо, чи схоче сама Дарка Чепак залишатися в русі після сьогоднішнього конфлікту з журналістами.

 

 

Янукович пояснив, чому не запросив учасників руху «Стоп цензурі!» до Межигір'я

 

Президент Віктор Янукович та його прес-секретар Дарка Чепак 

 

 

Списки

 

На прес-конференціях президента, прем'єр-міністра та інших журналісти завжди самостійно складали список, за яким вони по черзі мали ставити запитання. Так було і за часів Леоніда Кучми, і за Віктора Ющенка. Так і цього разу представники центральних ЗМІ склали свій список. Представник «Детектор медіа» хотіла однією з перших поставити запитання, тому приїхала до Українського дому ще до 9-ї години ранку. До списку записувалися всі, хто приходив на захід. Загалом у ньому було близько 20 охочих поставити запитання. Аналогічний «запис» вівся і в секторі закордонних ЗМІ. Загалом цього року було чотири сектори (два - для регіональних ЗМІ). Торік, як писала ТК, було три.

 

Раніше такі списки чіплялися до стаціонарних мікрофонів, які стояли в кожному секторі. Тепер же цих мікрофонів не було: як виявилося, прес-служба змінила правила гри. Тепер мікрофони з написом «Перший» (НТКУ вела пряму трансляцію) до охочих поставити запитання підносили дівчата. Ті самі, які працюють у ток-шоу у Савіка Шустера. Навіть у тих самих синіх сукнях.

 

Ми запитали в Дарки, яким чином дівчата знатимуть, хто має ставити запитання. Вона відповіла, що підходитимуть вони тільки після того, як вона, Дарка, озвучить прізвище журналіста. Для того, щоб полегшити їй роботу, ми показали список, складений у нашому секторі. Побачивши його, прес-секретар президента дещо знітилася, навіть почала казати, що, мовляв, у цьому списку лише представники «Стоп цензурі!». У відповідь на обурення журналістів та заперечення того, що там є тільки стопцензурівці, Дарка список таки взяла. Та все одно, коли доходила черга ставити запитання представникам центральних мас-медіа, Дарка Чепак надавала слово, керуючись не списком, а власними побажаннями. Мовляв,  у неї кілька списків і вона має регулювати ситуацію. 

 

Сектор для центральних ЗМІ 

 

 

Дівчата в синіх сукнях, які працюють у ток-шоу Савіка Шустера 

 

 

Виконавчий директор НІС (телеканал «Інтер») Назім Бєдіров керував прямою трансляцією, яку вів Перший національний

 

 

Дарка Чепак розгубилася, побачивши список журналістів, які хочуть поставити запитання президенту

 

 

Дарка Чепак: «У мене є кілька списків»

 

Зокрема, коли дійшла черга кореспондента ТК ставити запитання, Дарка надала слово представнику ТСН (телеканал «1+1») Олександру Шилку. Коли,  згідно зі списком, мала ставити запитання Наталка Соколенко, Чепак надала слово газеті «Комсомольська правда в Україні», яка входить до президентського пулу. Це ж стосувалося і закордонних ЗМІ: замість «Эха Москвы» першим ставили запитання «Известия».

 

Та все ж таки після  низки словесних суперечок із ведучою прес-конференції запитання вдалося поставити і ТК, і Наталці Соколенко, але останній довелося спочатку  запитувати президента про утиски журналістів без мікрофона.

 

Враховуючи, що повноваження президента зросли, кореспондент ТК висловила главі держави побажання багатьох колег: проводити такі прес-конференції не раз на 13 місяців, а хоча би щоквартально. «Але якщо прес-служба АП буде сама визначати, кому і яке запитання ставити, то нам такі прес-конференції не потрібні», - сказала кореспондент, поцікавившись також долею законопроекту про суспільне мовлення.

 

Після закінчення прес-конференції журналісти оточили Дарку Чепак із проханням показати всі списки журналістів, які хотіли поставити запитання (або мали їх поставити). Вона вперто їх не показувала (а може, інших, крім наших, і не було) і сказала, що не розмовлятиме мовою ультиматумів. У президента, мабуть, навчилася. Втім, ультиматумів і не було, було тільки прохання. Очевидно, прес-секретарю не хотілося визнавати своєї неправоти.

 

 

Журналісти просять Дарку Чепак розповісти, скільки було списків. Мустафа Найєм поклав їй до рук заяву «Стоп цензурі!» 

 

 

Водночас радник президента Ганна  Герман, яку також оточили камери і кореспонденти,  посміхаючись,  розповідала, що сьогоднішня ідея щодо дівчаток із мікрофонами невдала. За її словами, краще повернутися до старого добре визнаного формату «вільного мікрофону». «Хто спритніший, той і поставить першим запитання», - сказала вона.

 

 

Радник президента Ганна Герман, кореспонденти France Pressе Анна Цуканова та видання «Коммерсант» Сергій Сидоренко

 

Підсумовуючи, зауважимо, що впадало в око на цьому заході більш шанобливе ставлення до журналістів охоронців УДО. Всі вони причепили спеціальні значки, а для представників ЗМІ підготували спеціальні бейджі. Одного з фотографів, що всівся на підлогу перед першим рядом, охоронець кілька разів чемно просив пересісти, аж поки самі фотографи не пересадили свого колегу, бо він уперто не хотів залишати насидженого місця.

 

Але загальна тональність відносин журналістів і влади, а також тих, хто цю владу оточує чи служить їй, викликає тривогу в багатьох журналістів.

 

 

Охоронець передає президенту заяву «Стоп цензурі!», яку той забув на столі

 

Фото Павла Довганя

detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY