detector.media
Сергій Грабовський
, для «Детектор медіа»
12.11.2008 10:26
Танцювальне тестування: скоробагатьки сльозам не вірять
Танцювальне тестування: скоробагатьки сльозам не вірять
Переможцями «Танцюю для тебе» стали, крім Марата Нуделя, Ірини Бочай та Мар‘яни Гординської, всі ті, хто зі своїх далеко не захмарних статків зумів виділити певну частку для розв‘язання реальних проблем реальних людей.
На перший погляд, це таки чергова українська дивовижа – що проект «Танцюю для тебе», початок якого викликав у журналістській спільноті таку бурю емоцій, узяв і добіг фінішу у супроводі майже тотального мовчання. Ні, звичайно, десь там на кухнях обговорення в останні тижні перед закінченням проекту тривало; і після завершального музичного акорду пенсіонерки ще видзвонювали одна одну, попри пізній час; і у наступні дні програма ще згадувалася. Власне, і дивилося «Танцюю для тебе» немало люду. Тож начебто і резонанс мав би бути відчутний. Але… От, скажімо, на сайті TV.ua, де можна переглянути найцікавіші моменти останнього шоу проекту, виступ «циганок Юри і Жори» переглянуло станом на вечір 11 листопада «аж» 66 відвідувачів, залишивши «цілий» 0 (нуль) коментів. Єдиний комент серед усіх представлених відео – до виступу Олега Скрипки. Все! Та й у газетах (принаймні, тих що я читаю, а це й україно- і російськомовні видання) щось нічого знайти не вдалося.
 
Ясна річ, є ще й офіційний сайт проекту http://dance.1plus1.ua/, точиться досі мляве обговорення «Танцюю для тебе» на кількох Інтернет-форумах, є суперактивна, як завжди, Дуся. Проте нічого схожого ані на перші, ані навіть на треті «Танці...» на тих самих «Плюсах» немає і близько. У чому причина? Не той рівень вправності учасників? Приїлося? Політичний рейвах чи світова фінансово-економічна криза заважають? На мій погляд, проблема зовсім в іншому – по-перше, в мотивації телевізійних змагань танцюристів, яка, попри всі зусилля ініціаторів проекту, так і не була сприйнята суспільством до кінця; по-друге, у виявленій проектом дуже неприємній речі: майже повній відсутності філантропів (себто благодійників) в Україні.
 
Хтось, можливо, скаже, що це все рудименти комуністичної системи, хтось із презирством спише все на провінційність та хуторянство українців. Можливо, людям видається не надто слушною сама ідея щосили давити на психіку телеглядача описаннями лих і проблем учасників танцювальних змагань. Але поставмо запитання – а в яких розвинених європейських країнах вже пройшло таке телешоу? У Румунії? Ну-ну... Може, провінційність більш притаманна не Україні, а Мексиці та Румунії? Може, публічне змагання на найбільш жалісну історію з тим, щоб за тебе проголосували (не має великого значення, як саме ти танцюєш), і ти отримав шанс на великий грошовий приз, - це не найкраще надбання цивілізації початку ХХІ століття? Ні, звісно, поруч із «Домом-2» будь-які «Танці...» – це вершина моральних і мистецьких чеснот, але ж хіба варто вимірювати висоти культури не, так би мовити, від «рівня моря», а від рівня навмисне виритих глибоких баюр?
 
Утім, «по-друге» тут, мабуть, важливіше.
 
Уявлялося, що коли не з першого, то з другого-третього випусків програми до справи підключиться грошовита (можливо, навіть анонімно-благородна!) публіка, яка закидає учасників додатковими призами, а, головне, грошима – бо ж відібрані для участі у танцювальному марафоні справді були люди з реальними проблемами або їхні представники. Адже, як на чималий список вітчизняних мільярдерів та мультимільйонерів, як на їхні сумарні статки, йшлося буквально про копійки. Та що там мультимільйонери – якби депутати нашої найбільш Верховної Ради скинулися всього лишень по тисячі гривень (кишенькові витрати для народних обранців), то у фіналі шоу на всіх його учасників – тих, що вибули раніше і тих, що дійшли мети, - посипався би благодійний дощ. Чесно кажучи, дивлячись фінальне шоу, я думав: ну, ось! ну, тепер! як можна випустити такий шанс показати себе на всю країну!
 
Проте нічого подібного (крім жесту кількох будівельних «тузів», які мають намір щодо створення «Дому казки» для онкохворих дітей) ми так і не побачили. Все брали на себе або телеканал, або самі ж учасники проекту із боку «зірок», тобто людей не бідних, але і не з мільйонними прибутками. Що ж стосується благородства будівельників... дай Бог, щоб воно було у всіх них справді щирим, але важко забути той банальний факт, що до нинішньої економічної кризи будівельний бізнес в Україні за рівнем доходів конкурував хіба що із наркобізнесом...
 
...А тим часом досить згадати вітчизняні традиції доброчинства, щоб ницість сучасних скоробагатьків у цій ситуації стала вкрай рельєфною. Скажімо, знаний цукрозаводчик Олексій Бобринський свого часу звів для робітників кожного із семи своїх заводів житлові будинки та лікарні, технічні класи для підготовки робітників і школи для їхніх дітей. Інший «цукровий барон» –  Никола Терещенко – так само при кожному зі своїх заводів збудував лікарню, школу (при деяких заводах – і народні училища) та чайну для робітників. А власник дніпровських пароплавів та київських трамваїв Давид Марголін для 130 працівників своїх ремонтно-механічних майстерень збудував на Трухановому острові в Києві ціле селище з житловими будинками, мурованою церквою святої Єлизавети, ремісничим училищем та двокласною школою для дітей робітників. Київський «тютюновий король», караїм за походженням Соломон Коген, придбавши земельну ділянку на Великій Підвальній (нині – Ярославів Вал), збудував там кенасу (себто молитовний дім) для караїмської громади міста. Його дружина Есфірь пожертвувала 150 тисяч рублів на школу для караїмських дівчат у Євпаторії, а сам Коген, серед іншого, заповів велику суму для видачі щорічно по тисячі рублів у посаг нареченим-караїмкам. Нарешті, цукровар і винороб, київський губернатор Іван Фундуклей власним коштом спорудив фонтан на Європейській площі, замостив Андріївський узвіз і подарував місту два власних будинки в центрі Києва для заснування першої в Російській імперії жіночої гімназії. «Залізничний король» Рудольф Штейнгель своїм коштом обладнав окреме відділення в клініці Київського університету, а його дружина Марія фінансувала спорудження Стрітенської церкви неподалік Львівської площі.
 
Не пасли задніх і депутати (гласні) Київської міської думи. Наприклад, міський голова Павло Демидов власним коштом фінансував будівництво ремісницької школи, реального училища, чоловічої і жіночої гімназій. Інший міський голова, бровар Іван Толлі збудував на Жилянці Благовіщенську церкву з парафіяльним училищем. Гласний Семен Могильовцев пожертвував півмільйона рублів на зведення будинку Педагогічного музею (того, в якому Центральна Рада проголосила незалежність Української Народної Республіки). Микола Попов побудував Успенську старообрядницьку церкву на вулиці Почайнинській на Подолі. Михайло Дегтярьов побудував Свято-Михайлівський храм у Центральній міській лікарні та пожертвував мільйон рублів (тоді це була страшезна сума) на спорудження містечка так званої «Дегтярьовської богадільні» з 13 будинків (нині тут міститься Інститут сухопутних військ Міністерства оборони). І так далі – подібних прикладів охочі можуть назбирати десятки. Видається, бодай дещо варто було б згадати й організаторам «Танцюю для тебе», якщо вже була мета «натиснути» на свідомість потенційних благодійників...
 
Між іншим, не знаю, як вам, а мені впала в око практично повна відсутність у студії під час ефірів програми наших нардепів та інших знакових політичних фігур, хоча на всіх попередніх «Танцях...» часом, здавалося, нікуди було плюнути – влучиш у народного обранця. Мабуть, відчули, що пахне смаленим і треба буде не просто за чужий кошт (як на різноманітних «Свободах») розводитися на всю країну про власне народолюбство, а продемонструвати любов до конкретних людей не на глибину серця, а на глибину власної кишені, чи не так?
 
Тож, мабуть, таки не дивно, що фінал проекту «Танцюю для тебе» не викликав великого резонансу у ЗМІ. І головним чином не тому, що Україна все ж не Мексика і не Румунія, тут дещо інший тип суспільної культури та моралі, а тому, що вітчизняні «грошові мішки», що бачать себе на ієрархічній драбині десь ген-ген там, високо над суспільством, виявилися насправді десь низько-низько, у глибокій брудній баюрі. Разом з усіма своїми мільйонами і мільярдами. А переможцями стали, крім Марата Нуделя, Ірини Бочай та Мар‘яни Гординської, всі ті, хто зі своїх далеко не захмарних статків зумів виділити певну частку для розв‘язання реальних проблем реальних людей.
 
Сергій Грабовський, кандидат філософських наук, член Асоціації українських письменників
 
Фото з сайту «Танцюю для тебе»
detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY