Видання The New York Times розповіло історію Віталія Дрібниці — 59-річного вчителя історії з Білої Церкви, який вже три роки веде інформаційну боротьбу з російською пропагандою онлайн. Про це йдеться у статті на сайті NYT.
Майже щодня Віталій Дрібниця по кілька годин розмовляє з росіянами на платформі Chatroulette. Використовуючи факти й гострі запитання, він розвінчує поширені міфи російської пропаганди: що Україна як нація була створена Радянським Союзом, що її лідери є неонацистами або що її мова є лише діалектом російської мови.
Відеозаписи цих розмов Дрібниця викладає на своєму YouTube-каналі «Vox Veritatis» (з латинської — «Голос правди»), який налічує майже півмільйона підписників. Українці дивляться їх, щоб краще розуміти свою історію й аргументовано захищати суверенітет країни, йдеться в матеріалі.
«Люди зазвичай не знають власної історії. Це нормально. Але в цій війні, в Росії, це не просто незнання – це використання історії як зброї. Я просто намагаюся все виправити», — сказав Дрібниця в інтерв’ю The New York Times.
У 2021 році Віталій Дрібниця перестав викладати історію і вийшов на пенсію через проблеми зі здоров’ям. Того ж року лідер РФ Володимир Путін опублікував есе, в якому заперечував існування української нації. Занепокоєний кремлівською пропагандою, історик розпочав проєкт онлайн-діалогів з росіянами, який переріс у кампанію з викриття російських наративів після вторгнення у 2022 році.
Із середини 2021 року Дрібниця провів понад 1500 онлайн-розмов із росіянами. За його словами, більшість з них повторює кремлівські наративи або відкидає аргументи історика. А до справжньої дискусії готові лише одиниці.
З часом Віталій Дрібниця зрозумів, що його справжня аудиторія — це не росіяни, а мільйони українців, які здобули освіту за радянських часів і тепер хочуть оновити свої знання, які десятиліттями формувалися під впливом російських наративів.
Нагадаємо, нещодавно у The New York Times вийшла стаття, яку написав Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга разом з шістьма європейськими колегами до 80-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.
Фото: NYT