У внутрішній політиці 22 травня і телемарафон, і Перший канал Суспільного повністю провалили тему атаки Мінкульту на керівників двох заповідників — «Києво-Печерська лавра» і «Софія Київська». Про це йдеться в моніторингу «Детектора медіа» за 19, 20 і 22 травня.
«У внутрішній політиці 22 травня сталося дві надважливі події в культурній сфері: Мінкульт з порушеннями звільнив керівника Національного заповідника "Києво-Печерська лавра" Максима Остапенка, того ж дня співробітники іншого заповідника "Софія Київська" звернулися з відкритим листом до президента Зеленського з проханням захистити інституцію від тиску з боку Мінкульту», — повідомляється в моніторингу.
Зазначається, що в телемарафоні про звільнення Остапенка згадали дуже побіжно і вкрай незбалансовано — подали винятково позицію міністра культури Миколи Точицького.
«Перший канал Суспільного цього дня про звільнення Остапенка взагалі не згадував, звернувся до теми лише наступного дня (тобто вкрай неоперативно). А от про відкритого листа колективу "Софії Київської" 22 травня не згадували ні в телемарафоні, ні в ефірі Першого каналу Суспільного», — йдеться у повідомленні.
Окрім того, 22 травня Мінкульт звільнив керівника заповідника «Києво-Печерська лавра».
У ранковому ефірі каналу «Ми — Україна» про подію не згадували. У денному ефірі каналу «Інтер» згадали про неї дуже побіжно в повідомленні про повернення Успенського собору в Каневі Православній церкві України. Навели цитату з допису міністра культури Миколи Точицького у фейсбуці: «…тим паче, що діяльність московських релігійних організацій заборонена законом. Міністр Точицький також пояснив, що звільнення гендиректора Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» є відповіддю на слабку позицію цього закону». Про позицію звільненого керівника Максима Остапенка не згадували.
«На Суспільному в цей день про подію взагалі не згадували. Вкрай неоперативно звернулися до цієї теми лише наступного дня, щоправда, запрошували до гостьової студії Остапенка», — уточнюється в моніторингу «ДМ».
Детальніше про висвітлення основних тем тижня в телемарафоні «Єдині новини» й ефірі Першого каналу Суспільного 19, 20 і 22 травня 2025 року, прояви політичного піару, російські наративи, токсичних медійних персонажів та порушення основних стандартів інформаційної журналістики читайте в моніторингу «Детектора медіа» за посиланням.
Нагадаємо, 22 травня стало відомо про звільнення генерального директора Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» Максима Остапенка. За даними МКСК, його звільнили через «неналежне виконання умов контракту та виявлені порушення у діяльності заповідника» на підставі доповідної записки директора Департаменту захисту та збереження культурної спадщини МКСК Володимира Шорнікова.
Водночас міністр Микола Точицький заявив, що звільнення Остапенка є «відповіддю на його слабку позицію» у виконанні закону про заборону діяльності в Україні релігійних організацій, пов’язаних із Росією, і результат року його роботи «не є адекватним викликам національної безпеки, з якими стикається українське суспільство».
Сам Остапенко сказав, що йому не надали жодних пояснень та попереджень перед звільненням, а також офіційних зауважень щодо його роботи. Водночас, за його словами, протягом останніх тижнів ширились чутки про «залаштункову боротьбу за контроль над Лаврою».
За словами Остапенка, ввечері 21 травня йому зателефонував Шорніков та попросив про термінову зустріч. Представники Департаменту приїхали до Остапенка близько 20:30 та показали наказ про звільнення.
Того ж дня, 22 травня, працівники національного заповідника «Софія Київська» оприлюднили звернення до Президента України, в якому заявили про тиск з боку МКСК та закликали забезпечити збереження пам’яток музейного комплексу, а також продовжити контракт з гендиректоркою заповідника Нелею Куковальською, яку відсторонили від виконання обов'язків під час останньої перевірки, ініційованої міністерством.
Фото: КМДА