detector.media
Мар'яна Закусило
25.11.2009 19:07
Нацрада та президентський гамбіт
Нацрада та президентський гамбіт
Президент поміняв члена Національної ради Владислава Лясовського з команди 5-го каналу на Оксану Головатенко з команди «Інтера». Юристи вважають указ про звільнення незаконним

Сьогодні до Національної ради з питань телебачення і радіомовлення офіційно надійшли обидва укази Президента: і про звільнення Владислава Лясовського з посади члена Національної ради, і про призначення на його місце Оксани Головатенко. Про це на брифінгу повідомив в. о. голови Нацради Андрій Мирошніченко.

 

Нагадаємо, Владислав Лясовський був призначений на посаду члена Національної ради указом Президента Віктора Ющенка від 3 квітня 2005 року. Термін його повноважень, відповідно, спливає 3 квітня 2010 року. Однак 24 листопада 2009 року Віктор Ющенко підписав указ про його звільнення.

 

Офіційно Владислав Лясовський нині перебуває на лікарняному. Відповідно до трудового законодавства його не можна звільнити. Однак, за словами Андрія Мирошніченка, над вирішенням цієї колізії працюють юристи Нацради і Секретаріату Президента.

 

«Якщо не можна звільнити, то виникає питання, яким чином прийняти нову людину. Але я думаю, що ми з юристами знайдемо рішення, яким чином, не порушуючи трудове законодавство, виконати указ. У тому числі ми повинні підготуватися, щоб щойно пан Лясовський вийде з лікарняного, запустити процедуру цієї ротації», - зазначив він.

 

Однак виконавчий директор Незалежної асоціації телерадіомовників, юрист Катерина М'ясникова вважає, що указ Президента про звільнення Владислава Лясовського суперечить законодавству, оскільки закон «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення», а саме ст. 8 і ч. 5 ст. 16, передбачає усі випадки, коли можуть бути достроково припинені повноваження члена Нацради.

 

Стаття 8. Дострокове припинення повноважень члена Національної ради

1. Повноваження члена Національної ради можуть бути достроково припинені у разі:

1) подання заяви про звільнення з посади за власним бажанням або прийняттям відставки відповідно до вимог Закону України «Про державну службу»;

2) припинення ним громадянства України або виїзду на постійне проживання за межі України;

3) порушення ним вимог, передбачених частиною третьою статті 7 цього Закону (члени Національної ради не можуть обіймати будь-які інші посади, у тому числі на громадських засадах, у державних та недержавних органах, організаціях, установах та на підприємствах, одержувати винагороди та разові гонорари за іншу роботу, крім наукової, викладацької та творчої (цей виняток не поширюється на наукову та творчу діяльність у телерадіоорганізаціях), член Національної ради зобов'язаний протягом місяця з дня призначення на посаду вийти зі складу засновників (співзасновників) телерадіоорганізації та позбутися частки у майні телерадіоорганізації);

4) набрання законної сили обвинувальним вироком суду щодо нього;

5) неможливості виконувати свої обов'язки за станом здоров'я протягом шести і більше місяців за наявності медичного висновку, підтвердженого судом;

6) неучасті у засіданнях Національної ради без поважних причин протягом двох місяців;

7) визнання його недієздатним або обмеження його цивільної дієздатності, визнання його безвісно відсутнім чи оголошення його померлим;

8) смерті.

 

Стаття 16. Звітність Національної ради

5. За результатами розгляду звіту Національної ради Верховна Рада України може висловити недовіру Національній раді. Якщо недовіру висловив і Президент України, це має наслідком відставку всього складу Національної ради.

 

Наскільки відомо пані М'ясниковій, Владислав Лясовський сам не подавав заяву, проти нього не відкрито кримінальної справи, він не визнаний недієздатним, він зараз на лікарняному, але це не триває шість місяців, він був присутній на попередньому засіданні, в указі Президента не вказано, що він порушив вимоги ч. 3 ст. 7 закону про Національну раду. Також не заслуховувався звіт Національної ради, а весь склад Нацради може бути відправлений у відставку, якщо її звіт не прийнятий Президентом і Верховною Радою. «Відповідно, я не бачу юридичних підстав для ухвалення президентського указу і він мене дуже здивував. Тим паче, що в указі не зазначені ані причини, ані дата, з якої припиняються повноваження члена Нацради. Я вважаю, що пан Лясовський має всі підстави для оскарження цього документу в судовому порядку», - каже Катерина М'ясникова.

 

Судове оскарження рекомендує і народний депутат (фракція  НУ-НС) Юрій  Стець, який до обрання до Верховної Ради обіймав посаду генерального продюсера 5-го каналу, де головою правління був Владислав Лясовський. «Я б на місці Влада звернувся до суду, це було б логічно і правильно. Я йому як колега і друг при зустрічі саме це й пораджу зробити. В мене таке враження, що Президент останнім часом не тільки робить неконституційні речі, хоча має бути гарантом Конституції, а й неадекватні», - додав він.

 

Дізнатися в самого Владислава Лясовського, чи має він намір оскаржувати своє звільнення в суді, поки не вдалося. Нагадаємо, вчора Владислав Лясовський сказав ТК, що це рішення Президента стало для нього абсолютною несподіванкою і йому не зрозуміла така позиція.

 

Виконавчий директор Індустріального телевізійного комітету Катерина Котенко називає звільнення Владислава Лясовського втратою. «Владислав Лясовський є вихідцем з телевізійного менеджменту, який розуміє, як живе і працює телерадіокомпанія. Він доволі відкритий до будь-якої точки зору, хоча часом займав жорсткі позиції по відношенню до ІТК», - пояснює вона.

 

Оксану Головатенко можна назвати «темною конячкою» на медіаринку. На момент підписання указу Президента вона обіймала посаду директора ТОВ «Хайлайн медіа» - структури групи «Інтер», яка є ексклюзивним продавцем спонсорських можливостей холдингу.

 

За інформацією ТК, на початку 2000-х років пані Головатенко працювала радником Володимира Грановського, який тоді був членом Національної ради. Із січня 2006 року стала комерційним директором телеканалу «Інтер». В інтерв'ю ТК Володимир Грановський згодом розповідав, що Оксана Головатенко - його колишня співробітниця, яка разом із Сергієм Старицьким, Валентиною Басовською, Леонідом Мазором, Максимом Карижським прийшла на «Інтер» «з його подачі».

 

В. о. голови Нацради Андрій Мирошніченко, наскільки він пам'ятає, особисто не знайомий з Оксаною Головатенко. Не знає її й Катерина Котенко. «Але судячи з опису її посад, це людина, яка знає, що таке комерційна частина телебачення. Відтак, "доходи телекомпанії" можуть перестати бути негативним поняттям у стінах Національної ради», - дипломатично додає виконавчий директор ІТК.

 

Юрій Стець, як і всі опитані ТК експерти, дізнався про ротації в Нацраді з указу Президента. «Я не знаю, хто такий О. Головатенко. Мабуть "фаховий" спеціаліст, бо мені про нього нічого не відомо. Стосовно призначення, то краще запитати у представників галузі, які років з 15 пропрацювали в медіа. Якщо зробити невеличке опитування людей на 200, хто це О. Головатенко, то 190 з них скажуть, що вони вперше чують це прізвище, а ще п'ятеро скажуть, що вони чули це прізвище, але не можуть пригадати де. Нині кадрова політика Президента обмежується двома людьми, яким він щось винен, от він їм таким чином і віддає борг», - резюмував він.

 

Водночас член Національної ради Тетяна Лебедєва досить давно знає Оксану Головатенко і характеризує її як дуже серйозну і відповідальну людину. «Вона працювала в Національній раді, коли я була головою Незалежної асоціації телерадіомовників. Пам'ятаю її як дуже серйозну й фахову людину, яка багато зробила в Національній раді. Наприклад, регламент, за яким ми й досі працюємо, розроблявся за її активної участі. Знаю, що пані Оксана довго працює на загальнонаціональному каналі комерційним директором і чула багато відгуків щодо її роботи. Вона не буде виглядати випадковою людиною в Національній раді», - впевнена пані Лебедєва.

 

Питання щодо причини президентського кроку, котрий змінив представника 5-го каналу на представницю медіагрупи «Інтер», залишається відкритим. В указі, як відомо, рішення не обґрунтоване. Але, як неофіційно пояснили ТК в Секретаріаті, Президент не зобов'язаний пояснювати свої укази...

detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY