detector.media
06.06.2003 10:10
Барометр свободи слова
Барометр свободи слова
Травень 2003 року Травень 2003 року
Моніторинг Інституту масової інформації

Загиблі та зниклі журналісти (0)



Нові елементи розслідувань загиблих раніше журналістів



06.05.2003 Начальник ГУБОЗу Юрій Черкасов заявив, що роботу над з’ясуванням можливої причетності колишніх співробітників міліції до вбивства журналіста Георгія Гонгадзе треба продовжувати. За словами Черкасова, не виключено, що під час розслідування злочинної діяльності 14 колишніх співробітників столичної міліції може бути викрито їхню причетність до скоєння й інших злочинів.

14.05.2003 Заступник Генпрокурора Сергій Винокуров під час зустрічі з членами Моніторингового комітету ПАРЄ заявив стосовно вбивства Георгія Гонгадзе, що Генпрокуратура “максимально наблизилася до вирішення цієї проблеми і у дуже близький час зможе розповісти про результати розслідування”.

15.05.2003 Помічник заступника держсекретаря США з питань Європи та Євразії Стівен Пайфер повідомив, що Центральне командування США продовжує розслідувати справу за фактом загибелі в Іраку українського телеоператора Тараса Процюка. Речник Міноборони США продовжує наполягати , що постріл з танку, через який загинув Процюк та його іспанський колега Хосе Коузо, був “відповіддю на ворожий вогонь”.

Побиття, напади та залякування (4)



15.05.2003 Близько 23.00 скоєно напад на юриста телекомпанії “Одеса Плюс” Олександра Мідіна. У редакції цей інцидент пов’язують з діяльністю телекомпанії. За даним фактом порушено кримінальну справу.



16.05.2003 Невідомі побили камінням вікна квартири євпаторійського журналіста Марка Пурима (Агатова), який друкується у російському “Коммерсантъ” і сімферопольській газеті “Крымское время”. Агатов відомий у Криму як публіцист і автор декількох книг про кримський криміналітет.

26.05.2003 У Переяславі-Хмельницькому (Київська область) здійснено напад на журналіста газети “Діловий Переяслав” Олександра Помойницького. З внутрішньочерепними гематомами журналіста було доставлено в одну з київських лікарень. Колеги журналіста вважають, що напад може бути пов’язаний з його професійною діяльністю. Міліція порушила кримінальну справу за ст.121 ККУ.

28.05.2003 Видавець одеської газети “Работа и отдых” Олександр Рева звернувся по юридичну допомогу в УМВС України, прокуратуру і СБУ Одеської області, у зв’язку з “попередженнями”, які пролунали 28 травня, в редакції з вуст трьох невідомих. У редакції інцидент пов’язують з публікацією у вчорашньому числі “РИО” депутатського запиту Олексія Козаченка з приводу розбійного нападу на Олександра Мізіна, працівника телекомпанії "Одеса-Плюс".

Нові елементи в розслідуваннях фактів побиття, нападів та залякування



26.05.2003 Напад на кореспондентку черкаської газети «Антенна» Галину Березенко, що стався 29 листопада 2002 року, розкрито. Про це повідомила старший слідчий Придніпровського РВ міста Черкаси Інна Момотенко. Затримано підозрюваного — місцевого жителя Н., який зізнався в скоєному злочині.

Факти політичного та економічного тиску на ЗМІ і журналістів (2)



05.05.2003 Дніпропетровською прокуратурою була допитана редактор місцевої газети “Лица” Олена Гарагуц. Журналістка давала свідчення у справі “за фактами публікації в ЗМІ, брошурах та інших виданнях матеріалів, направлених на незаконний вплив на Президента з метою завадити виконанню ним службових обов’язків, за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 344 ККУ”.

21.05.2003 Рівненська міська рада відмовила мережі розповсюдження друкованої продукції "ОГОпрес" у продовженні оренди землі під кіосками. “ОГОпрес” видає щоденну газету "ОГО", яка, не отримуючи фінансування від будь-яких політичних партій або владних структур, є об’єктивною і часто критичною стосовно керівництва міста. В “ОГОпрес” вважають, що рішення міськради пов’язане саме з незадоволенням депутатів фактом існуванням в місті незалежної газети.



Перешкоджання виконувати обов’язки (2)



05.05.2003 Невідомі пограбували редакцію житомирської газети “Зірка надії”. За два останні роки – це вже третє пограбування редакції, і кожного разу злодії забирали комп’ютери і обладнання , яке використовувалося для підготовки газети до друку. Це дає підстави колективу редакції, засновником якої є опозиційна Соціалістична партія, вбачати у пограбуваннях політичний контекст. Міліція порушила кримінальну справу за фактом крадіжки, ведеться слідство.

21.05.2003 Журналісти луганських газет та громадських організацій звернулися до ради суддів ВСУ, Уповноваженого ВР з прав людини, Секретаріату правління НСЖУ, голови Луганської облдержадміністрації, прокурора Луганської області, начальника територіального управління судової адміністрації в Луганській області з офіційною заявою, у якій вимагають порушити кримінальну справу за статтею 171 ККУ проти судді Ленінського райсуду Луганська пана Масенка. У заяві наведено й інші приклади перешкоджання суддями Луганська журналістській діяльності. Заява журналістів була взята до розгляду Апеляційним судом Луганської області.



Нові елементи у справах перешкоджання у виконанні професійного обов’язку

13.05.2003 Генпрокуратура провадженням закрила кримінальну справу, що була порушена "за фактами публікацій у засобах масової інформації, брошурах, інших виданнях матеріалів, спрямованих на незаконний вплив на Президента України з метою перешкодити виконанню ним службових обов’язків, за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 344 ККУ".





Судові позови до ЗМІ та журналістів (3)





05.05.2003 Майже 3 мільйони гривень за образу честі, гідності та ділової репутації має сплатити Міжнародній Академії Управління Персоналом, Міжнародній Кадровій Академії, Ігорю Слісаренку та Георгію Щокіну підприємство “Столичні новини” (видавець однойменної газети). Таке рішення 5 травня ухвалив Печерський суд Києва. Відповідачі – ДП “Столичні новини” - відразу подали апеляцію на рішення суду і сплачувати компенсацію не збираються.

19.05.2003 Директор програм ДТРК "Крим" Людмила Хорошилова подала в суд Залізничного району Сімферополя позов про захист честі й гідності до шефа-редактора програми "12 хвилин новин" ДТРК "Крим" Олени Рожен. Хорошилова вимагає стягнути зі своєї підлеглої 80 250 грн. завданої їй моральної шкоди. 21 листопада 2002 року Рожен заявила на прес-конференції, що Хорошилова запровадила на телекомпанії "Крим" цензуру.

29.05.2003 Львівська обласна організація УРП-“Собор» просить Генпрокуратуру скасувати реєстрацію газети «Київський телеграфъ» за антиукраїнські публікації.





Нові елементи в розслідуваннях позовів проти медіа та журналістів



08.05.2003 Печерський районний суд міста Києва постановив залишити без розгляду позов працівника ДПА у місті Києві пана Скворцова до редакції газети "Свобода" та автора статті "Пограбування для Генпрокурора" Володимира Бойка.



13.05.2003 Апеляційний суд Черкаської області, розглянувши апеляцію головного редактора газети «Свобода» Олега Ляшка, залишив без змін вирок, винесений редактору в лютому ц.р. Соснівським райсудом Черкас. За цим вироком Ляшка визнано винним у вчиненні опору працівникам міліції, які вилучали наклад газети “Свобода” в ході обшуку у черкаській друкарні “Республіка”, де перед парламентськими виборами в березні минулого року друкувалася газета. Журналіст подав касаційну скаргу до ВСУ.

14.05.2003 Апеляційний суд Запорізької області ухвалив рішення скасувати рішення місцевого суду Орджонікідзевського району міста Запоріжжя про визнання відомостей недостовірними та стягнення з ТК “Хортиця”, “Медіа концерну “Новое слово”, “Информационного агентства “Новое слово”, Дмитра Бровкіна, Олега Мухіна, Олександра Капрова та Євгенія Сокульського 700 тисяч гривень солідарно на користь колишнього мера міста, нині покійного Олександра Поляка. Своїм рішенням суд закрив провадження у справі.

20.05.2003 Печерський суд Києва відмовив у позивних вимогах Міністерства транспорта України до газети “Вечерние Вести” та автора статті “Зачем Мінтрансу своя армія?”, передрукованої “ВВ” з Інтернет видання “Обком”, Сергія Сухобока. Позивач вимагав спростування і відшкодування моральної шкоди у розмірі 5 мільйонів гривень.

27.05.2003 У Шевченківському суді Києва відбулося засідання за позовом дружини екс-прем’єра Віктора Ющенка Катерини Чумаченко до журналіста російського Громадського телебачення Михайла Леонтьєва, телекомпанії „Інтер" та видавництва „Киевские ведомости". На ньому вперше був присутнім відповідач. Сторона позивача вимагає від відповідачів відшкодувати пані Чумаченко моральну шкоду, задіяну їй в результаті розповсюдження образливої неправдивої інформації. „Інтер", згідно з вимогами позовної заяви, має сплатити 100 тис. грн., „Киевские ведомости" – 75 тис. грн., а сам Леонтьєв – 25 тис.грн. Судовий процес триває.

Нові елементи в розслідуваннях позовів, ініційованих ЗМІ



08.05.2003 Рогатинський місцевий суд Івано-Франківської області розпочав слухання справи про поновлення на роботі журналіста газети “Голос Опілля” Мирона Мельника. Журналіст вважає, що його звільнення ініційоване головою райради паном Попелем, який, за словами Мельника, переслідує його за критичні публікації та зумисне перешкоджає журналістській діяльності. 13.05.2003 Апеляційний господарський суд міста Києва залишив без задоволення скаргу ТК “Хортиця” на рішення господарського суду міста Києва від 5.02.2003 року, який визнав законним позбавлення телекомпанії ліцензії на мовлення Нацрадою з питань телерадіомовлення. ТК “Хортиця” оскаржуватиме рішення Апеляційного суду у Вищому господарському суді України.

14.05.2003 Донецький журналіст Володимир Бойко звернувся до місцевого суду Київського району міста Донецька з позовною заявою про захист честі, гідності та відшкодування моральної шкоди в сумі 100 000 гривень від Державної податкової адміністрації в Донецькій області. Журналіст вважає, що під час проведення брифінгу 3.07.2002 року представники ДПА області поширили з посиланням на дані слідства інформацію про його приватне життя, звинуватили в скоєнні тяжких злочинів та принизили його честь і гідність.

14.05.2003 Колегія суддів судової палати у кримінальних справах Апеляційного суду Запорізької області скасувала рішення Орджонікідзевського районного суду міста Запоріжжя від 24.032003 року по скарзі головного редактора газети “Евпаторийская неделя” Володимира Лутьєва. Прийнятою постановою суду скаргу направлено на новий судовий розгляд. Лутьєв оскаржує закриття кримінальної справи стосовно працівників УБОЗу, які незаконно здійснили примусовий привід журналіста.

19.05.2003 Вищий господарський суд України залишив в силі попередні рішення на користь Нацради у процесі про законність позбавлення київської радіостанції “Континент” ліцензії на мовлення. Таким чином знову повстало питання передачі “континентівської” частоти визначеному Нарадою переможцеві конкурсного відбору – харківській ТРК “Онікс”. Адвокат “Континенту” Олег Давиденко готується оскаржити рішення Вищого господарського Суду України у ВСУ.

20.05.2003 Телекомпанія “ЮТАР” повідомила про те, що звернулась із заявою до Європейського суду з прав людини. Підставою для звернення до Євросуду, направленого в Страсбург 26 квітня 2003 року, є порушення статті 10 “Свобода вираження поглядів” та статті 6 “Право на справедливий судовий розгляд” Європейської конвенції з прав людини. 17.04.2002 рішенням Нацради з питань телерадіомовлення, “ЮТАР” не визнано переможцем конкурсного відбору на право користування 37 ТВК у місті Києві.

28.05.2003 Донецький Апеляційний суд не в змозі розглянути скаргу журналіста Володимира Бойка. У відповідь на запит ІМІ в.о. голови Апеляційного суду Донецької області Л.Рибалко повідомляє, що місцеві прокуратура і податкова міліція більше трьох місяців не надають суду затребувані матеріали, необхідні для розгляду справи. Журналіст оскаржує постанову прокурора від 10.05.02 року про порушення проти нього кримінальної справи. Бойко вважає, що кримінальна справа стосовно нього порушена безпідставно.

Повністю матеріали Барометру ІМІ за травень ви можете прочитати на сайті www.imi.org.ua у рубриці “Барометр свободи слова”

detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY