detector.media
24.02.2009 17:40
Нацрада назвала загальнонаціональних порушників
Нацрада назвала загальнонаціональних порушників
Найменше української мови в ефірі ТРК «Україна», а вітчизняного телепродукту - в Нового і К1.
Голова Національної ради з питань телебачення і радіомовлення Віталій Шевченко звернувся до керівників центральних телеканалів із закликом взяти до уваги результати моніторингів телевізійного ефіру, проведеного у лютому 2009 року і «вжити заходів для поліпшення результатів  діяльності». У тексті звернення ідеться про те, що  частина загальнонаціональних мовників ігнорує передбачені законом України «Про телебачення і радіомовлення» мовні квоти та квоти програм національного та власного виробництва. «Є підстави говорити про певні проблеми з дотриманням відповідної норми закону або ліцензійних умов 7 телекомпаній із 15, що мають загальнодержавний статус», цитуємо заяву, поширену сьогодні прес-службою Нацради.
 
 
Щодо мови, то «лідером» порушень мовних вимог закону є ТРК «Україна». «Передусім це стосується ТРК „Україна”, у якої останнім часом показники різко погіршилися (обсяг україномовного продукту зменшився, порівняно з жовтнем минулого року, на 16%!) і не охоплюють навіть половини ефірного часу. Якщо повторним моніторингом ці показники підтвердяться, Національна рада змушена буде вдаватися до дисциплінарних реагувань», - констатує пан Шевченко.  
 
Нижчі показники, ніж це передбачено статтею 10 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» («українська мова – не менше 75%»), також у телекомпаній «Інтер» та ICTV, погіршилися показники з мови у телеканалу К1.
 
Згідно з мовним моніторингом поліпшилися показники у Нового каналу, НТН, ТЕТа (на 16%) та СТБ (на 33%).
 
«Як і раніше, на 100% або майже на 100% україномовний ефір у НТКУ, „Ери”, ТОНІСа, 5 каналу», - відзначає голова Нацради. .
 
Незадовільні показники кінопоказу (тобто частка україномовних фільмів та фільмів, дубльованих або озвучених українською мовою) мають канали «Інтер», «Україна», К1, «1+1» та Новий канал.  У «Інтера» частка україномовних фільмів  становить менше 10%. ТРК «Україна» російською мовою транслює приблизно половину фільмів неросійського виробництва, що, за словами Віталія Шевченка, є «виявом неповаги до українського глядача».
 
Моніторинг зафіксував, що у семи телеканалів суттєво зменшилася кількість продукції вітчизняного виробництва. Згідно із частиною першою статті 9 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», у загальному обсязі мовлення кожної ТРО не менше 50% має становити національний аудіовізуальний продукт або музичні твори українських авторів та виконавців. Тим не менш Новий канал зменшив цей показник на 34%, «Україна» – на 26%, К1 – на 18%, ICTV  – на 18%, СТБ – майже на 13%, «1+1» – майже на 10%, НТКУ – на 7%. В цілому нині найменше вітчизняного продукту фіксується в ефірі Нового каналу і К1 (менше половини від загального обсягу), а також «Інтера», «України», «1+1» (більше 50%, але менше, ніж передбачено ліцензійними умовами). 
 
Також тривогу голови Нацради викликає малий відсоток програм власного виробництва в ефірі українських телекомпаній. Серед тих, хто не виконує умови ліцензії щодо відсотку власного виробництва, пан Шевченко називає  «1+1» (менше на 31%), Новий канал (на 23%), ТРК «Україна» (на 23,5%), СТБ (на 11,6%), «Інтер» (на 10%).
 
Згідно з останнім моніторингом департаменту контрольно-аналітичної роботи Національної ради, без зважань на тенденції, найбільшими обсягами власного продукту нині відзначаються М1 (80%), 5 канал (понад 75%), «Ера» (70%), НТКУ (66%). Найменші обсяги – у К1 (приблизно 10%), Нового каналу (13%), «1+1» (26%), ТРК «Україна» (26,5%).
 
«Детектор медіа»
detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY