detector.media
05.10.2006 12:10
В Україні вперше пройшов міжнародний конкурс карикатур

30 вересня – 1 жовтня у Маріуполі пройшов міжнародний конкурс карикатур «Марс 2006». В Україні конкурс такого рівня проводиться вперше. В ньому взяли участь 177 карикатуристів з 42 країн світу.

 

До цього часу конкурси карикатур проводили Асоціація карикатуристів України з незмінною темою «Незалежність» (цього року -  «Незалежність та екологія. Чорнобиль — 20 років після аварії»); Міжнародна фінансова корпорація разом з газетами «Голос України» та «ИнвестГазета», журналом Верховної Ради «Віче» -  «Підприємство в Україні»; також регулярно конкурси карикатур проводить  газета «2000» тощо.

 

Тож раніше нашим карикатуристам доводилось брати участь у міжнародних конкурсах, що проходили в Болгарії, Японії, Молдові, Колумбії тощо. І час від часу здобувати в них перемогу. Цього разу місцем проведення міжнародного конкурсу стало місто Маріуполь. Абревіатура конкурсу «МАРС» означає «Маріуполь сміється». Перший етап конкурсу тривав з червня по жовтень 2006 року. За цей час з різних куточків світу надійшло близько 650 малюнків. Серед них і малюнки  карикатуристів відомих видань, таких як Олег Смаль («Дзеркало тижня» та журнал «Детектор медіа»), Марина Туровська ( журнал «Профиль»), Сергій Савілов та Валентин Дружинін («Комсомольская правда»), Володимир Казаневський ( «Газета по-українськи») тощо.

 

Тема конкурсу -  «Їжа – це життя». За словами Олега Толстенка, голови оргкомітету конкурсу, таким чином була відтворена картина ставлення народів світу до їжі.

Робота, що отримала першу премію  1_karykatura.jpg(78086 bytes).

Перемогу в конкурсі здобув російський карикатурист Сергій Савілов Другу премію отримав художник з Чехії Братіслав Ковалик, а третю Галім Баранбаєв (Казахстан). Українські художники отримали спеціальні призи від організаторів.

 

У конкурсі брали участь як аматори, так і професіональні карикатуристи. Були представлені найрізноманітніші малюнки -  від простих алюзій на тему їжі  до цікавих, креативних,  складних композицій. Широким був і спектр сюжетів - від середньовічних алегорій, анекдотичних ситуацій до підняття гострих соціальних проблем. Подеколи в сюжетах малюнків зустрічались і песимістичні настрої. Однак, переможець конкурсу Сергій Савілов радить усе сприймати з гумором, адже сміятися можна над будь-яким явищем життя.

 

Голова журі конкурсу, керівник Асоціації карикатуристів Костянтин Казанчев в коментарях «ТК» розказав про основні тенденції карикатурного мистецтва:

 

«Кожен новий конкурс дає щось нове. Щоб виграти, зараз потрібно не лише представити гарну ідею, необхідно втілити її в хороший малюнок. Цю тенденцію демонструють і світові конкурси, це показав й наш конкурс. Лише з однією ідеєю і поганим малюнком вже не виграєш. Карикатура як жанр вже стала самодостатньою. Карикатура навіть виокремилась як особливий вид мистецтва, який має  світові імена і світових художників. Якщо в 60-роках це були якісь чорно-білі малюнки: то зараз – це і кольорові малюнки і філософські.  Основна тенденція –  карикатура стає більш глибокою».

 

«Чому виграв Савілов? Тому що це не просто карикатурка, це не просто смішний малюнок: там є перший, є другий план, і по цій роботі можна представити якусь історію, підсвідомо її уявити. Ось тому вона і виграла. Є багато простих робіт -  це, наприклад, батон з курячими ніжками, а тут більш глибока карикатура. Щось набагато більше, ніж просто ковбаса», - розказує Казанчев. За його словами, здебільшого на конкурсі представляють карикатури високого рівня, як зарубіжних, так і українських художників: «Друге місце. Дуже цікава незвичайна, таких робіт дуже мало. Карикатура – це винахід. Тому серед карикатуристів, більшість не професійні художники, а колишні архітектори, інженери. Наші карикатуристи дуже креатині. І на світових конкурсах вони часто займають призові місця. На вигадку у нас ще є порох».

 

Тож, маріупольці збираються й надалі продовжувати  традицію проведення таких конкурсів. Організатори зазначають, що наступна тема буде так само далекою від політики – «Спорт у нашому житті».

Наталія Данькова, «Детектор медіа»

detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY