detector.media
Євген Лесной
для «Детектора медіа»
06.05.2025 16:26
Щеплення Другою світовою війною на планеті більше не діє
Щеплення Другою світовою війною на планеті більше не діє
І ми, як і в 30-х роках минулого століття, знов обираємо шляхи.

Україна в руїнах. Головна вулиця столиці знищено вщент. Більшовики при відступі запровадили режим «випаленої землі».  Саме Червона армія відступаючи у вересні 1941 року, заклала вибухівку і фактично було підірвано увесь Хрещатик.  Попри вивезені  росіянами архіви з України в музеї Другої світової війни  залишились свідоцтва цього злочину.

Завідуючий відділом музею Історії України у Другої світової війни Олександр Білоус розказує про знахідки у архівах музею: «Все вивезено, все сховано, хоча, наприклад, навіть у нас в музеї є світлини, де німецькі вояки  виносять із київських будівель, з підвалів величезні ящики з мінами».

Саме після Другої світової війни центральна вулиця столиці має той вигляд, до якого ми всі з вами звикли.  Але українські архітектори створили справжню диверсію проти радянщини —  за що Хрещатик в Москві почали називати Київським тортом.

«Нашим геніальним архітекторам  вдалося втілити не прямолінійні проспекти, як в Мінську або в Мюнхені, як втілювала тоталітарна влада. Декор фасадів, елементи фасадів, вежі, фронтони —  все це елементи українського бароко і українського архітектурного модерну», —  каже докторка архітектури, віцепрезидентка НСАУ  Олена Олійник.

Наслідки  Другої світової війни, спротиву нацистам  досі  впливає як на Україну, так і світ. Доти, побудовані для оборони столиці у 1941 році, використовували Збройні сили України під час оборони Києва у 2022 році, під час рашистської навали.  І оборона проходила так саме по річці Ірпінь, в 15 кілометрах від столиці,  як і під час Другої світової.

Під час Другої світової війни за різними оцінками загинуло від  8 до 10 мільйонів українців. П'ять мільйонів  з них цивільні.  Після Перемоги над нацизмом історія поділилась на до і після. Країни-переможці запровадили новий світовий порядок. Про цей новий світовий порядок розповідає доцент Інституту міжнародних відносин КНУ, директор Центру дослідження міжнародних відносин Микола Капітоненко: «Деякі фундаментальні речі були закладені в 1945.  Наприклад, роль Сполучених Штатів у світі, наприклад, доля колишніх колоніальних імперій, наприклад, реалії Холодної війни, ядерна зброя, міжнародні організації в ООН».

Однак Радянський союз,  який розпочав Другу світову —  разом з гітлерівською Німеччиною,-  кінчив її в стані переможців. І правила вже диктували Совєти. Старший науковий співробітник Національного музею історії України у Другий світовій війні, кандидат історичних наук Роман Кабачій вважає, що за результатами той війни не було покарано зло: «Не було покарано режим, який був співорганізатором, співрозв'язником Другої світової війни. Тобто це сталінський режим, який отримав, навпаки, статус переможця  і фактично отримав контроль над половиною Європи. В Ялті Черчилль і Рузвельт зрозуміли, що вони не можуть диктувати Сталіну умови про ті землі, де стоїть  Червона армія».

Результати Другої світової війни, прямо скажемо, несправедливі, і  призвели до війни вже сучасної, російсько-української, вважає  історик та капітан ЗСУ, Олександр Алфьоров: «Коли закінчилася Друга світова війна необхідно було у Росії вимагати повернення окупованих нею в результаті змови з Гітлером територій. Зокрема, це Фінляндія, Карелія, яка увійшла до Росії. Потім повернення, наприклад, республіки Тива, яка була окупована в 1944 році росіянами.  Але цього не відбулося. Тобто вісь зла, яка існувала, не була демонтована. І, звісно, зло не було покаране».

Мова про незалежність України на той  час на міжнародних майданчиках  навіть не йшла. Втім, визнані у світі сучасні кордони України —  результат той кривавої війни. Загарбані Сталіним з 1939 по 1941 роки  території  були приєднані до  Радянської України.  Україна не стала незалежною тоді, у 1945 році. Але опинилася серед країн засновниць Організації Об'єднаних Націй.

«Спочатку йшла мова, щоб всі республіки брали участь в ООН. Зрозуміло, що Україна та Білорусь були такими, кого варто було включити в ООН як співзасновників. Сталін для того, щоб Україна увійшла в ООН, зробив демонстрацію, змінив конституцію у 1944 році, створили міністерства оборони УРСР, яке не діяло фактично. Це були таки декоративні  заходи», — розповідає  Вікторія Яременко, начальниця Управління наукового та інституційного забезпечення політики національної пам’яті.  

Роман Кабачій доповнює: «Україна увійшла як протореспубліка в Другу світову війну,  а вийшла членом ООН, маючи новий прапор  із шматком блакитним, який називали лазуровим, щоб не називати блакитним. Вийшла маючи Міністерство закордонних справ і так далі».

Ця суто формальна дія —  УРСР в ООН —  в майбутньому зіграла позитивну роль, вважають фахівці.  Бо на момент проголошення Незалежності про Україну знали. Вона була присутня в ООН. Українські дипломати отримували певний досвід, не починали з нуля. 

Історик та блогер Віталій Дрібниця вважає, що головний документ щодо непорушності  кордонів в Європі було підписано за 30 років після закінчення Другої світової війни: «Світовий порядок базувався на достатньо, скажімо так, неприємних для багатьох народів домовленостях. Багато народів і держав не отримали власної державності, власній території, але в усякому разі зіграло велику роль Гельсінкські угоди 1975 року».

Саме Росія порушила цю міжнародну угоду у 2014 році та анексувала Крим. Війна на Донбасі,  далі повномасштабна. Світоглядні розбіжності двох систем  це те, що було закладено з самого початку. І покладатися далі на міжнародні інституції сенсу немає, кажуть експерти.

«Не можна покладати на міжнародні організації такі сподівання, які зазвичай покладають. Вони не можуть зупиняти війни, не можуть регулювати відносини між державами в такий спосіб, як уряд регулює відносини між громадянами. І в цьому сенсі, якщо не мати завищених очікувань щодо діяльності Ліги націй або ООН після Другої світової війни, то не буде і розчарувань великих», —  вважає доцент Інституту міжнародних відносин КНУ,  директор Центру дослідження міжнародних відносин Микола Капітоненко. 

Яким буде світ за 10-20 років наразі точно не скаже ніхто.  Але він же точно ніколи не буде таким, яким він був за результатами Другої світової війни та перемоги над нацизмом. Щеплення Другою світовою війною на планеті більше не діє.  І ми, як і в 30-х роках минулого століття, знов обираємо шляхи.

В блозі використані матеріали сюжету «80 років перемоги: що змінилось у світі після 1945 року».

detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY