При Інституті медіа права буде створено Всеукраїнську мережу, що об’єднає викладачів медіаправа факультетів журналістики України. Про це йшлося на спеціалізованому тренінгу з медійного законодавства та обміну досвідом викладання права студентам-журналістам, який відбувся 23–24 березня 2008 року з ініціативи ІМП. У тренінгу взяли участь двадцять викладачів-медійників – представників вищих навчальних закладів Києва, Черкас, Запоріжжя, Тернополя, Одеси, Полтави, Миколаєва, Харкова, Сімферополя, Ужгорода, Львова та інших міст.
З-поміж іншого, на тренінгу йшлося про міжнародні підходи до викладання медіаправа в цілому та окремих тем зокрема, про змістове наповнення навчальних університетських програм, якісні освітні методики, а також про те, що дозволено і, навпаки, заборонено робити журналістам із правового погляду. Тренери дводенного семінару – Андрій Ріхтер, директор Інституту проблем інформаційного права (м. Москва), доктор наук, викладач медіаправа факультету журналістики Московського державного університету ім. М. В. Ломоносова; Олексій Мінбалєєв, кандидат юридичних наук, викладач медіаправа факультету журналістики Південно-Уральського державного університету (м. Челябинськ); Тарас Шевченко, директор Інституту медіа права, викладач Інституту журналістики КНУ ім. Т. Шевченка – розповідали також про те, як запобігти небезпечним правовим ситуаціям, що таке дифамація і як журналістові уникнути приниження честі, гідності та ділової репутації іншої людини.
– Цей тренінг став для мене своєрідним методологічним проривом у викладанні правових основ масової комунікації, – стверджує Олена Цапок, кандидат наук, доцент кафедри журналістики Черкаського національного університету імені Б. Хмельницького. – Він значною мірою компенсував брак необхідної теоретичної та методичної інформації щодо структурування та специфіки викладання курсу. Особливо цінним вважаю спільний із тренерами розгляд реальних судових прецедентів, що стосувалися українських і російських журналістів. Переконана, що кожен із учасників-колег, повернувшись до університету, зможе по-новому й більш ефективно навчати студентів.
– На цьому тренінгу панувала особлива, глибоко фахова та по-справжньому доброзичлива, атмосфера, – приєднується Віктор Костюк, в. о. декана факультету журналістики Запорізького національного університету, завідувач кафедри журналістської творчості, реклами та зв’язків із громадськістю, канд. наук, доцент. – Я узяв на озброєння безліч якісних методичних порад, дізнався про інноваційні способи проведення лекційних та практичних занять зі студентами-журналістами. Щиро дякую за надану можливість повчитися у висококваліфікованих тренерів та обмінятися методичним досвідом із колегами. Особливе спасибі й за цілу добірку навчальної літератури з медіаправових питань, якої так бракує студентам і викладачам, надзвичайно цінними є вручені кожному учасникові диски, що містять електронний варіант базових положень чинного законодавства (до того ж, із останніми змінами!), що регулює діяльність медіа.
Всі учасники тренінгу висловили побажання й надалі підвищувати свій рівень знань на таких заходах, а тому зініціювали створення при Інституті медіа права Всеукраїнської мережі викладачів медіаправа – фахового об’єднання, члени якого спільно обговорюватимуть питання сучасного медіазаконодавства, обмінюватимуться методичними чи теоретичними знахідками, вивчатимуть регіональний досвід та передаватимуть здобуті знання студентам.
У реальності подальшого навчання викладачів і студентів-журналістів, а також майбутніх освітніх проектів запевнив Тарас Шевченко, директор Інституту медіа права:
– Спеціалізуючись у галузі медіаправа, наша організація приділяє особливу увагу правовій освіті журналістів. Щороку проводимо для юристів Міжнародну літню школу медіаправа, щотижня випускаємо електронний вісник «Розвиток законодавства та практики в медіасфері», готуємо та публікуємо низку аналітичних праць. Цьогоріч ми вперше навчали викладачів факультетів журналістики, які переважно не мають юридичної освіти, проте, готуючи майбутніх медійників, неодмінно враховують правовий компонент у межах кожної дисципліни: чи то журналістської етики, чи то журналістського розслідування, чи то проблематики ЗМІ. Учасники тренінгу, тепер наші дипломовані партнери, зможуть і надалі отримувати консультації юристів Інституту медіа права, а також продовжувати навчання, зокрема під час «Дистанційного курсу медіаправа», що незабаром розпочнеться.
Фаховий захід, проведений для викладачів журналістики чи не вперше в Україні, став можливим завдяки фінансовій підтримці з боку Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) та Міжнародної неурядової організації «Міжнародна підтримка ЗМІ» (Данія).
Тетяна Бондаренко, завідувач кафедри журналістики Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького