У Донецьку, за побажаннями вітчизняних та закордонних літературознавців, з'явився проект краєзнавчого маршруту місцями пам'яті Василя Стуса, повідоиляє 5 канал. Утім, коли саме розпочнуться мандрівки, важко навіть спрогнозувати - влада не дає на проект гроші, наразі мовчать і потенційні спонсори.
Життя Василя Стуса у Донецьку розпочалось у цьому маленькому бараку. Потім на околиці Донецька, тодішнього Сталіно, батько побудував хатинку, яка сьогодні добудовується руками його нащадків. У цій кімнаті Василя Стуса пам»ятає все, від люстри до дверної ручки. Племінниця літератора Тетяна вважає Василя за рідного батька. Всі найцінніші матеріали про дядька збирає та має лише вона. Її чоловік ніколи не мав відношення до літератури та мистецтва. Але коли почав перебудовувати хату, наполіг, щоб стара , стусівська частина збереглася. Він зрозумів, що потрапив у будинок великої людини.
Павло Чередниченко:
- Я считаю, что обязательно он должен быть оценен. Но опять же не наша это должна быть головная боль, а если он достоин того, то пусть это соответственно оценят правительство, власти.
Сама ж племінниця каже, що їхній будинок, залишився одним з небагатьох місць у Донецьку, де пам»ять поета шанують. Свого часу Донецький краєзнавчий музей повернув родині Стуса всі документи, що були у невеличкій експозиції. Вона й була єдиною офіційною. Тетяна каже, що родина робить усе можливе. Але влада поводиться немов випадкові сусіди з вулиці.
Тетяна Стус-Чередниченко, племінниця Василя Стуса:
- Я выросла на этой улице, мы как были националистами, нацистами, как нас с детства называли. Так , мне кажется, это осталось и до сих пор.
Для створення літературно-краєзнавчого маршруту багато зусиль докладає відома у Донецьку громадська діячка Марія Олійник. Адже у області є багато стусівських місць – будинки , де народився і жив літератор, школа у Горлівці, де працював, гімназія імені Стуса на околиці Донецька та філологічний факультет Національного Університету, де він навчався. Тут навіть є єдина офіційна меморіальна дошка на його пам»ять. Але все це зроблено без допомоги владних структур.
Марія Олійник, Всеукраїнське товариство "Просвіта":
- Весь світ цікавиться життям і творчістю Стуса, а на превеликий жаль, Донеччина цих місць не знає, за винятком тих шкіл, які мають відношення до Стуса, діти навіть не чули про таке ім'я.
У школі, в якій навчався Василь Стус, залишилося зараз усього 26 учнів. Батьки не бажають віддавати дітей до школи, дістатися до якої є проблемою. Не через віддаленість, а через стан доріг. Марія Олійник включила до свого маршруту і цю школу. Але ремонтувати її нікому. Всього у кількох сотнях метрів від цієї школи є інша. Вона теж стара, але добре відремонтована, тут є комп»ютери, інше сучасне обладнання. Навчається багато дітей. Свого часу в ній навчався теж дуже відомий донеччанин - Ринат Ахметов.