detector.media
Діана Горон
23.05.2025 20:16
«Ми маємо розказувати правду про тих, хто мотивує і надихає»: відбулася панельна дискусія «Герої ХХІ століття. Хто вони»
«Ми маємо розказувати правду про тих, хто мотивує і надихає»: відбулася панельна дискусія «Герої ХХІ століття. Хто вони»
Під час заходу учасники дискусії обговорили комунікацію українських героїв в інфопросторі.

Сьогодні, 23 травня, в Укрінформі відбулася панельна дискусія «Герої ХХІ століття. Хто вони» до Дня Героїв України. Під час дискусії її учасники, зокрема, обговорили тему комунікації образу сучасного українського героя в інформаційному просторі. 

Учасниками панельної дискусії стали кінорежисер та актор Ахтем Сеітаблаєв, генерал-майор Збройних сил України Ігор Гордійчук, історик, гендиректор Національного музею історії України у Другій світовій війні Юрій Савчук, письменник і військовослужбовець Анатолій Дністровий  та шефредакторка «Детектора медіа» Наталія Лигачова.

Модерувала захід представниця ГУР МО України, авторка проєкту «Видатні розвідники» Ольга Мосьондз.

Говорячи про комунікацію образу героя у фільмах, кінорежисер та актор Ахтем Сеітаблаєв сказав, що розповідь має насамперед бути побудована з урахуванням питань безпеки.  

«З того фундаментального, що я для себе відокремлюю, розповідь має бути максимально з урахуванням питань безпеки першочергово для прообразів, на тлі історії яких ти розповідаєш свою художню історію. Це питання безпеки. І ще одне з головних питань — це питання чесності в цій розповіді. Тобто гармонізація творчого задуму з тим, що може відгукнутися цільовій аудиторії», — сказав Сеітаблаєв.

Кінорежисер також висловився про потребу вже зараз знімати фільми про сучасну російсько-українську війну.

«Стрічкою “Кіборги” ми довели складну, але таку, що має право на життя, тезу про те, що знімати кіно про сучасну війну можна. Напевно, й потрібно. І питання не в тому, чи зарано, а в тому, щоб не стало запізно… Ми маємо розказувати правду про тих, хто мотивує і надихає», — додав Сеітаблаєв.

Під час дискусії письменник і військовослужбовець Анатолій Дністровий розповів про розквіт воєнної літератури, який відбувається в Україні з 2014 року. За його словами, почала з’являтися так звана комбатантська література, коли художні тексти пишуть не професійні автори, а ще набули популярності воєнні репортажі.

Дністровий вважає, що наразі завдання текстової культури — показувати й опрацьовувати героїзм цілої нації та окремих героїв війни.

«Потрібно на державному рівні популяризувати героїв війни, говорити про їхній життєвий шлях. Має бути біографістика як супровід життя людей-героїв. Ми розуміємо, що герой — це звичайна людина. Він жив у пересічних умовах, у школі, можливо, був роздовбаєм, а виходить з нього мужній чоловік, який робить гідний вчинок і веде за собою інших. Такі приклади треба максимально показувати і тиражувати через різні інструменти — біографії, художні тексти, документалістику, ігрове кіно», — розповів письменник.

Анатолій Дністровий серед іншого згадав про жанр коміксів як «потужну культуру», яка зараз активно розвивається та дозволяє розповідати про героїв у лаконічній формі. 

Наталія Лигачова погодилися з Анатолієм Дністровим, що медіа не готували людей до війни до 2014 року. Після захоплення Росією Криму в кіно першою спробою показати героїв був серіал «Гвардія». В 2017 році вийшли «Кіборги», а потім знову була пауза, бо Держкіно ще продовжувало давати кошти на фільми воєнної тематики, а от на серіали вже майже ні. Майже втратили інтерес до теми і телеканали: мовляв, глядачі втомилися від війни. Вже після 24 лютого 2022 року знову повернулися до теми. Була навіть спроба створити військову комедію «Наші котики», теж із ухилом у героїку. Було кілька мінісеріалів, але станом на зараз єдиний багатосерійний фільм про українських військових — це «Прикордонники» (21 серія). І знову вже починають телевізійний контент переводити у бік комедій, мотивуючи це тією ж таки втомою глядача від війни. Хоча військово-пригодницькі переможні історії зараз можуть бути дуже затребувані, в тому числі, як популяризація ЗСУ.

Також шефредакторка «Детектора медіа» відзначила роботу українських воєнних кореспондентів, які у своїх матеріалах висвітлюють справжні людські історії. 

У цьому контексті пані Наталія згадала про Юлію Кирієнко, Наталю Нагорну, Руслана Ярмолюка, Олександра Моторного, Владислава Круглова, Руслана Кухарчука, Тетяну Демух і Тараса Ібрагімова.

«Журналістам треба розуміти, що такі історії мотивують. Так само треба розуміти нашій державі та її структурам, що пригодницькі стрічки, героїчно-пригодницькі стрічки на військову тематику — це речі, які будуть мотивувати людей іти у військо і заміняти тих, хто вже відвоював і має демобілізуватися. І це дуже важливий медійний складник», — розповіла Наталія Лигачова.

Читайте також:

Фото: Укрінформ

detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY