Журналісти можуть позиватися до Управління держохорони, якщо їх не підпускатимуть до VIP-маєтків
Правоохоронці відпустили всіх
затриманих під час зйомок 11 січня 2008 року державних маєтків у Кончі-Заспі, а саме журналістку інтернет-видання «Оглядач» Тетяну Чорновіл, журналістку СТБ Павліну Василенко та оператора Юрія Долгоручка. За словами Тетяни Чорновіл, правоохоронці не мали жодної підстави їх затримувати, оскільки у Кримінальному кодексі є така стаття, як порушення приватної власності, але немає нічого про порушення прав державної власності.
«Жодної статті, за якою нас можна притягти до юридичної відповідальності, просто немає. Державна охорона має право нас затримати і вивести з території, що охороняється. Так, ми порушили державну інструкцію державної охорони. Але з іншого боку, ця інформація повинна бути публічною. Нас і раніше затримували, але без цього ми не зможемо розповісти платникам податків, на що йдуть їхні кошти. Ми зняли першу лінію Конча-Заспи, якраз ту, яка вважається найбільш престижною. Там знаходиться дача Віктора Ющенка, а крім неї ще п’ять дач. Тепер наше завдання з’ясувати, хто ж живе біля Ющенка», – зазначила Тетяна.
На думку Тетяни Чорновіл, немає підстав так ретельно блокувати доступ громадян до району, де мешкає Президент та інші можновладці. «Є показовий приклад – США, які поведені на загрозі тероризму, мають змогу захищати безпеку президента в будинку, який проглядається з усіх країн. Їхній президент працює і живе в Білому домі, який оточений не кількаметровим щільним парканом, а ґратами, – зазначає Тетяна. – І будь-хто, хто проходить у 50 метрах від Білого дому, може побачити, що робить у дворі президент. Кожен американець бачить, на що йдуть його податки. Цей Білий дім показується в новинах по всьому світу, і це певна гордість американців. На що йдуть наші податки, ми не знаємо. Ми знаємо, що Ющенко має дачу в Кончі-Заспі, але ніхто не бачив цього будинку».
Павліна Василенко, журналіст СТБ, розповіла, що наблизилися вони до маєтків з боку затоки, пересуваючись по кризі. «Там були таблички, що прохід заборонено, але, як роз’яснив нам наш юрист, якщо є такі застережні таблички, то на них мають писати, чому не можна проходити. Наприклад, «Прохід заборонено. Звалище хімічних відходів». У відділенні міліції ми разом із фахівцем Управління державної охорони передивилися наше відзняте відео на предмет того, чого ми точно не маємо права показувати. То він спочатку нас запитував: «Навіщо вам стільки відео - аж 5 хвилин, досить буде декількох секунд». Але ми з його думкою не погодилися. Ми знімали сюжет для новин, і, думаю, він скоро вийде в ефір», - каже Павліна.
Але цього тижня глядачі ще не побачать відео про державні дачі, відзняте 11 січня, хоча перший сюжет був в ефірі СТБ 10 січня. «У четвер нас зупинили раніше, ніж ми дійшли до ющенківської оселі, – розповідає журналіст СТБ Осман Пашаєв. – 11 січня я був вихідний і попросив Павліну продовжити зйомки. Це наш спільний проект з Тетяною Чорновіл, із якою ми вже третій рік співпрацюємо. Наприклад, ми встановлювали, з якою швидкістю їздять міністри та депутати. Тепер ми плануємо дознімати абсолютно всі будинки, щоб потім не було звинувачень, що ми підходимо до цього вибірково. Ми відзняли з боку Кончі-Озерної, тепер хочемо зняти від Видубичів до Кончі-Заспи й уточнити всі факти. Треба піти до різних депутатів і з’ясувати, кому ж належать ті маєтки. Біло-голубі більше розповідають про помаранчевих, а помаранчеві - про біло-голубих. Думаю, що цю роботу ми завершимо тижнів за 2-3. Якщо цього тижня й буде сюжет, то про незаконне затримання журналістів і незаконну спробу вилучення відео, це дещо інша тема».
Осман Пашаєв не відкинув можливості судової справи щодо дій Державної служби охорони. «Ми домовилися, що вони виконують свою роботу – охороняють особу, а не влаштовують охорону всієї території Конча-Заспа. Через те, що вони в перший день не зрозуміли, то ми підемо іншим шляхом», – сказав журналіст СТБ.
«Детектор медіа»