detector.media
Світлана Остапа
«Детектор медіа»
27.05.2025 16:50
Артем Левада: Публікація OSINT-розслідувань воєнних злочинів — це сигнал Росії, що ми вас усіх знайдемо
Артем Левада: Публікація OSINT-розслідувань воєнних злочинів — це сигнал Росії, що ми вас усіх знайдемо
В Укрінформі відбулася презентація Стратегії з OSINT-розслідування воєнних злочинів, питань незаконно переміщених осіб та дітей, а також військовополонених.

Зробити окупанта, який вчиняв злочини, відомим — це одне, набагато важливіше допомогти розкрити злочини всієї системи. Про це сказав Артем Левада з громадської організації «OSINT Flow» під час пресконференції 27 травня 2025 року в Укрінформі щодо громадсько-державного співробітництва та перспектив упровадження механізмів взаємодії та обміну даними.

«Ця людина може бути гвинтиком, який можна замінити. Це початковий рівень. Більш важливо припинити весь процес. А чого ми все ж публікуємо певну інформацію? Бо це сигнал і нашим Силам оборони про те, що ми можемо робити, і РФ про те, що ми вас усіх знайдемо», — сказав Артем Левада.

Громадські організації OSINT-досліджень воєнних злочинів готові активно співпрацювати з журналістами та медіа. Про це зазначив координатор проєктів ГО «Аналітичний центр інформаційного реагування» Олександр Олешко. «Не всі наші матеріали ми можемо публікувати. Ми їх можемо передавати конкретним структурам, які далі з ними працюють. Але є інформація, розсекречення якої не нашкодить безпеці, вона може допомогти журналістам. І ми готові їм надавати таку інформацію. Ми це вже робили, деякі свої дослідження ми віддавали на Мілітарний, мали співпрацю з виданням Texty.org.ua. Ми відкриті до співпраці з журналістами і медіа. Питання в тому, наскільки ми можемо бути корисними у розкритті певних аспектів для журналістів-розслідувачів, для таких видань, як “Детектор медіа”, “Українська правда” чи “Тексти”. Це питання двосторонньої співпраці», — сказав Олександр.

Артем Левада додав, що важливо, хто як розуміє розслідування. «Дуже часто інформація, яку збирає OSINT-фахівець, не є досконалою і готовою для публікації. І це питання про профільну підготовку людини. Людина може класно збирати інфу, але погано писати. Або навпаки, хтось класно пише тексти, але погано структурує і аналізує. Щодо співпраці, то ми відстежуємо, яку інформацію беруть журналісти з наших сторінок у соцмережах і нашого сайту. А іноді ми використовуємо інформацію, зібрану журналістами», — сказав він.

Учасники пресконференції розповіли про співпрацю з Офісом генпрокурора та плани створити найближчим часом професійну асоціацію OSINT-фахівців.

Начальник відділу агресії департаменту війни Офісу генерального прокурора Андрій Олійник повідомив, що наразі зафіксовано 150 тисяч воєнних злочинів Росії, тому прокуратура дуже зацікавлена у співпраці з OSINT-фахівцями задля того, щоб окупанти понесли відповідальність.

Організатори заходу — ГО «АЦІР» спільно з Офісом Генерального прокурора України та Службою безпеки України.

Фото Світлани Остапи

detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY