Російські пропагандисти вдаються до різкої, зневажливої, насмішливої та саркастичної риторики на адресу чинного президента США Дональда Трампа. Подібні повідомлення звучали на російському телебаченні в середньому по 43 рази на день за період з 18 лютого до 4 квітня 2025 року. Про це повідомила комунікаційна команда сервісу дослідження російської пропаганди War of Words.
Аналітики за допомогою системи зі штучним інтелектом виокремили близько 14 000 згадувань зі словом «Трамп» за звітний період та з’ясували, що кожне сьоме згадування Трампа було із сарказмом, насмішкою чи зневагою.
За півтора місяця було 2009 подібних згадувань, тобто в середньому 43 рази на день російська пропаганда використовувала слова Трампа чи пов’язані з ним події у зневажливому тоні. Зокрема, пропагандисти казали про нього «двієчник у світовій політиці», «нахаба, хам трамвайний», «як слон у посудній лавці», «він не повинен бути в Білому домі, він повинен бути в дурдомі», «він Росію обманув, Трампушка не Єсаул», «це політик нової хвилі, це ось такий забудовник-беззаконник, популіст» тощо.
Згідно з дослідженням, найбільше глузування на адресу Трампа зафіксували на каналах «Россия-1», «Первый», «Звезда» та НТВ.
Серед програм — «Час покаже» («Первый канал»), «Вечір з Володимиром Соловйовим» («Россия-1»), «Відкритий ефір. Токшоу» («Звезда»), «60 хвилин» («Россия-1») та «Велика гра» («Первый канал»).
За даними War of Words, російське телебачення використовує щодо Трампа персональні образи («бреше», «не червоніє», «рудий») перебільшення («грає в Путіна», «неуспішний як бізнесмен»), дегуманізацію («неадекватний», «не розуміє, що робить», «виглядає гірше, ніж його сорочка», «типовий американець (тобто не знає нічого ні про що)») і контраст («Наші лідери спокійні та діловиті, а там бігають з ключкою по полю для гольфу»).
Крім того, згадуючи про Трампа, пропагандисти підміняють причинно-наслідкові зв’язки (тарифна війна Трампа = Велика депресія), вдаються до культурних архетипів («Росія — фортеця», «Захід — хаос»), показують нерішучість США відкрито виступати проти сильної Росії (наприклад, пояснюють, що Трампа у Британії зображають «дурником», який неспроможний вести жорсткі переговори проти Путіна), кажуть, що Путін бачить Трампа як «легку здобич» тощо.
«Комплексна риторична стратегія Росії полягає в тому, щоб швидко закріпити в свідомості своїх громадян просту картину світу: "свої — сильні", "інші — клоуни або жертви". Пропаганда цілеспрямовано використовує негативне емоційне забарвлення, висміювання та дегуманізацію, щоб сформувати упереджене ставлення до опонентів, серед яких є зокрема американський президент, і викликати відразу до альтернативних точок зору.
Це не просто інформаційна атака — це психологічна операція, яка покликана створити враження невідворотності перемоги Росії ще до того, як ухвалено будь-які реальні рішення. Таким чином формується паралельна реальність, де будь-який спротив виглядає безглуздим або приреченим», — прокоментував засновник War of Words, ексміністр культури, молоді та спорту України Володимир Бородянський.
Нагадаємо, нещодавно видання Bloomberg опублікувало матеріал «Трамп говорить американцям те, що хотів би їм повідомити Путін», у якому з’ясувало, що 12 лютого, після телефонних переговорів президента США Дональда Трампа з Володимиром Путіним, у риториці Штатів відбулося зрушення: глава Білого дому почав повторювати конкретні російські наративи про війну проти України.
Зокрема, журналісти виявили кореляцію між контактами адміністрації Трампа з Путіним і заявами, що перегукувалися з позицією російського диктатора з питань окупації, вступу України до НАТО та легітимності президента України Володимира Зеленського.
Фото: Дональд Трамп / фейсбук