Цьогорічна тема — збереження української культурної спадщини на тимчасово окупованих територіях.
У фокусі — дослідження, відтворення та популяризація строїв і вишивки з Луганщини, Донеччини, Криму, Харківщини, Херсонщини, Запоріжжя — регіонів, які Росія прагне не лише контролювати, а й стерти з культурної мапи України.
Основні події:
13–20 травня | Виставковий проєкт «Окупована спадщина»
На другому поверсі Сенсу відкрита для всіх виставка реконструйованих чоловічих і жіночих строїв із шести тимчасово окупованих регіонів України.
Цей візуальний проєкт — спроба зібрати, дослідити й показати одяг як код регіональної пам’яті. Речі, які знищуються, вивозяться або зникають разом із носіями культури, набувають нового життя через документування і відтворення.
15 травня, 18:30 | Презентація книги «Вишиті сорочки Луганщини»
Видання створене на основі колекції Національного музею народної архітектури та побуту України. Вперше оцифровано понад 100 автентичних сорочок із семи районів Луганщини.
Це не лише книжка про одяг — це фіксація культури, яка перебуває під загрозою знищення. Участь у презентації візьмуть автори й упорядники видання.
Контекст: Всесвітній день вишиванки 2025
Цьогоріч темою дня стало збереження української культурної спадщини на тимчасово окупованих територіях.
За час повномасштабного вторгнення Росія знищила понад 2000 об’єктів культурної спадщини, викрала близько 2 мільйонів музейних предметів.
У відповідь — дослідники збирають, документують, досліджують й поширюють те, що Росія прагне стерти. Проєкт реалізовано ГО «Всесвітній День Вишиванки» та Центром культури та етнографії КНУ ім. Т.Г. Шевченка за підтримки міжнародного фонду ALIPH.
Сенс долучається до цієї роботи не лише як книгарня, а як простір, у якому культура не просто транслюється, а й проживається.
Сенс – книжковий простір, де люди обʼєднуються навколо книжок як спільної цінності.
Сьогодні Сенс це:
Книгарня на станції м. Арсенальна у Києві,
Книжковий простір на вул. Хрещатик,
Книгарня у Івано-Франківську на Промприладі
Онлайн-книгарня.