У «Хрещатику» обговорили майбутнє муніципальних київських медіа після приватизації
24 грудня 2007 року відбувся круглий стіл на тему «Інформаційне поле Києва: підсумки 2007 року і очікування киян», організований газетами «Хрещатик» та «Українська столиця».
Учасники заходу намагалися дати відповіді на запитання: що дивляться, читають і слухають кияни, яка ніша київських новин в загальноукраїнському інформпросторі, якими повинні бути столичні муніципальні ЗМІ. Повноцінного обговорення зазначених питань і діалогу не відбулося через те, що на цей круглий стіл не прийшли представники Київської міської ради, які є засновниками чи співзасновниками комунальних ЗМІ.
Модератор круглого столу, в.о. головного редактора газети «Хрещатик» Денис Жарких, зазначив, що скандал навколо комунальних ЗМІ, створений штучно, оскільки обидві сторони говорять про одне й те ж. «Одні кажуть, що муніципальні ЗМІ треба приватизувати, а інші кажуть, що ні, їх треба приватизувати», – сказав Денис Жарких. На його думку, найголовніше на сьогодні – це розвиток інформаційного поля Києва, яке відстає від загальнонаціонального рівня років на 10-15. Для загальнонаціональних ЗМІ вже стало законом давати збалансовану інформацію, чого не скажеш про комунальні регіональні та столичні ЗМІ. Денис Жарких, який має досвід роботи у загальнонаціональних ЗМІ, переконаний, що у комунальної преси немає традицій прозорості, зате є традиції зливу компромату.
Заступник головного редактора інформагенції «ІнтерМедіаКонсалтинг» Максим Равреба зазначив, що комунальні ЗМІ або повинні залишатися у власності міста й розповідати про проблеми його мешканців, або бути приватизованими, і тоді розповідати про політику. Він також упевнений, що потрібно прийняти законодавчі норми, які б надавали гарантії керівникам комунальних ЗМІ, себто щоб зміна міської влади не передбачала автоматичну зміну очільників ЗМІ.
Головний редактор телеканалу НТН Ірина Милиневська заперечила, що в столиці немає традицій об’єктивної преси. Вона вважає, що «Вечірній Київ» початку 90-х був саме такою газетою. Щодо того, що треба зробити комунальним ЗМІ, щоб вони стали цікавими, Ірина Милиневська зазначила: насамперед - мати зворотний зв’язок із киянами. Для цього слід більше реагувати на їхні листи, публікувати їх на шпальтах газет, домагатися коментарів від чиновників. «Треба, щоб київська влада показала регіонам приклад відкритості», – сказала головний редактор НТН.
«Вони не хочуть із нами контактувати. Я запрошував усіх депутатів міської ради, їхніх прес-секретарів у гості до газети, але вони нас ігнорують, коментарі також не хочуть давати, звинувачуючи нас в однобокості», – поскаржився Денис Жарких.
Голова НСЖУ Ігор Лубченко вважає, що причиною більшості проблем нинішніх комунальних ЗМІ є те, що вони перестали діяти у правовому полі. «Понад рік тому депутати міськради зняли головних редакторів, призначили виконувачів обов’язків і оголосили про проведення конкурсу. Але досі конкурс на заміщення посад редакторів не був проведений. У муніципальних ЗМІ постійно міняються редактори, які не відчувають відповідальності, оскільки знають про свою тимчасовість», – зазначив Ігор Лубченко. Він обурений зауваженням Дениса Жарких, що «Українська столиця» є додатком до газети «Хрещатик». «Цей тижневик ніколи не був додатком, – зауважив голова НСЖУ. – Газета не повинна проводити PR-кампанію мера. А у нас Київ завішаний білбордами з Черновецьким під логотипом «Української столиці».
Голова правління МГО «Інтерньюз-Україна» Костянтин Квурт упевнений, що кияни найбільше цікавляться матеріалами про близькі їм проблеми, а ніша київських новин у загальнонаціональному інформаційному просторі досить велика. Підсумувавши все сказане на круглому столі, він зауважив: залишається сподіватися, що рівень політичної культури в Києві виросте, а депутати і чиновники зроблять крок назустріч журналістам. «План А: ми будемо впроваджувати громадський контроль, а політики повинні з цим погодитися. Але думаю, це буде не раніше 2010 року. План Б – це теорія малих кроків у напрямку перетворення муніципальних ЗМІ на бренди киян, а не бренди мера», - каже пан Квурт.
На запитання «ТК» про те, як позиціонуватиметься газета «Хрещатик» в разі приватизації, Денис Жарких відповів: «Я сподіваюсь, що «Хрещатик» стане інтелектуальним флагманом «Київського медіа холдингу». Ми хочемо аналізувати все, що відбувається у столиці. Якщо ж інвестор наполягатиме на жовтому або еротичному виданні, я піду з посади головного редактора».
Світлана Остапа, «Детектор медіа»