detector.media
Мар'яна Зінченко
«Детектор медіа»
30.04.2025 19:58
Перед виборами президента Польщі зафіксували зростання обсягів дезінформації
Перед виборами президента Польщі зафіксували зростання обсягів дезінформації
Представниця комунікаційного відділу Міністерства цифровізації Моніка Ґембіцька зазначила, що одним з виявів цієї активності стала дезінформаційна операція, «ймовірно з російського боку, проведена в англомовному інформаційному просторі».

Центр аналізу дезінформації Науково-академічної комп’ютерної мережі (NASK) Польщі впродовж останніх тижнів зафіксував зростання обсягів дезінформації, пов’язаної з президентськими виборами. Про це повідомляє Polska Agencja Prasowa.

Моніка Ґембіцька, представниця комунікаційного відділу Міністерства цифровізації, зазначила, що одним з виявів цієї активності стала дезінформаційна операція, «ймовірно з російського боку, проведена в англомовному інформаційному просторі».

Директорка підрозділу захисту інформаційного кіберпростору NASK Магдалена Вільчинська повідомила, що організація розробила мапу тем виборчої дезінформації. Вона звернула увагу на теорії змови, які можуть спричинити втрату довіри громадян до виборчого процесу.

«Можуть з’явитися наративи про участь у голосуванні осіб, які не мають виборчого права», — сказала Магдалена Вільчинська.

Також  NASK прогнозує появу фейкових повідомлень про Євросоюз і втручання іноземних держав у польські вибори.

Згідно зі звітом організації Alliance4Europe, російська дезінформаційна операція «Doppelganger» була зосереджена на Польщі. Через платформу X поширювалися дописи, що використовували матеріали з польських медіа для маніпуляцій перед виборами. У період з 4 березня до 4 квітня цього року на платформі з’явилося майже 300 таких публікацій.

Аналітикиня з нових технологій і цифровізації Польського інституту міжнародних справ та співавторка звіту Александра Вуйтович пояснила, що автори дезінформації додавали посилання на матеріали з польських новинних сайтів (nczas.com, wpolityce.pl, bankier.pl, fakt.pl, fronda.pl, gazetaprawna.pl, money.pl, polsatnews.pl, rp.pl, salon24.pl, tvp.info, wnp.pl, interia.pl), щоб надати своїм фейковим твердженням достовірності.

Вуйтович зазначає, що ці автори припускають: користувачі не відкриватимуть посилання або не читатимуть тексти повністю — це один з методів дезінформації, який використовується вже давно.

Окрім того, часто застосовуються старі статті або скриншоти заголовків, вирвані з контексту, які підкріплюють фейкове твердження. Деякі польські медіа мимоволі сприяють дезінформаторам, створюючи заголовки та вступи, які самі по собі можуть здаватися підтвердженням фейкових тез — навіть якщо решта тексту є правдивою.

У Польщі президентські вибори відбудуться 18 травня.

Нагадаємо, що у Польщі зафіксували масштабну кібератаку проти системи державних реєстрів, яка тривала приблизно годину. 

Фото: pixabay

detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY