Цьогорічні президентські вибори в Україні будуть страшними й жахливими. Брутальними й капосними. Таких іще не було в історії країни. Під виглядом виборів на нас невідворотно, мов лава на Помпеї, насувається національна біда. Про це час від часу нагадує громадянам ніхто інший, як Президент України Леонід Кучма. Послухавши ці прогнози, не знаєш, що й робити. Може, молитися Богові, щоби врятував нас, бідолашних, від недолі – отих клятих виборів.
Може, збиратися трудовими колективами й надсилати, поки ще не пізно, до президентської адміністрації відчайдушні прохання ті вибори скасувати – а щоб, не дай Боже, вороги все ж не провели їх, оголосити в Україні надзвичайний стан. Вітчизна бо в небезпеці. А може, поїхати на цей час світ за очі – хоч на край світу, хоч до якої-небудь Португанди, аби від виборів подалі.
Вибори, як відомо, загрожують найсвятішому, що є в Україні, надбанню, яким ми найбільше пишаємося – нашій стабільності. Недарма ж п’ять років тому, під час минулої президентської кампанії, зверталися до громадян із телеекранів мудрі, чесні й непідкупні представники робітничого класу з міста Дніпропетровська: годі витрачати на виборчі ігри народні кошти! Непотрібні нам президентські вибори! В Україні вже є Президент! Не послухалися робітників політики, і от знову країні загрожують вибори. За цієї ситуації тільки й лишається, що навіть попри вибори намагатися „забезпечити наступність курсу держави як необхідну умову збереження позитивних придбань суспільного розвитку”, – саме таке завдання й поставив Президент на науково-практичній конференції, присвяченій стратегії стійкого розвитку і структурної інноваційної перебудови української економіки на 2004-2015 роки. А ще вибори загрожують економічною руйнацією, просто-таки розрухою. Тому Леонід Кучма справедливо застерігає: „Новий цикл перерозподілу власності в Україні неприпустимий”. (Питання про те, чи може називатися власністю, зокрема, майно, здобуте в незаконний спосіб, він тактовно оминув.)
Коли ж трохи оговтатися від президентських прогнозів, на думку спадає зрадницьке питання: а хіба Леонід Кучма є політологом? Прогнозистом? Аналітиком? Звісно, всі вже звикли до того, що час від часу наш Президент звертає увагу на недоліки в державі, й навіть в управлінні нею. Скільки співчуття звучить тоді в його промовах! Ніби й не має він до того жодного стосунку, ніби, окрім співчуття, нічим зарадити він не може. Але ж є в Україні Гарант Конституції. Той самий, який мусить зробити все, від нього залежне, щоб вибори відбулися належним чином і не перетворилися на національне лихо. Президент, на жаль, не може звернутися до того Гаранта з офіційним проханням – бо сам він ним і є. Тож і виходять президентські прогнози надто двозначними. В тому розумінні, що чи лише прогнозами?
У той самий час той самий Президент України Леонід Кучма час від часу обіцяє, що президентські вибори в державі будуть чесними, відкритими й прозорими. Трапляється це найчастіше в моменти, коли Україну відвідують високі закордонні гості. От і цього тижня такі обіцянки почув прем’єр-міністр Нідерландів Ян Петер Балкененде. А разом із ним наші співгромадяни – бо президентські запевнення стали новиною ледь не №1 у телевізійному та радіоефірі. Отже, не все, мабуть, так погано, й можна трохи заспокоїтися. Стабільність ще може вистояти. Єдине непокоїть: коли одна й та сама людина то каже про майбутні вибори як про щось страхітливе, то підкреслює їхню відкритість та прозорість, то чи не означає це, що саме відкритість та прозорість для цієї людини й становлять предмет страхітливості? Чи не вважає вона ці поняття синонімічними?