Федеральний суд США тимчасово зупинив дію нещодавнього наказу адміністрації Дональда Трампа, що скасовував право Гарвардського університету приймати іноземних студентів на 2025–2026 навчальний рік. Про це повідомляє кореспондентка Суспільного з Вашингтона.
Слухання про можливе продовження заборони призначене на 29 травня.
Це вже другий позов, який Гарвард подає проти адміністрації Трампа. Цього разу відповідачами стали Департамент внутрішньої безпеки США (DHS), Департамент юстиції та Державний департамент. Університет звинувачує уряд у спробі політичного тиску та втручання в академічну незалежність.
У суді навчальний заклад оскаржив наказ адміністрації президента США припинити сертифікацію Гарвардської програми для міжнародних студентів та візитерів за обміном. Йшлося про 7000 іноземних студентів Гарварду на наступний навчальний рік. За даними Суспільного, серед них є два десятки українських студентів.
Президент Гарвардського університету Алан Гарбер у своєму зверненні до громади навчального закладу назвав таке рішення адміністрації Трампа «продовженням серії урядових дій, спрямованих на помсту Гарварду за нашу незгоду відмовитися від нашої академічної незалежності», зокрема йдеться про «контроль» над навчальною програмою, викладацьким та студентським складом.
Суспільне повідомляє, що запропонований Департаментом внутрішньої безпеки варіант переведення до іншого вишу у США – не підходить для студентів українського походження, які можуть собі дозволити навчання у США лише за умов повного фінансового забезпечення університетом.
Ситуацією навколо Гарварду також переймаються випускники, які мають право протягом декількох років працювати у США на студентській візі. Згідно із позовом, таких віз наразі щонайменше дві тисячі. Суспільному стало відомо про випадки, коли американські компанії вранці 23 травня відсторонили випускників Гарварду від роботи.
На знак своєї незгоди із рішенням адміністрації Трампа Гарвард подав позов до суду, у якому накази очільниці Департаменту внутрішньої безпеки Крісті Ноем оцінені як «незаконні», «без раціонального пояснення» та з «порушенням державного регулювання».
Напередодні Ноем звинуватила навчальний заклад у «розпалюванні насильства, антисемітизму та координації з Комуністичною партією Китаю». У листі до університету посадовиця дала Гарварду «можливість» відновити свою сертифікацію, передавши протягом 72 годин низку записів про іноземних студентів, включаючи будь-яке відео чи аудіо їхньої протестної діяльності за останні п’ять років.
У 2024-2025 навчальному році в Гарвардському університеті навчалося 6793 іноземних студенти, тобто третина від загальної кількості. Оплата навчання та інші студентські збори, – важливе джерело доходу для університету. Минулого року Гарвард заробив на витратах студентів 1,4 мільярда доларів, тобто 21% від загального операційного доходу.
«Без іноземних студентів Гарвард — це не Гарвард», — йдеться у позові університету.
Нагадаємо, 14 квітня Федеральний уряд США заморозив гранти Гарвардському університету на 2,2 мільярда доларів та контракти на суму 60 мільйонів доларів. У міносвіти США зазначили, що раніше університет відмовився підкоритися вимогам адміністрації президента Дональда Трампа щодо активізму на території кампусу.
Пізніше адміністрація Трампа закликала Гарвардський університет просити вибачення за антисемітизм та поставила під сумнів мету федерального фінансування. Також університет закликали скасувати програми різноманітності, рівності та інклюзії (DEI).
22 квітня Гарвардський університет подав позов проти адміністрації Трампа до федерального суду, звинувативши Білий дім у «свавільній та неконституційній кампанії», мета якої — «покарати Гарвард за захист своїх конституційних прав».
13 травня Гарвард розширив свій судовий позов, оскаржуючи дії адміністрації Трампа щодо скорочення мільярдів доларів федерального фінансування асоціації Ліги плюща. Це сталося після того, як чиновники припинили надання університету додаткових грантів на суму 450 мільйонів доларів.
Фото: thecrimson.com