Ярмарок вакансій «Медіа-кар’єра» вкотре підтвердив, що для випускників без досвіду роботи місця на ринку праці немає.
25 березня в Київському палаці спорту відбувся ярмарок вакансій у сфері медіа «Медіа-кар’єра», організований Індустріальним телевізійним комітетом і виданням «Медіабізнес».
Участь у ярмарку взяли 13 компаній: холдинги «Сегодня Мультимедиа», «Едіпресс Україна» й «Український Медіахолдинг», телеканали СТБ, ICTV й «Інтер», рекламні агенції «МПГ Україна» й «АДВ Група», журнал «Власть денег», газета «Жизнь», фахові видання для медійників «Телерадіокур’єр» і «Медіабізнес», а також Індустріальний телевізійний комітет. Причому реальні вакансії пропонували лише 10 із них. ІТК і «Телерадіокур’єр» презентували лише свої інформаційні стенди, а «Медіабізнес» збирав резюме відвідувачів для бази медійних вакансій на своєму сайті.
«Медіа-кар’єра» проходить під одним дахом й одночасно з весняною виставкою компаній роботодавців «День кар’єри». Утім, організатори заходів – різні. Співпрацювали вони лишень у промоушені: розповсюджували напередодні спільні флаєри.
Оргкомітет ярмарку вакансій головною метою заходу називав організацію зустрічі й спілкування молодих спеціалістів і студентів з потенційними працедавцями. Справді, головними відвідувачами виставки були без п’яти хвилин випускники медійних навчальних закладів. І вкотре вони збагнули, що без досвіду роботи місця на ринку їм немає.
«Що у вас є для студентів?», – запитувала молода дівчина в представників каналу СТБ. «Для студентів – тільки школа», – розводила руками «роботодавець». Розчаровані молоді люди тинялися поміж стендів, без надії сподіваючись знайти хоча б одну компанію, яка зможе їм запропонувати справжню оплачувану роботу, а не безкоштовне навчання чи непостійний фріланс.
Після ознайомлення з попитом на ринку праці в медійній сфері «Детектор медіа» з’ясувала, що телеканалам насамперед потрібні оператори, інженери, адміністратори, дизайнери, сценаристи і режисери. Натомість друковані видання хоч і пропонують місце журналістам різної тематичної спеціалізації, але найбільше їм бракує менеджерів з реклами, програмістів і маркетологів. Менеджер з персоналу «Українського Медіахолдингу» Олександра Тиховод каже, що ці вакансії завжди відкриті й актуальні.
Як відомо, журналістів, режисерів, сценаристів і адміністраторів у департамент власного виробництва шукає телеканал СТБ, який запускає нові проекти. СТБ навіть проводить спеціальну рекламну кампанію. Зі слів менеджера з управління персоналом СТБ Тетяни Скрипки, щойно в ефірі оголосили про наявність вакансій, повалив нескінченний потік телефонних дзвінків і листів. «Багато дзвінків і листів від неадекватних людей, –журиться пані Тетяна. – Це неспеціалісти, які, проте, завжди хотіли потрапити на телебачення. Їх можна зрозуміти, оскільки для багатьох телебачення – це рожева мрія. Для них вакансій, на жаль, немає».
СТБ відкрив власний аналог «Інтер-школи». Там випускників телевізійних або журналістських вишів «перековують» у бажані кадри. Перепрофілювання можуть пройти й журналісти-«писарі», які хочуть змінити сферу діяльності на телевізійну. Протягом трьох місяців слухачів курсів безкоштовно навчають режисури, драматургії, написання телепроектів і телепрограм, їм показують, як правильно знімати. «Детектор медіа» запевнили, що найкращі випускники справді працевлаштовуються на каналі.
У ICTV поки що немає власної школи, але там і не практикується добір працівників з курсів СТБ. Утім, керівник прес-служби каналу Станіслав Пільтяй каже, що ніхто не забороняє випускникам шкіл «Інтера» чи СТБ направляти резюме на інші канали. Представники ICTV шукали на «Медіа-кар’єрі» не лише технічних працівників, а й репортерів. Для знайомства з потенційними колегами на ярмарок вакансій приїхали топові обличчя ICTV: Оксана Соколова, Олена Фроляк, Ігор Мірошниченко, Андрій Ковальський. Знімальна група «Фактів» навіть робила сюжет для вечірнього випуску новин.
«Інтер» на виставці замінив телезірок їхніми муляжами: відвідувачів стенду телеканалу зустрічали картонні Савік Шустер, Ганна Гомонай і Руслан Сенічкін. У такий спосіб на «Медіа-кар’єрі» була представлена вся медіагрупа «Інтер». Відвідувачам роздавали анкети для заповнення, аби згодом вони потрапили до бази вакансій холдингу. Хоча найвірогідніше, на що можуть розраховувати кандидати, – участь у масових зйомках телепроектів.
Ясна річ, резюме, направлене в бажану компанію, не означає, що ви вже там працюєте . Реальному працевлаштуванню передує співбесіда з HR-менеджером або потенційним керівником. Але й цьому етапові у великих компаніях передує процес природного добору. Наприклад, фахівці холдингу «Едіпресс Україна» після отримання резюме надсилають кандидатам на посаду три тестові завдання. Журналіст має написати пробну статтю на 3 тисячі знаків у відповідному тематичному форматі, відредагувати невеличкий текст і придумати текстівку до фотографії або кілька варіантів заголовку до матеріалу. За результатами виконаних завдань людей запрошують на особисте інтерв’ю.
«Детектор медіа» окреслює ідеального кандидата на роботу в медіасфері: молода людина (до 40, а часто – до 30 років), з вищою освітою й обов’язковим досвідом роботи за обраною спеціальністю від 1 року, бажано – знавець іноземних мов. Аби підтвердити відповідність кандидата вільній посаді, роботодавці вимагають портфоліо з творчим доробком.