Проєвропейський і проукраїнський мер Бухареста Нікушор Дан здобув перемогу на президентських виборах у Румунії. За даними виборчої комісії, він отримав 53,6% голосів виборців, тоді як ультраправий кандидат Джордже Сіміон — 46,4%. Про це пише Румунська служба «Радіо Свобода».
Як пише видання, явка виборців була історичною — 64,72%. Це свідчить про те, що свої голоси віддали 11 641 866 людей, враховуючи, що 17 988 218 румунів зареєстровані у постійних списках.
«Це — ваша перемога. Це — перемога тисяч і тисяч людей, які проводили кампанію цими днями, які вірили, що Румунія може змінитися у правильному напрямку», — сказав Нікушор Дан своїм прихильникам.
Також новообраний президент згадав про прихильників Джорджа Сіміона. «Наша повна повага тим, хто мав інший варіант сьогодні, і тим, хто мав інший варіант у першому турі», — сказав він. Він також наголосив, що «ми повинні будувати Румунію разом, незалежно від політичних варіантів».
«Хотів би привітати свого опонента, Нікушора Дана. Він виграв вибори. Це була воля румунського народу», — прокоментував результати виборів Джордже Сіміон.
Президент України Володимир Зеленський на своїй сторінці в іксі привітав Нікушора Дана з перемогою на виборах.
«Вітаю Нікушора Дана з історичною перемогою на президентських виборах у Румунії. Для України — як сусіда й друга — важливо мати надійного партнера в особі Румунії. І ми впевнені, що саме так і буде. Працюючи разом, ми можемо зміцнити і наші країни, і нашу Європу», — написав Зеленський.
Він зазначив, що українці завжди з великою повагою ставитимуться до Румунії та її народу, особливо зважаючи на підтримку, яку отримали в найважчий період нашої історії.
«Дорогі румуни, ви завжди можете розраховувати на Україну як на доброго сусіда й партнера. Ми здатні подолати будь-які виклики, якщо будемо єдиними та сильними. Розраховую на подальший розвиток стратегічного партнерства між нашими дружніми державами задля їхньої стабільності, безпеки й добробуту», — додав президент.
Нагадаємо, ці вибори пройшли після місяців політичної нестабільності, що виникла після анулювання попередніх виборів.
24 листопада 2024 року в першому турі перше місце посів безпартійний, ультраправий, проросійський кандидат Келін Джорджеску, який виступав за вихід Румунії з Євросоюзу та НАТО і прихильно відгукувався про Росію. На останніх соцопитуваннях він набирав лише 4–7%, проте на виборах отримав понад 22% голосів. Свою передвиборчу кампанію він проводив переважно в тіктоку, де його ролики набрали популярності.
Румунський національний медіарегулятор подав офіційну скаргу до Брюсселя, закликавши розслідувати дії тіктоку через імовірне втручання мережі у вибори. Там також закликали призупинити роботу соцмережі в країні перед другим туром виборів.
На початку грудня 2024 року президент Румунії Клаус Йоганніс оприлюднив документи розвідки, які свідчать про втручання у вибори на підтримку проросійського кандидата за допомогою тіктоку і низки кібератак, зокрема російських. 6 грудня Конституційний суд Румунії одноголосно скасував результати першого туру.
9 березня 2025 року ЦВК Румунії вирішила не допускати кандидатуру проросійського Келіна Джорджеску на президентські вибори. 10 членів комісії з 14 визнали його кандидатуру недійсною, попри попереднє рішення Конституційного суду Румунії дозволити політикові знову балотуватися у президенти.
24 квітня тікток оголосив про нові заходи, спрямовані на захист платформи під час президентських виборів у Румунії. Серед головного — створення Виборчого центру і запуск кампанії з медіаграмотності.
17 травня, у переддень виборів, кандидат у президенти Сіміон закрив свій обліковий запис у тіктоці з 1,5 млн підписників, пояснивши це дотриманням «дня тиші» перед голосуванням.
Фото: George Calin / Inquam Photos