Оригінал публікації — за посиланням на сайті JTA.
Цієї осені в Естонії відбудуться вибори до органів місцевого самоврядування (громадяни Росії та Білорусі не зможуть голосувати, оскільки наприкінці березня 2025-го естонський парламент вніс відповідні поправки до Конституції — ред.). Це означає, що нас чекає багато дезінформації та мізінформації. Та й вже бачимо, як в маленьких онлайн-осередках, що репрезентують реальні мікроспільноти людей, поширюється масштабний проросійський наратив про Україну, Естонію й інші балтійські країни як про failed states (неспроможні держави). Мовляв, у цих країнах тотальна корупція, не працюють жодні інститути; «нам треба співпрацювати з Росією, бо вони наші сусіди й не зробили нічого поганого». До цих мікроспільнот входять люди з різних соціально-демографічних груп, які почуваються викинутими із суспільства. Їм відгукуються езотеричні вчення, контент правих політичних мереж, теорії змови. В Естонії поширені різні теорії, але першість тримає «таємне об’єднання еліт, яке ухвалює рішення і працює проти населення». Це може проявлятися у різних формах: критика податків, змішана з QAnon (переконання, що світом керує таємна група педофілів-сатаністів — ред.) та іншими глобальними наративами, застереження щодо «хіміотрас» (нібито уряди чи тіньові сили обприскують планету хімікатами з пасажирських літаків, аби поширити захворювання чи контролювати народжуваність — ред.), антивакцинаторство тощо. Теорії змови дають змогу людям не почуватися розгубленими й отримувати прості пояснення на будь-шо у світі. Мовляв, з тобою все гаразд, це хтось винен у твоїх проблемах, на тебе навмисно нападають.
Ми з моїми колегами з Тартуського університету намагаємося робити все можливе, аби допомогти людям протидіяти дезінформації. Надаємо їм інструменти та поради щодо пребанкінгу (підготовка людей до можливих спроб маніпуляції — ред.), наприклад, «15 способів, як політики намагаються вплинути на ваше мислення в соціальних мережах». Це підштовхує людей сумніватися в інформації та перевіряти її ще раз. Однак це боротьба за цінності в дуже заплутаному інформаційному просторі.
Паралельно я помічаю три великі зміни щодо медіаграмотності в Естонії.
Зауважу, що мій фокус на цих змінах залежить від того, ким я є та з чим працюю (більше про досвід Марії у сфері медіаграмотності можна прочитати в її інтерв’ю JTA — ред.).
Текст підготовлено на основі виступу Марії Мурумаа-Менгель на міжнародній конференції «Медіаграмотність у журналістській освіті: українська та світова практика». Захід провів Український інститут медіа та комунікації. Конспекти з події можна прочитати тут і тут.
Фото: Amanz / Unsplash