Народний депутат Павло Унгурян («БЮТ-Батьківщина») ініціював законопроект № 8694 «Про соціальну рекламу», який він зареєстрував у Верховній Раді 16 червня.
Як відомо, наразі соціальна реклама регулюється законом «Про рекламу», а не окремим законодавчим актом. У пояснювальній записці депутат пояснює необхідність ухвалення профільного закону потребою ідентифікувати соціальну рекламу, відмежувавши її від інших видів, у тому числі від політичної реклами.
Законопроект передбачає, що замовниками соціальної реклами можуть бути держава в особі органів державної влади, органи місцевого самоврядування, юридичні особи незалежно від форм власності і господарювання, фізичні особи, в тому числі фізичні особи-підприємці.
Павло Унгурян хоче зобов'язати ЗМІ, діяльність яких повністю або частково фінансується з державного або місцевих бюджетів, безкоштовно розміщувати соціальну рекламу органів державної влади та органів місцевого самоврядування в обсязі не менше 10% ефірного часу чи друкованої площі, відведених для реклами. При цьому половина такої соціальної реклами має бути спрямована на запобігання поширенню тютюнопаління, алкоголізму, наркоманії, ВІЛСНІДу, подолання безпритульності, популяризацію сімейних цінностей, моральності, духовності та здорового способу життя.
Також бюджетні ЗМІ повинні будуть надавати пільги при розміщенні соціальної реклами, замовником якої є навчальні заклади, заклади культури та охорони здоров'я, благодійні, громадські та релігійні організації.
Приватні ЗМІ, на думку депутата, зобов'язані в обсязі не менше 5% рекламного ефірного часу чи друкованої площі безкоштовно розміщувати не лише соціальну рекламу органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а й громадських, благодійних та релігійних організацій, спрямовану на запобігання поширенню тютюнопаління, алкоголізму, наркоманії, ВІЛСНІДу, подолання безпритульності, популяризацію сімейних цінностей, моральності, духовності та здорового способу життя. У разі перевищення безкоштовного ліміту на соціальну рекламу вони зобов'язані надавати пільги.
При розміщенні соціальної реклами проти тютюнопаління, алкоголізму, наркоманії, ВІЛСНІДу, безпритульності, за популяризацію сімейних цінностей, моральності, духовності та здорового способу життя першочергово розміщується соціальна реклама, що посіла перше і друге місця всеукраїнських та регіональних конкурсів соціальної реклами.
Також законопроект передбачає формування державної політики в галузі соціальної реклами, засади якої визначають Верховною Радою, а Кабінет Міністрів України за поданням органів виконавчої влади щорічно затверджує комплекс заходів щодо її реалізації. Також має бути визначений спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань реалізації державної політики в галузі соціальної реклами, який, зокрема, розміщує державне замовлення на виробництво і розповсюдження соціальної реклами
Перехідні положення законопроекту передбачають вилучення із закону «Про рекламу» норм про соціальну рекламу. Водночас у законі «Про рекламу» Павло Унгурян пропонує збільшити мінімальну суму відрахувань тютюнових/алкогольних рекламодавців на розповсюдження соціальної реклами з 5% до 15% коштів, витрачених ними на рекламування своєї продукції.
За законопроектом соціальна реклама - це «масова інформація, що спрямована на популяризацію загальнолюдських, соціальних, моральних, духовних, національних цінностей, здорового способу життя, профілактику негативних суспільних явищ, досягнення суспільно корисних цілей, привернення уваги до проблем у суспільстві та шляхів їх розв'язання, розповсюдження якої не має на меті отримання прибутку, не може містити відомостей про конкретні товари (продукцію) чи послуги, комерційні (фірмові) найменування, комерційні торговельні марки (знаки для товарів і послуг комерційного характеру), політичну інформацію, рекламу юридичних осіб, що здійснюють підприємницьку діяльність, чи фізичних осіб - підприємців».
Нагадаємо, що відповідно до закону «Про рекламу», для приватних ЗМІ не існує зобов'язань щодо розміщення соціальної реклами. А державні та комунальні ЗМІ зобов'язані розміщувати соціальну рекламу органів державної влади та органів місцевого самоврядування, громадських організацій безкоштовно в обсязі не менше 5% ефірного часу, друкованої площі, відведених для реклами. Вони також мають надавати пільги при розміщенні соціальної реклами, замовником якої є заклади освіти, культури, охорони здоров'я, які утримуються за рахунок державного або місцевих бюджетів, а також благодійні організації.
«Детектор медіа»