detector.media
Діана Горон
«Детектор медіа»
03.05.2025 09:40
3 травня відзначають Всесвітній день свободи преси
3 травня відзначають Всесвітній день свободи преси
З нагоди цього дня ЮНЕСКО вручає премію імені Гільєрмо Кано. Цьогорічна церемонія нагородження відбудеться у Брюсселі.

Щорічно 3 травня відзначається Всесвітній день свободи преси. Дату проголосила Генеральна Асамблея ООН ще у 1993 році як відповідь на ухвалену в Намібії Віндгукську декларацію – заклик до урядів усіх держав світу забезпечити свободу й плюралізм преси.

Про це розповіли у Національній раді України з питань телебачення і радіомовлення. 

Цього дня вшановують пам’ять про журналістів із різних куточків планети, які за свою професійну діяльність заплатили власним життям. 

«Для України, яка вже понад три роки протистоїть повномасштабній збройній агресії з боку росії, свобода слова і доступ до правдивої інформації мають критичне значення. Умови війни породжують нові виклики: окрім професійної відповідальності, журналісти дедалі частіше зіштовхуються з прямою загрозою життю», — йдеться у повідомленні медіарегулятора. 

За даними Інституту масової інформації, станом на кінець квітня 2025 року, внаслідок російської агресії загинуло 103 журналісти, з яких 12 – безпосередньо під час виконання своїх професійних обов’язків.

Цьогорічні заходи до Всесвітнього дня свободи преси пройдуть у Брюсселі (Бельгія). Центральною подією стане вручення Всесвітньої премії ЮНЕСКО імені Гільєрмо Кано – колумбійського журналіста, вбитого у 1986 році біля редакції своєї газети на замовлення наркомафії.

Україну на конференції у Брюсселі представлятиме голова Нацради, очільниця Національного комітету IFAP Ольга Герасим’юк. Національний комітет Програми ЮНЕСКО «Інформація для всіх» – Information for All Programme (IFAP), номінував на цьогорічну премію Станіслава Асєєва — українського журналіста та письменника, бранця Кремля. 

«Завдяки його репортажам світ отримував правдиву інформацію про життя людей в російській окупації. Він до останнього лишався в рідному Донецьку та попри усі ризики продовжував професійну журналістську діяльність. Був ув’язнений і пройшов усе пекло полону в найстрашнішій російській тюрмі “Ізоляція”», — розповіли у Нацраді. 

Медіарегулятор також подякував усім, хто доносить світові правду про сьогоднішні події та залишається відданим свободі преси. 

«Україна завжди пам’ятатиме героїзм тих, хто мужньо відстоював і відстоює нашу свободу!», — додали у Нацраді з питань телебачення і радіомовлення. 

Нагадаємо, глобальний стан свободи преси, який аналізує міжнародна організація «Репортери без кордонів» (RSF),  вперше в історії Індексу класифікується як «складний».

У 2025 році середній бал усіх оцінюваних країн опустився нижче 55 балів, потрапивши в категорію «складна ситуація». 112 країн зі 180 знизили свої загальні бали в Індексі. 

Україна цьогоріч опинилася на 62-й сходинці, опустившись на одну позицію за рік. Ситуація зі свободою преси в Україні класифікується як «проблематична».

Фото: Нацрада

detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY