За три роки та три місяці з початку повномасштабного вторгнення Росія скоїла 836 злочини проти журналістів та медіа в Україні. Такими є дані Моніторингу російських злочинів проти журналістів та медіа, що проводить Інститут масової інформації (ІМІ) з першого дня вторгнення РФ в Україну.
За квітень – травень ІМІ зафіксував три злочини проти медіа та журналістів, які скоїла Росія. Це випадки кібератак.
За цей період загинули четверо медійників:
Володимир Коцур – військовий, спортивний журналіст. Про його загибель стало відомо 29 квітня 2025 року. До лав ЗСУ долучився після повномасштабного вторгнення Росії. Працював у виданнях «Спорт-Експрес в Україні», «Український футбол» та «Команда».
В’ячеслав Кобржицький – військовий, автоспортивний коментатор Setanta, про загибель стало відомо 1 травня 2025 року, загинув на Донеччині.
Василь Довбуш – військовий, колишній медійник ТРК «Люкс» та 24 каналу. Загинув 6 травня 2025 року під час виконання бойового завдання у Сумській області біля села Могриця.
Богдан Лисенко – загинув у боях на запорізькому напрямку 13 квітня 2025 року. Його журналістська діяльність охоплювала десятки публікацій у всеукраїнських та регіональних медіа – «Факти», «КП в Україні», «Субота», «Ехо».
Загалом з початку повномасштабного вторгнення Росія вбила в Україні вже 106 медійників, з них 12 - під час виконання журналістської професійної діяльності.
За квітень-травень 2025 року ІМІ зафіксував три випадки кібератак на журналістів та медіа. Так, «Українська правда» 9 травня повідомила, що зловмисники, скориставшись поштовим сервісом для розсилки листів Клубу УП, розіслали від її імені повідомлення з російським спамом.
Напередодні Дня памʼяті жертв геноциду кримськотатарського народу зазнав зламу сайт Кримськотатарського ресурсного центру. В організації зазначили, що на сайті публікували матеріали, що розповідають правду про злочини, вчинені РФ проти кримськотатарського народу, та інформували світ про нинішні репресії в окупованому Криму.
Фішингового листа зі шкідливим файлом, який збирає дані про систему, отримала представниця ІМІ Валентина Троян.
Детальніше з повним моніторингом можна ознайомитися за посиланням.
Нагадаємо, за три роки та два місяці з початку повномасштабного вторгнення Росія скоїла 833 злочини проти журналістів та медіа в Україні. За березень — квітень 2025 року ІМІ зафіксував чотири злочини проти медіа та журналістів, які вчинила РФ. Це були випадки пошкоджень редакцій медіа та кібератак.
Фото: ІМІ