Відповідь компанії «Бритіш Американ Тобакко Україна» на статтю «Філантропія смертоносного диму».
6 жовтня «Детектор медіа» опублікувала статтю Анжеліки Комарової «Філантропія смертоносного диму, або КСВ-технології», у якій ішлося про начебто використання ідеї корпоративної соціальної відповідальності у тютюновій індустрії. Згадувана у тексті компанія «Бритіш Американ Тобакко Україна» зажадала права на публічну відповідь на сторінках «ТК». Публікуємо відповідь компанії без змін.
Концепція корпоративної соціальної відповідальності поки що мало відома значній частині українського суспільства – не є винятком і журналісти. Саме тому компанія «Бритіш Американ Тобакко Україна» долучилася до розповсюдження знань про КСВ у Чернігівській області, де знаходиться виробнича база компанії та де сконцентровано значну частину її соціальних інвестицій. Семінар у Чернігові, який став приводом для написання статті Анжеліки Комарової, був одним із серії регіональних семінарів в рамках спільного проекту журналу «Эксперт Украина» та Фонду Східна Європа – такі заходи уже відбулися у Севастополі та Одесі, планується проведення таких семінарів у Харкові та Львові. І у кожному з міст генеральним спонсором виступають різні компанії – не обов’язково алкгольні чи тютюнові, адже соціальна відповідальність стосується не лише бізнесу, який виробляє продукцію, що неоднозначно сприймається суспільством.
Метою семінару було ознайомлення журналістів регіональних ЗМІ, які мають більш обмежені можливості доступу до інформації в порівнянні із столичними колегами, з концепцією соціальної корпоративної відповідальності та тим, як вона реалізується в Україні. Адже, на жаль, наразі значна частина українських бізнесменів і журналістів сприймають корпоративну соціальну відповідальність як модне нововведення, яке дає змогу замаскувати рекламу певної продукції чи покращити імідж компанії та її керівництва без значних витрат.
Натомість те, що усі провідні компанії світу – зокрема й тютюнові – зараз впровадили принципи корпоративної соціальної відповідальності у власну практику, пояснюється аж ніяк не тим, що вони втрачають споживачів чи не мають змоги рекламувати свою продукцію. Протягом останніх десятиліть у світі зрозуміли, що успішний сучасний бізнес в умовах відкритого суспільства неможливий без врахування не лише законодавчих норм, але й розумних вимог усіх зацікавлених сторін, на які тим чи іншим чином впливає діяльність певної компанії.
Адже не секрет, що у сучасному світі суспільні очікування від комерційних організацій є досить високими та продовжують зростати. З діяльністю бізнесу пов’язують відповідальність за збереження довкілля, підтримку економічного, соціального та культурного розвитку країни, дотримання стандартів етики та прозорості в роботі – все це різні аспекти соціальної відповідальності. Впровадження принципів соціальної відповідальності є способом побудови стійкого бізнесу, що мінімізуватиме негативний вплив бізнесу на довкілля і суспільство та максимізуватиме позитивний вплив. Принципи КСВ, якщо компанія дійсно їх дотримується, інтегровані в усі аспекти її діяльності.
Для «Бритіш Американ Тобакко Україна» соціальна відповідальність – це спосіб роботи, в основі якого лежить досягнення балансу наших комерційних інтересів й очікувань суспільства. Відповідальність компанії – поняття комплексне, що включає гідні умови праці та інвестиції в професійний розвиток працівників; повагу до прав людини; взаємовигідну співпрацю та чесність у стосунках з комерційними партнерами; відповідальний маркетинг продукції; високі екологічні стандарти роботи; інформаційну відкритість; прозорий діалог із органами влади тощо. Компанія «Бритіш Американ Тобакко Україна» завжди відкрита до спілкування з усіма зацікавленими особами, в тому числі й журналістами – ми завжди запрошуємо журналістів звертатися до відділу корпоративних зв’язків, щоб отримати чи перевірити інформацію про інвестиційну, виробничу чи маркетингову діяльність компанії, та відвідати фабрику в Прилуках, обладнану на рівні найкращих світових зразків з огляду і на умови праці робітників, і на дотримання екологічних норм, і на виробництво якісної продукції.
Можна дискутувати про необхідність заборони тютюну – як можна говорити про заборону взагалі усього. Але на даний момент продаж тютюну заборонено лише в одній країні світу – Бутані, і досвід свідчить про те, що заборона призвела до надзвичайно швидкого розвитку чорного ринку та до втрати державою контролю над продажами тютюну і значних податкових надходжень.
Факт залишається фактом, незалежно від нашого ставлення до нього – багато людей курять. Компанія «Бритіш Американ Тобакко Україна» задовольняє потребу цих людей у якісній продукції, і завдання нашої маркетингової діяльності – не пропагувати куріння, а просувати наші марки серед людей, що вже курять. Компанія визнає та відкрито повідомляє, що нешкiдливих сигарет не буває, і єдиний спосiб уникнути ризикiв, пов’язаних із курiнням – не курити взагалi. Водночас, реалістичний погляд на світ дає підстави припустити, що багато людей і надалі куритимуть, навіть з огляду на ризики для здоров’я.
Але, на наш погляд, вибір – курити чи не курити – має поставати лише перед дорослими людьми, поінформованими щодо відповідних ризиків. Компанія прагне долучитися до подолання куріння неповнолітніми і має комплексний підхід до вирішення цієї проблеми – і це є важливим аспектом корпоративної соціальної відповідальності. Ми забезпечуємо відповідальний маркетинг нашої продукції, спрямований виключно на осіб, старших за 18 років – не лише суворо дотримуючись усіх вимог законодавства України, але й добровільно застосовуючи власні, подекуди більш жорсткі, обмеження для маркетингу тютюнових виробів.
Компанія переконана в необхідності обмеження доступу неповнолітніх до тютюнової продукції – тому ми підтримуємо відповідні законодавчі ініціативи, такі як заборону продажу тютюнових виробів особам й особами, які не досягли 18 років. Ми також прагнемо робити свій внесок у запобігання курінню неповнолітніми – зокрема, надаючи фінансову підтримку освітній програмі, спрямованій на формування здорового способу життя серед дітей та підлітків. Програма, що реалізується за методикою «рівний-рівному», розроблена за підтримки Міністерства освіти і науки України та Академії педагогічних наук України, повністю виключає втручання будь-якої компанії у зміст навчання, що найкращим чином відповідає переконанням компанії «Бритіш Американ Тобакко Україна».
Насправді, безглуздо звинувачувати «Бритіш Американ Тобакко» у просуванні сигаретних брендів за допомогою корпоративної соціальної відповідальності – адже проекти у цій сфері реалізуються від імені компанії, а не певних торгових марок. А переважна більшість населення – та й навіть курців – ніяк не пов’язує бренди тютюнових виробів з назвою компанії, яка їх виробляє. Більше того, компанія «Бритіш Американ Тобакко» не ставить собі за мету широко рекламувати свої зусилля у сфері корпоративної соціальної відповідальності – переважно про реалізацію відповідних програм знають лише ті, кого вони безпосередньо стосуються. Натомість, для нас важливо пояснити журналістам, яким чином сучасний бізнес може реалізувати принципи корпоративної соціальної відповідальності на практиці – адже компанія однією з перших в Україні почала діяльність у цій сфері.
Не варто звинувачувати бізнес (завданням якого апріорі є отримання прибутку) в тому, що він виробляє якісну продукцію в рамках правового поля, встановленого державою. І тим більше немає сенсу атакувати бізнес за те, що він прагне не лише отримувати прибуток, продаючи легальний продукт легальним чином, але й зробити свій внесок у вирішення проблем, які стосуються усього суспільства.
Дмитро Журавльов, менеджер з питань корпоративної репутації «Бритіш Американ Тобакко Україна»