24, 25 травня у Києві відбувся IV Конгрес Незалежної асоціації телерадіоМовників. За два дні його учасники отримали змогу відвідати 18 секцій на різну тематику: від тенденцій розвитку медіа законодавства та аналізу змін у новому Податковому Кодексі, що стосуються ЗМІ до останніх результатів основних медіа досліджень. Секції другого дня Конгресу стосувалися медіа контенту, медіа менеджменту та реклами.
Чим наповнювати ефір регіональних каналів за умови реальної заборони ретрансляції обговорювали учасники Конгресу під час секції на тему: «Як забезпечити мовлення 24 години на добу за відсутності мережевих партнерів». Учасники панелі представляли унікальні українські регіональні канали, які успішно підтримують власне цілодобове мовлення та готові поділитися своїм досвідом. Спікери - представники ТРК «ВТВ+» (м. Херсон) та ТРК «Красний луч» (м. Луганськ) розповіли про власну практику роботи в умовах обмежених ресурсів, найбільш економічні проекти та методи використання незалежних авторів-волонтерів. За їхніми словами, зараз регіональний телеглядач є дуже зацікавленим в інформації, що є корисною для нього. Тому, радять робити акцент на програмах власного виробництва, забезпечувати інтерактивне спілкування з глядачами та практикувати ранкові шоу з прямими включеннями.
Катерина М'ясникова, виконавчий директор Незалежної асоціації телерадіоМовників (НАМ) презентувала веб-платформу http://www.tv.nam.org.ua/. Члени Асоціації використовують платформу задля обміну аудіо та відео продуктами, що дозволяє частково вирішити питання ефірного наповнення. Вона зазначила, що лише тісна співпраця між регіональними каналами може допомогти вирішити гостре питання цілодобового мовлення, яке актуалізувалося перед мовниками напередодні переходу на «цифру».
Про міжнародні тенденції та українські реалії форматів телешоу розповіла у своїй презентації Вікторія Ярмощук, компанія «Медіа ресурси менеджмент». Вона продемонструвала приклади нових форматів, що були представленні на останній конференції MIPTV у Каннах у і анонсувала Ярмарку форматів, що вперше відбудеться в Україні восени цього року під час Kyiv Media Week. Проте, як зазначила Вікторія, не треба сприймати формат як єдину гарантію успіху, а враховувати специфіку власної аудиторії, її смаки та очікування.
Про сучасні маркетингові стратегії та їх використання в просуванні інформаційного та розважального продукту розповів Олексій Виноградов, медіа-тренер, віце-президент з маркетингу Міжнародного Інституту Менеджменту. Аби збільшити цільову аудиторію телерадіокомпаній, на думку тренера, необхідно бути присутніми в Інтернеті, зокрема у соціальних медіа. Серед них Олексій виокремив основну трійку лідерів - YouTube, Facebook (Business Fun Page), Twitter. Лідерами з ефективного використання ресурсів серед світових медіа є BBC, Euronews, CNN. З українських телеканалів пальма першості належить «24 каналу».
Володимир Банцлер, кандидат психологічних наук, викладач Міжнародного інституту менеджменту, розповів учасникам Конгресу про відмінності у стилях поведінки, прийнятті рішень та спілкуванні керівників, які поділяються на дві групи - «менеджери» та «лідери». В той час, коли для «керівника-менеджера» основна цінність - фінанси, «керівник-лідер» свою увагу спрямовує на людей, відстоюючи їх інтереси, шукаючи однодумців та делегуючи повноваження. Левову частку роботи менеджер прагне виконувати сам.
Участь у панельній дискусії «Менеджер чи лідер: яка роль краща?» також взяла Ірина Побєдоносцева, керівник відділу маркетингу та PR компанії Film.ua Group. Вона розповіла про нюанси управління творчим колективом та питання дотримання субординації.
Останніми даними медіа-досліджень про рівень перегляду телебачення та слухання радіо поділилися Ольга Росманова (GfK Ukraine) та Ольга Гаригіна (TNS в Україні). Зі слів Ольги Росманової, сьогодні у світі панує тенденція сімейного перегляду телебачення через плазмові та рідкокристалічні екрани. Водночас в Україні збільшується кількість домогосподарств, у яких віддають перевагу індивідуальному перегляду ТБ на кухні, у спальні чи вітальні. Ольга Гаригіна зазначила, що в рейтингах радіостанцій лише у Львові та в Одесі серед лідерів - місцеві радіохвилі.
Корисною та практичною виявилася інформація від представників Посольства США в Україні, Французького культурного центру та Європейської комісії, а також спікерів благодійного фонду «Відродження». Учасники секції «Можливості, які ми втрачаємо» дізналися, де у вільному доступі можна отримувати безкоштовний контент з подій Євросоюзу, як забезпечити фінансову та грантову підтримку на власні проекти, а також на перехід редакції на конвергентну платформу.
Фонд «Відродження» заявив про готовність фінансувати створення редакції журналістських розслідувань. Для цього грантодавці можуть виділити суму близько 200 тис. грн.
Емманюель Фосійон, керівник аудіо-візуального сектору Французького культурного центру в Україні відзначила, що перемога Марини Вроди на Канському кінофестивалі стала можливою у тому числі, завдяки тісній співпраці французької та української сторін. Франція, як найбільший виробник аудіовізуального контенту в Європі, активно просуває власний продукт, зокрема в 65 посольствах світу діють спеціальні аташе, які просувають французький контент у всьому світі.
Іноземні спікери обіцяли сприяти розвитку українських медіа та закликали звертатися до них у разі допомоги у проведенні зйомок в їхніх країнах.
IV Конгрес НАМ відбувся за підтримки проекту «У-медіа» міжнародної організації Інтерньюз Нетворк, а також компаній: «Сандора», Pepsico, Alcatel-Lucent, Panasonic.
Діловим інформаційним партнером Конгресу став UBR, головним онлайн партнером виступила Ліга Бізнес Інформ. Інформаційну підтримку забезпечили головний телевізійний партнер - Перший діловий телеканал, а також Sostav.ua, Детектор медіа, Mediaбізнес, журнал «TV технології», Українська Телевізійна Біржа та Телерадіокур'єр.
Повна версія прес-релізу доступна на сайті www.namcongress.org