detector.media
30.11.2007 18:10
Андрій Шевченко: «Дякую всім членам Медіа-профспілки за те, що вони подарували собі привілей бути відважними»
Андрій Шевченко: «Дякую всім членам Медіа-профспілки за те, що вони подарували собі привілей бути відважними»
Народний депутат, а в минулому – телеведучий і журналіст Андрій Шевченко був одним із тих, хто стояв біля витоків Київської незалежної медіа-профспілки, і її першим головою. 30 листопада КНМП відзначає свою п’яту річницю. «ТК» запитала Андрія Віталійовича, чим є для нього профспілка.
 
- Андрію, чи виправдала Київська незалежна медіа-профспілка ваші сподівання?
- Мабуть, частково. Коли восени 2002 року ми замислювали створити медіа-профспілку, нашим головним завданням було зібрати гвардію борців із цензурою та темниками, яка працювала б на професію, а не на владу чи опозицію. Коли ми зібрались на перші збори КНМП, ми побачили, що нас набагато менше, ніж могло би бути. Але ми знали, що це – справжні журналісти, які вистоять до кінця у боротьбі з цензурою. Ми також знали, що, можливо, доведеться захищати цих людей від звільнення з роботи, щоб їх просто не викинули на вулицю чи не змусили замовкнути іншим способом. У цьому сенсі профспілка виконала своє завдання, показавши багатьом українським журналістам, що є армія спротиву.
 
Профспілка здобула міжнародне визнання, що теж від початку було її метою. Вона успішно інтегрувалась у міжнародні структури і стала реальним учасником всесвітнього журналістського життя. Тут треба віддати належне Сергієві Гузю, який багато зробив для цього.
 
- Якими ж є, на вашу думку, головні здобутки КНМП?
- Найбільшим здобутком я назвав би перемогу над цензурою. Першою реальною перемогою були парламентські слухання щодо цензури Україні, проведені з ініціативи профспілки 4 грудня 2002 року. На цих слуханнях виступав я, як перший голова КНМП, і Роман Скрипін, і Євген Глібовицький, і інші люди, які стояли біля витоків профспілки. Тоді, коли ми з парламентської трибуни розповідали про темники і цензуру, багато українських журналістів зрозуміли, що з цим явищем можна боротись і перемагати. Цей процес був логічно завершений журналістською революцією 2004 року за активної участі Єгора Соболєва.
 
Попри всі ці плюси, можу сказати, що КНМП зараз лише стає профспілкою у справжньому значенні цього слова. Дотепер вона була пожежною командою, яка гасила пожежі, клубом за інтересами, піар-агентством. Насправді профспілка – щось значно системніше й серйозніше. Наприклад, цьогорічна ситуація з «Інтером», де профспілка включилась і досягла певних успіхів, виявила і слабкості організації. Потрібно було раніше, протягом 5 років, підняти документи, за якими працюють журналісти на центральних каналах України, проаналізувати колективні угоди, а не тоді, коли грянув грім.
 
Ще одне невиконане завдання: профспілка не стала справжнім ініціатором створення суспільного мовлення. Ба більше, коли ми розпочали певні зміни на державному телебаченні у 2005 році, профспілка виявилась нашим опонентом і гальмувала процес створення суспільного мовлення.
 
Хай там як, профспілка відбулась як організація, вона живе, і я певний, що її найбільші перемоги – попереду.
 
- На вирішенні яких проблем повинна, на вашу думку, зараз зосередитись медіа-профспілка?
- Думаю, профспілці сьогодні необхідно і в Києві, і в регіонах всерйоз зайнятись усіма юридичними питаннями, пов’язаними з роботою журналістів. Це означає аналіз колективних угод – системний, а не «пожежний», - юридичний супровід журналістів у їхніх відносинах із роботодавцем. Є сенс довести до пуття ідею єдиної прес-карти. Це треба робити разом із іншими журналістськими організаціями.
 
Найголовніше: Медіа-профспілка повинна бути не баластом, а носієм змін. Це означає, що вона сама повинна приносити прогресивні ідеї на медіаринок. Серед таких ідей – суспільне мовлення, роздержавлення ЗМІ тощо. Профспілка має стати лідером усіх змін, і тоді вона заслужить реальну повагу журналістів, медіа-менеджменту і суспільства.
 
Насамкінець, усім людям, які в різний час були у Київській незалежній медіа-профспілці, хочу подякувати за те, що вони подарували собі привілей бути відважними і сміливими. Профспілка рухається вперед тільки тоді, коли хтось готовий вкладати в це свій час, гроші, енергію, турботу. Профспілка – це вибір людей із роздутим почуттям відповідальності. Це вибір людей, яким потрібно щось більше, ніж просто тягти свою лямку. Саме такі люди в усі часи приходили до КНМП. І я дякую кожному з тих, із ким мене звела доля в цій організації.
 
Все в наших руках. Тримаймося.
detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY