detector.media
04.04.2008 17:25
НАМ та ІТК вимагають скасувати мовні рекомендації Нацради
На круглому столі «Обговорення «Рекомендацій щодо визначення мови програм і передач», прийнятих Національною Радою України з питань телебачення та радіомовлення» (організатори – Індустріальний телевізійний комітет і Незалежна асоціація телерадіомовлення), представники галузі ухвалили резолюцію: рекомендувати скасувати «Рекомендації  щодо визначення мови програм і передач», як такі, що суперечать актам вищої сили – Конституції України, Закону України «Про телебачення і радіомовлення», Європейській хартії регіональних мов та мов меншин.
 
Катерина Котенко, виконавчий директор ІТК, в ході обговорення заявила офіційну позицію ІТК, зазначивши, яким саме конституційним та законодавчим положенням (Закон «Про телебачення і радіомовлення») не відповідає даний документ, кваліфікувавши його «як перевищення Нацрадою своїх повноважень»: «Нацрада має право регулювати мовний простір, але лише в межах закону».
 
Катерина М’ясникова, виконавчий директор НАМ, висловила загалом солідарну позицію з ІТК: «Українське законодавство має і так, порівняно з іншими європейськими країнами, високі мовні квоти. Спроби ще більше їх підвищити – нас бентежать». До того ж, наголосила пані М’ясникова, держава останнім часом висуває перед галуззю все нові й нові соціальні завдання – підвищувати рівень культури, укріпляти мораль, розвивати українську  мову, при цьому постійно скорочується ресурс індустрії, за допомогою якого вона би могла ці соціальні завдання виконувати, адже рекламний ресурс мовників жорстоко обмежують.
 
Професор Валерій Іванов, президент Академії української преси, наголосив на тому, що на сьогодні в Україні спостерігається зачатки авторитаризму: «Рішення щодо «Рекомендацій...» закономірне: Нацрада з питань телебачення і радіомовлення, як і інші органи державної влади, ідуть шляхом побудови в Україні авторитарної держави. Це рішення виглядає нормальним саме в розумінні авторитарної держави: диктат, якою мовою буде сприймати інформацію населення».
 
Від індустрії на круглому столі наважився виступити лише представник херсонського «Авторадіо» Анатолій Гриценко, який пожалівся, що Нацрада сама вписала в ліцензію його компанії мовну квоту «100% української» зі словами «Це питання не обговорюється». Голова юридичної служби каналу СТБ Анатолій Максимчук, який єдиний виступив від загальнонаціональних мовників, обмежився коментарем, що позицію мовників представляє ІТК.
 
Коментуючи одноголосну мовчанку великих каналів з мовного питання, професор Іванов сказав, що великі канали не захотіли висловити своєї думку, побоюючись Нацради, яка для них «може стати і стає каральним органом».
 
«Детектор медіа»
detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY