У політичній агітації в ході кампанії 2007 року переважає антиреклама. Про це свідчать результати дослідження політичної реклами та політичних новин у серпні цього року, проведеного науковими колективами Академії Української Преси та Інституту соціології НАН України за підтримки МФ «Відродження» та Координатора проектів ОБСЄ в Україні.
Більше третини політичних рекламних повідомлень на телебаченні у серпні являли собою антирекламу; за часом частка таких сюжетів становила 64%, тоді як у березні 2006 року – 49%.
За словами однієї з керівників проекту, доктора соціологічних наук Наталії Костенко, велика кількість антиреклами є головною особливістю цьогорічної передвиборчої агітації. Найбільше її на «Інтері» та 5 каналі, де вона займає відповідно 81% та 75% часу від загальної тривалості рекламних агітаційних повідомлень. Найменше на СТБ – 21% та Новому каналі – 24%. У фокусі антиреклами – основні претенденти на членство у новій Верховній Раді.
«Антиреклама – це силовий прийом. Але зараз вона перетворюється на норму та таким чином впливає на політичну культуру, - вважає пані Наталія. – Відбувається процес мутації жанру. Він стає більш викривальним, ніж рекламним».
Як пояснюють спеціалісти, частково ця тенденція пов’язана з тим, що передвиборна кампанія цього разу коротша, ніж зазвичай. Наприклад, у 2006 році кількість антиреклами збільшувалася поступово та досягла максимальних показників тільки в березні.
Якщо казати про стратегії каналів, то експерти відзначають перевагу спеціального рекламного продукту - агітаційних роликів та оголошень, який становить 59% серед всіх рекламних повідомлень. Проте за часткою часу вони поступаються рекламі в політичних програмах – 35% проти сорока чотирьох. Крім того, відчувається значна диференціація каналів за обсягами реклами. Лідером за насиченістю завдяки інформаційному формату є 5 канал. Він займає чверть рекламного потоку за кількістю повідомлень та половину за часом.
Також відчувається диференціація уваги до різних партій. За місяць до виборів найбільша частка повідомлень Партії регіонів була на Новому каналі – 37% та «1+1» – 32%, блоку «НУ-НС» була на Першому каналі – 29% та СТБ – 28%. На каналі «Україна» була присутня виключно реклама Партії регіонів. Частка реклами БЮТ в показниках часу найбільшою була на восьми каналах з десяти.
Крім того, політична реклама стала більш персоніфікованою. 87% повідомлень містять згадку про лідерів партій та блоків.
Якщо казати про новини, тема виборів займає 32% їх ефірного часу. Найбільше уваги політичним подіям в Україні приділяють СТБ та НТН - по 44%, найменшу ICTV – 19%.
Поступово зменшується частка повідомлень з коментарями політиків – від 35% у травні до 26 у серпні. Натомість частіше дають можливість висловитися простим громадянам – 23% у травні та 27% у серпні.
За словами соціолога Сергія Макєєва, у серпні політичні новини стали менш «гарячими». Конфлікти між політичними силами відійшли на задній план та перемістилися у політичну рекламу. Проте головними адресатами сумнівних оцінок стали місцева влада та Президент. Загалом, увага новинних програм повністю зосереджена на лідерах перегонів. Партія регіонів, БЮТ та ЦВК, згадуються у 17% повідомлень. Дещо менша увага до НУНС – 13%.