detector.media
Валерія Буняк
«Детектор медіа»
01.05.2025 14:32
Росія створює та поширює за кордоном «партизанські» проєкти на основі мережі RT з початку 2025 року, — СЗР
Росія створює та поширює за кордоном «партизанські» проєкти на основі мережі RT з початку 2025 року, — СЗР
За даними Служби зовнішньої розвідки України, цьогоріч Кремль виділив 31,1 млрд рублів на утримання керуючої структури RT.

На початку 2025 року Росія переформатувала інформаційну стратегію, запровадивши нові організаційні структури та проєкти на базі вже наявних. Про це повідомила Служба зовнішньої розвідки України (СЗР).

Росія реанімує медіацентри, як-от пропагандистська медіагрупа Russia Today (RT), новинна агенція Sputnik, центр компетенцій у сфері інтернет-комунікацій «Диалог», мультимовна платформа International Reporters, державні рупори Кремля, інтернет-тролі тощо, та формує на їх основі псвевдонезалежні платформи, через які поширює свою пропаганду.

За даними розвідки, найбільшу роль у цьому відіграє RT, яка після запровадження заборон з боку ЄС, Великої Британії та США, почала створювати нові медіапроєкти в Європі, переважно в інтернеті та соцмережах. У країнах Глобального Півдня вона запустила низку проєктів з використанням традиційних медіа.

«У 2025 році на утримання керуючої структури RT Кремль виділив 31,1 млрд рублів. Пріоритетом є створення "партизанських" проєктів та поширення їх за кордоном. Такі медіа не марковані брендом RT і не розкривають власного джерела, використовують ШІ, соціальні мережі та месенджери. Вони діють переважно в інтернеті — на платформах, де російська присутність можлива: Telegram, YouTube (через нові акаунти), платформи на кшталт Rumble, а також у заблокованому в РФ Twitter (нині X)», — розповіли в СЗР. 

Там також додали, що одним із фінансових і організаційних центрів російських медіаоперацій стали країни Близького Сходу, де функціонують пов’язані з RT медіапроєкти. Серед них — телеканал Ghaf TV Productions, на якому працюють ексспівробітники RT, а також нова медіакомпанія Viory, яка позиціонує себе як незалежне агентство і не афішує зв’язки з РФ, проте раніше працювала в Берліні під брендом Ruptly, що потрапив під санкції.

Нещодавно Служба зовнішньої розвідки повідомила про нову фазу трансформації російської інформаційної агресії — гнучку, анонімну та адаптивну архітектуру інформаційного впливу. Загалом державні витрати Росії на пропаганду, спрямовану суто на Україну, у 2025 році склали 1,4 мільярда доларів. За даними відомства, держава-агресорка фінансує як офіційні медіахолдинги, так і тіньові мережі впливу за кордоном.

Нагадаємо, 4 вересня Міністерство фінансів США ввело санкції проти медіагрупи «Россия сегодня» та її дочірніх компаній «РИА Новости», RT, Ruptly і Sputnik, а також проти хакерського угруповання RaHDit. Санкції запроваджено через втручання цих структур Кремля у президентські вибори 2024 року. Під санкції США також потрапили головна редакторка RT Маргарита Симоньян, її заступники Єлизавета Бродська та Антон Анісімов, заступник директора англомовного мовлення Андрій Кіяшко, керівник проєктів цифрових медіа Костянтин Калашников та його підлегла Олена Афанасьєва.

Міністерство юстиції США також повідомило про те, що медіамережа зі штату Теннессі, яка виробляє шоу для відомих правих діячів, таких як Бенні Джонсон і Тім Пул, значною мірою фінансувалася російським державним телеканалом RT.  У розсекреченому обвинувальному акті відомство стверджує, що співробітники RT укладали контракти і контролювали поширення тез Кремля популярними правими американськими діячами.

У відповідь головна редакторка RT Маргарита Симоньян сказала, що російський державний медіаресурс планує продовжити роботу на Заході, обходячи всі обмеження та санкції.

Невдовзі стало відомо, що США отримали докази участі пропагандистської мережі RT в операціях російської розвідки. Адміністрація американського президента Джо Байдена повідомила про плани оголосити масштабні зусилля, спрямовані на послаблення глобального впливу російського пропагандистського медіа RT і викриття його ключової ролі в операціях Кремля. За даними американської розвідки, російський уряд понад рік таємно впроваджував у RT підрозділ зі збору розвідданих.

Державний секретар США Ентоні Блінкен також повідомив, що діяльність російської медіамережі включає військові закупівлі. RT веде краудфандингову програму, через яку збирають кошти для «підтримки та постачання військового обладнання російським військовим частинам в Україні».

Вже 13 вересня Міністерство фінансів США оголосило про так звані блокуючі санкції проти російської медіагрупи RT та її генерального директора Дмитра Кисельова. До чорного списку також потрапили юридична особа пропагандистського телеканалу іномовлення RT «ТВ-Новости», а також автономна некомерційна організація «Евразия» та її очільниця Неллі Парутенко.

Читайте також: 

Ілюстрація: RT

detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY