12 квітня 2007 року відбулася щоквартальна прес-конференція Президента України «Відповідальність. Законність. Вибір народу», яка тривала дві години.
Віктор Ющенко виступив із розлогим вступним словом, почавши з того, що в Україні не відбувається жодної трагедії, ми йдемо демократичним шляхом, на якому виникають різні питання, котрі держава розв’язує.
Президент зазначив, що ситуація стабільна і контрольована, а суспільство демонструє толерантність. Він черговий раз підтвердив, що Указ про розпуск парламенту є чинним та обов’язковим до виконання. Розпуск парламенту, зазначив Віктор Ющенко, – не самоціль, насправді слід повернути політичне життя у правове русло.
Далі Президент зупинився на історії конфлікту. З його слів випливало, що він вичерпав усі переговорні можливості і врешті-решт був змушений видати Указ. Адже неконституційне створення більшості, наполягає Віктор Ющенко, є спотворенням народного волевиявлення і може призвести до узурпації влади.
Крім того, Президент не вважає засідання Верховної Ради легітимними, оскільки в залі присутня лише половина депутатів, а відтак інтереси половини виборців не представлені.
Віктор Ющенко зазначив, що залишається відкритим до діалогу і сподівається на правове вирішення проблеми. Для цього, вважає він, опоненти повинні погодитися на прийняття єдиного пакету взаємних дій (розпочати переговори коаліції з опозицією, аби повернути 200 депутатів до сесійної зали; внести зміни до Закону України про статус депутатів, який стосується імперативних норм; скасувати закон України про Кабмін тощо).
Президент допускає перенесення дати виборів, зважаючи на технічні труднощі їх підготовки. Також він допускає участь третьої сторони (представників інших країн) у переговорах, хоча впевнений, що Україна може сама впоратися зі своїми внутрішніми проблемами.
Щодо правової сторони, Віктор Ющенко зазначив, що погодиться з будь-яким рішення Конституційного суду, але на запитання двох різних журналістів, що він робитиме в разі негативного рішення суду, Президент не дав чіткої відповіді, зазначивши, що зараз не треба на цьому зосереджуватися.
Ющенко підкреслив, що створення конституційної більшості неконституційним шляхом є найбільшою загрозою нашій демократії і порівняв це з ревізією виборів 2004 року. «Сталася маніпуляція мандатами у Верховній Раді, а це – маніпуляція вибором людей. Мій Указ, – сказав Віктор Ющенко, – це реакція на парламентську кризу. Оскільки перехід депутатів із опозиції в коаліцію – це не просто технічна міграція, це політична корупція».
Як приклад, Президент України навів рішення Верховного суду Бразилії, де на початку цього року в парламенті склалася подібна ситуація і судді визнали утворену в такий спосіб парламентську більшість нелегітимною, оскільки вона не відповідає вибору бразильського народу.
Підстав для позачергових президентських виборів Віктор Андрійович не бачить. Він запевнив присутніх, що виконуватиме свої обов’язки, незважаючи на погрози.
Також Президент коротко окреслив економічну ситуацію, запевнивши присутніх, що економічної кризи не буде, і назвавши заяви Миколи Азарова безглуздими.
Відповідаючи на запитання журналістів, він запевнив, що не бере участі у формуванні партійного списку «Нашої України», але зазначив, що цей список має кардинально оновитися.
На запитання щодо можливості запровадження надзвичайного стану Ющенко відповів, що армія – поза політикою і силового варіанту вирішення проблеми не буде.
Щодо заяв депутатів Державної Думи Росії він відповів: «Я відрізняю офіційну реакцію Росії від емоцій окремих депутатів Державної Думи».
Також Віктор Ющенко зазначив, що ЗМІ можуть прислужитися Україні, пояснивши громадськості, що перевибори – не трагедія, а нормальний процес, з якого держава може мати зиск. Як приклад конструктиву, Ющенко назвав готовність усіх гілок влади обговорювати теми, вперто ігноровані ними до того (про імперативний мандат, про закон щодо Кабміну тощо). Позачергові вибори, запевнив Президент, будуть уроком наступним парламентарям, що не можна нехтувати інтересами виборців на користь власним інтересам.
Свою прес-конференцію Президент завершив словами, що хоче передати дітям чесне ім’я батька і залишити їм країну без тих проблем, з якими зіткнувся він сам.
Світлана Остапа, «Детектор медіа»