Монголія вже місяць не має змоги дивитися колись популярний місцевий телеканал “Ігл ТБ” (Eagle TV), який заснували американці
Монголія вже місяць не має змоги дивитися колись популярний місцевий телеканал “Ігл ТБ” (Eagle TV), який заснували американці. У середині квітня вони вирішили його закрити, а вночі 21 квітня вивезли з телецентру на трейлері усе своє передавальне обладнання.
“Коли я сказав персоналу, що опівночі ми вимкнемо ефір і більше не будемо працювати, усі були в шоці”, - зізнався агенству “Асошейтед прес” Том Террі, колишній генеральний директор станції. Причиною радикального кроку послужив конфлікт у американо-монгольському СП “Ігл ТБ” через неможливість монгольских партнерів сплачувати свою частку витрат. Ті пояснюють відмову платити тим, що американці повністю узурпували мовлення.
Ідея створити “Ігл ТБ” народилася у 92 році, коли група християн з Південної Дакоти домовилася з першим демократичним урядом Монголії. Із закінченням ери комунізму настала пора релігійної свободи і численні групи християн роз’їхалися з Америки по пост-комуністичних країнах для пропагування вчення Христа. Нові монгольські лідери прагнули запровадити на своєму телебаченні “західний стиль”, бо країна мала лише державну телекомпанію з парою каналів, яка перебувала під контролем комуністичної Монгольської народної революційної партії.
Нова станція вийшла в ефір у 95 році й пропрацювала 8 років. В буддистській Монголії, що недавно позбулася комуністичних рис, вона миттєво набула незвичної слави і популярності. Там крутили матчі Національної баскетбольної ліги, репортажі про війну в Іраку, евангелістські і біблійні мультфільми, рок-музику та розповіді про монголів, навернених у нову віру. "Станція була заснована для двох цілей – пропагувати вчення Христа, а також цінності свободи й демократії”, - заявив генпродюсер. А за данними Стива Посі, президента американської групи, що була співвласником “Ігл ТБ”, за останні три роки зацікавленість монголів у християнстві дуже зросла й близько 10 тисяч людей звернулися до станції із відповідними запитами. З цієї кількості християнство прийняли 2,5 тисячі людей.
Станція мала свою службу новин, яка стала справжнім рупором правди на фоні офіційних ЗМІ, які зберігали стандарти партійної пропаганди. Журналісти інформували оперативно й докладно, тоді як інші подавали сухі, короткі зведення. У 2000 році служба новин каналу зняла і показала 6-серійний фільм-розслідування під назвою “Обман століття”, в якому йшлося про корупцію на мідних копальнях – найважливішому державному бізнесі Монголії. Головний удар критики був спрямований на колишню правлячу партію. Реакція не забарилася: головного редактора станції побили невідомі, а з помешкання одного з журналістів злодії викрали документи, на яких базувався той фільм. Коли США атакували Ірак, станція транслювала репортажі Сі-Ен-Ен у синхронному перекладі з коментарями місцевих політиків та експертів. Генпродюсер Том Террі заявив, що випуски про війну в Іраку дивилися 95% монгольської аудиторії, бо більше ніхто це не показував.
Том Террі та його компаньони тепер планують відкрити у Монголії повністю американську станцію і вивчають можливість отримання в уряду Монголії ліцензії на мовлення. Враховуючи, що переважна більшість з 2,4 мільйона монголів живуть у бідності, про якийсь телевізійний бізнес поки що годі й говорити. Та американці готові повністю оплачувати витрати нового телеканалу в обмін на дозвіл показувати християнські телепрограми.