20 липня Сенат США одностайно ухвалив законопроект, спрямований на захист американських журналістів, авторів та видавців від іноземних позовів про наклеп. Про це повідомляє видання «Голос Америки». Даний законопроект, який підтримали обидві партії, покликаний гарантувати першу поправку Конституції про свободу слова та преси.
За словами Патріка Лейхі, голови юридичного комітету Сенату, а також одного з авторів законопроекту, перша поправка до Конституції США є «наріжним каменем американської демократії». Сенатор Лейхі заявив, що судова тяганина зі справами про наклепи за кордоном підриває свободу слова та негативно впливає на відкриту дискусію в Сполучених Штатах: «Це основа нашої демократії... Вона захищає свободу слова. Ці заходи гарантують різноманіття. Якщо ваша конституція гарантує різноманіття, то вам гарантована демократія», - говорить Лейхі.
Після одностайного прийняття в Сенаті законопроект повернеться в Палату представників для кінцевого схвалення, після чого він буде направлений президенту Бараку Обамі для підписання.
В основі законопроекту - положення закону штату Нью-Йорка, прийняте за ініціативи Рейчел Еренфелд, авторки книги «Фінансуючи зло: Як фінансується тероризм і як зупинити це». У зв'язку з публікацією книги Еренфелд визвали до суду у Великобританії за позовом про наклеп, однак вона відмовилася взяти участь у процесі на основі «архаїчних та зручних для позивачів» законів про наклеп. Новий закон у випадку прийняття, не дозволить американським судам виконувати рішення іноземних судів відносно відповідачів Сполучених Штатів
Консультант із законодавства та політики Американської спілки громадянських свобод Майкл Маклеод-Болл назвав прийняття законопроекту важливим кроком. За його словами, практика «судового туризму», тобто подачі позовів про наклеп в країнах, де свобода слова менше захищена, стає все більш поширеною зі спрощенням електронної комунікації.
Маклеод-Болл висловив надію, що ухвалення закону в США не тільки захистить право американців на свободу слова, а також надихне до цього й інші країни.
Тетяна Веремчук, для «Детектор медіа»