detector.media
Валерія Буняк
«Детектор медіа»
05.05.2025 11:47
За рік у Грузії було зафіксовано 342 випадки порушення прав журналістів, — CMIS
За рік у Грузії було зафіксовано 342 випадки порушення прав журналістів, — CMIS
За даними дослідницької організації «Центр медіа, інформації та соціальних досліджень», 67 випадків порушення прав журналістів було зафіксовано у день жовтневих парламентських виборів, а 169 інцидентів виявили під час проєвропейських акцій протесту.

Дослідницька організація «Центр медіа, інформації та соціальних досліджень» (CMIS) зафіксувала в Грузії 342 випадки порушення прав представників медіа з травня 2024 року до 2 травня 2025 року. Про це йдеться на сайті CMIS.

Упродовж звітного періоду організація виявила такі інциденти: фізична розправа, незаконне затримання, заборона на зйомку, відмова у вході до будівлі державної установи, штрафи, а також словесне та фізичне насильство.

З них 67 випадків порушення прав журналістів було зафіксовано в день жовтневих парламентських виборів, 169 інцидентів виявили із 28 листопада 2024 року під час проєвропейських акцій протесту.

Було зафіксовано 112 випадків фізичного насильства щодо представників медіа. 10 випадків у день парламентських виборів, а ще 85 інцидентів під час протестів.

Журналістам перешкоджали у зйомці 77 разів. У день виборів — 46 разів, а під час акцій — 22 рази.

Крім того, за даними CMIS, за останній рік було незаконно затримано 13 представників медіа, серед яких і директорка грузинських видань Batumelebi та Netgazeti Мзія Амаглобелі, яка все ще перебуває під вартою.

Під час протестів було 11 арештів, а також 34 випадки штрафів. Більшість штрафів було оскаржено, невелику кількість скасовано, один журналіст сплатив штраф.

З 28 листопада 2024 року до сьогодні під час проєвропейських протестів проти 193 представників медіа застосували різні види репресій.

За останній рік Грузія опустилася зі 103-го на 114-те місце в Індексі свободи преси від організації «Репортери без кордонів».

Нагадаємо,  28 листопада 2024 року Європейський парламент не визнав результатів парламентських виборів у Грузії 26 жовтня і закликав провести повторні вибори впродовж року. Цього ж дня прем'єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе заявив, що Грузія відмовляється від переговорів щодо вступу до ЄС до 2028 року.

З того часу в Грузії тривають протести. Силовики неодноразово намагалися розігнати протестувальників, застосовуючи силу до журналістів та мітингарів. Силовики використовували сльозогінний газ і водомет, у відповідь протестувальники захищалися піротехнікою. Зокрема, станом на січень під час протестів у Тбілісі силовики завдали ушкоджень понад 70 журналістам і телеоператорам. 

У лютому верховна представниця Євросоюзу із зовнішньої та безпекової політики Кая Каллас засудила жорстоке застосування сили проти мирних протестувальників, журналістів і політиків 2 лютого в Тбілісі.

Читайте також: 

Фото: Unsplash

detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY