Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України працює над проєктом постанови Кабінету Міністрів про створення та використання реєстру забороненого програмного забезпечення (ПЗ).
Про це сказав директор Департаменту державного контролю у сфері захисту інформації та аудиту безпеки Адміністрації Держспецзв’язку Ігор Стельник на панельній дискусії «Ворожий софт: як держава та суспільство протистоять ворогу і знаходять рішення» у межах конференції «Своє.ІТ 2025» у Києві.
За словами Стельника, питання ворожого софту дуже болюче. Постійно відбувається мімікрування певного ворожого програмного забезпечення під вітчизняні чи європейські бренди.
«Незважаючи на рішення Ради національної безпеки й оборони України, згідно з яким до низки російських вебсторінок та програмних продуктів застосовувалися обмежувальні заходи (санкції), з різних причин не всі користувачі перейшли на вітчизняне чи іноземне програмне забезпечення. Вирішити цю проблему має нещодавно ухвалений закон 4336-ІХ. Він зобов’язав державні органи використовувати програмне забезпечення, за винятком того, що буде включене в реєстр забороненого ПЗ», — йдеться у повідомленні Держспецзв’язку.
Там додали, що адміністрація відомства зараз виходить на фінальну стадію підготовки проєкту постанови Кабміну, яка буде регулювати створення і використання реєстру забороненого програмного забезпечення.
«Я б дуже хотів, і навіть наполягав, щоб до процесу вибору критеріїв включення ПЗ до цього реєстру була залучена професійна спільнота», — сказав Ігор Стельник.
У Держспецзв’язку нагадали, що конференція «Своє.ІТ 2025» відбулася в Києві. На ній говорили про те, як українські ІТ-рішення працюють, масштабуються і замінюють чужі аналоги, включно з російськими продуктами.
Нагадаємо, що в Україні низка університетів та державних установ обмежила використання телеграму. Зокрема, користуватися телеграмом на комп’ютерах, які використовують у службових цілях, заборонили посадовцям Сіверської та Покровської громад на Донеччині, а також працівникам Хмельницької міськради та комунальних установ.
Нещодавно про рішення відмовитися від телеграму повідомили в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка та Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича.
Фото: Держспецзв’язку